KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-06-2019 10:28

Offenbach’ta Dünya’nın Müziği Dinlendi…

Offenbach kenti, Dünyanın çeşitli ülkelerinden, farklı kültürlerden ve müzik geleneklerinden gelen müzisyen ve grupları buluşturan geleneksel 'Main Dünya Müzik Festivali - MainWeltmusik Festival'nin bu yıl 6.sına ev sahipliği yaptı.

Offenbach’ta Dünya’nın Müziği Dinlendi…

 

Offenbach'ın merkezindeki sevilen kültürel anıtlardan Büsing Sarayı'nın avlusunda düzenlenen şenliğe sekiz ülkeden dokuz müzik grubu katıldı. Şenliğin kurucu başkanı, besteci ve yorumcu Hasan Yükselir de, her yıl olduğu gibi bir müzik grubu eşliğinde sahneye çıkarak Anadolu türkülerini çağdaş yorumuyla seslendirdi.

Offenbach´ta Türkiye kökenli bir grup sanatçı tarafından başlatılan "Main Dünya Müzik Festivali´nin 6´ncısı, bu yıl da Dünyanın çeşitli bölgelerinden müzisyenlerin katılımıyla şenlik havası içinde kutlandı.

Düzenlenen açık hava konserine, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Offenbach Belediye Başkanı Felix Schwenke ile alanı dolduran çok sayıda müziksever katıldı. Gece boyunca çalınan parçalara dansları ile eşlik eden Dünya Müziği Sevdalıları, geç saatlere kadar kendilerini müziğin ritmine bıraktılar.

Festival, Hasan Yükselir ve bir grup arkadaşı tarafından kurulan 'Su Arts Derneği' tarafından düzenleniyor. Başta müzik olmak üzere çeşitli alanlardaki sanatsal çalışmalar ve etkinliklerle, Avrupa'da çeşitli kültürler arasında canlı bir ilişki ve alışverişi hedefleyen Su Arts Derneği, müziği 'dünyanın tek ve en güzel ortak dili' olarak tanımlıyor.

Festival, Offenbach'ta çingene müziğinden, Flamenko’ya, tangodan Anadolu türkülerine sekiz farklı ülkeden, çeşitli müzik geleneklerini bir araya getirerek, bir kez daha sınırların ortadan kalkacağı bir atmosfere imza attı.

Makedonya'nın Koçanı kentinde kurulan,  çok sayıda müzisyenin bir araya geldiği Koçanı Orkestrası, festivale damgasını vurdu. Ünlü Yönetmen Emir Kusturica'nın 'Çingeneler Zamanı' filmiyle dünyada ün kazanmış olan grup günümüzde Balkan ve Roman müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak gösteriliyor.

Festivale ayrıca,  Rusya'dan folk ve çingene müziklerini icra eden, çeşitli uluslararası yarışmalarında ödüller alarak müzik dünyasının gündemine girmiş olan Zariza Gitara,  Gitarist Diego Rocha, şarkıcı Rubio Montero ve dansçı Marie Estrada'dan oluşan Flamenko müziği ve dansının en iyi yorumcuları arasında sayılan Flamenko Sentio ile tango şarkılarıyla Arjantinli Flores-Steinhauser ikilisi katıldılar.

Yükselir, ‘Offenbach´ ta çingene müziğinden, Flamenko’ya, Tangodan Anadolu ezgilerine sekiz farklı ülkeden, çeşitli müzik unsurlarını bir araya getirerek, her yıl olduğu gibi bir kez daha sınırların ortadan kalktığı, dostluk ve barış havasında bir organizasyona damga vurduk’ dedi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve farklı kültürlerin temsilcisi olan grupların oluşturduğu MainWeltmusik' Festival Orkestrası eşliğinde sahne alan, Hasan Yükselir yoğun alkış aldı. 

Necdet-Hamdiye KARAŞAHİN-OFFENBACH