KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-06-2019 00:07   Güncelleme : 16-06-2019 00:13

HALK DANSLARI ŞÖLENİ BÜYÜLEDİ

Almanya’nın Frankfurt yakınlarındaki Langen’de 25. Toplum Avrupa Türk Halk Oyunları şöleni gerçekleştirildi.

HALK DANSLARI ŞÖLENİ BÜYÜLEDİ


ALMANYA’DA Toplum Diyalogus e.V. adlı derneğin bu sene 25.si gerçekleşen "Toplum - Geleneksel Halk Dansları Şöleni", unutulmaz bir güne sahne oldu. Frankfurt yakınlarındaki Langen kenti Stadthalle’de başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen grupların gözlere ve kulaklara hitap eden gösterileri adeta nefesleri kesti. Almanya'da 1993 yılından beri yayın hayatını sürdüren Toplum Gazetesi sahibi Mehmet Canbolat “Biz Türkçe habercilik işlevinin yanısıra, Türk kültürünün yurtdışında gelişimi ve tanıtımınına önem veriyoruz. Ve bu amaca yönelik başka kültürler ile biraraya gelmesi istenciyle1994 yılından bu yana her sene düzenlenen ve sadece Avrupa ülkelerinde yerleşik Türk halk dansları ekiplerine açık olan, "Toplum Halk Dansları Şöleni"nin bu yıl 25’sini düzenledik. Langen Belediyesi'nin de destek verdiği bu kapsamlı organizasyon programına, son yıllarda değişik ülkelerden halk dansları da renk katmakta ve etkinlik giderek, uluslararası bir karakter kazanmaktadır.

Bu yıl sonuncusunu yapacaktık , fakat sizlerin gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle gelecek yıllarda bu etkinliği yapacağız” dedi. Türkiye’den konuk olarak şölene Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Derya Özinç Bozdoğa, Belediye Meclis Üyesi Nükhet Çelik, Belediye Kalite Müdürü Ender Horata ve ..Belediye Özel Kalem Müdürü Nihat Çapar’ın yanısıra bir çok Alman bürokrat ve kalabalık bir davetli grubu katıldı. TRT Sunucusu Bülent Över ile Serpil Sarıkaya’nın sunduğu etkinlikte Gelsenkirchen Mavi Melekler darbuka şovu Stuttgart Bemhoy Aşuk- Maşuk şovu ile Frankfurt’tan Sultanita ve Faruk Giray’ın halk türküleri sunumları beğeni topladı. Langen Belediye Meclis Başkanı Stephan Reinhold , Türkçe olarak ‘Hoş geldiniz” diyerek konukları selamladı. Bosna Hersek Topluluğu‘nun Sevdah , Brezilya Grupo Baila Grubu, Şili Pehuen Grubu, Çin Cumhuriyeti Dong Fang Grubu, Meksika Arena Latina Grubu, Peru Pasion Afra Grubu , Giessen Alman- Rus Topluluğu Grubu ve Venezuela Arena Latina gösterileri ilgiyle izlendi. Münih Elvan Topluluğu'nun Burdur yöresi halk oyunları gösterisi salondaki seyircileri adeta coşturdu. Heilbronn NEFES topluluğunun İzmir yöresi dansları da izleyenleri büyüledi.

Türk Halk Oyunları Topluluğu BEMHOY’un Muş yöresi ve Trabzon yöresi Türk Halk Oyunlarından oluşan gösterileri seyircilerin büyük ilgisini çekti. „Türk Halk Oyunları'ndan oluşan „potpori“ adlı gösterisi, salondaki seyircileri adeta coşturdu.

Münih Elvan Topluluğu'nun Burdur yöresi gösterisi, salondaki seyircileri adeta coşturdu. Katılımcı gruplara günün anısına kupa ve çeşitli hediyelerin takdim edildiği etkinlik sonunda yapılan tombala çekilişinde aralarında Tarsus , Mersin , Antalya gezisi ve uçak biletlerinin de olduğu çok sayıda ikramiye verildi.

 İsa DEVEÇEKEN/ LANGEN