SPOR
Giriş Tarihi : 30-06-2019 11:54   Güncelleme : 30-06-2019 11:58

Mainz Başkonsolosluğu Atatürk Kupası İppesheim Türkgücü’nün

Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Atatürk Kupası Futbol Şampiyonası’nı İppesheim Türkgücü kazandı. İppesheim Türkgücü finalde Vöklingen Ayyıldızspor’u 1-0 mağlup ederek mutlu sona ulaştı . Türkgücü’nü zafere taşıyan golü 9.dakikada Karadağ’lı futbolcusu Erhan Kurpejovic taşıdı . .

Mainz Başkonsolosluğu Atatürk Kupası İppesheim Türkgücü’nün

Türkiye Cumhuriyeti Mainz Başkonsolosluğu Berlin 2019 Yılı Atatürk Kupası Futbol Şampiyonu İppesheim Türkgücü oldu. İppesheim Türkgücü Bad Kreuznach Winzenheim Stadı’ndaki futbol turnuvasında finalde Vöklingen Ayyıldızspor’u mağlup ederek şampiyon olup mutlu sona ulaştı. Aynı zamanda turnuvaya dört dörtlük ev sahipliği de yapan İppesheim Türkgücü’ne Şampiyonluk Kupası ve 300 Euro para ödülü Başkonsolos Sibel Müderrisoğlu tarafından takdim edildi.

Elemelerde sporcu ve izleyicilere seslenen Frankfurt Başkonsolosu Başkonsolos Müderrisoğlu , “Futbol, bizim biraraya gelerek, dayanışma içinde birlikte hareket ettiğimizde neleri başarabileceğimizi gösteren bir spor dalı. Ayrıca sporun en önemli ayağı futbolla gençlerimiz kötü alkışkanlıklardan uzak tutulmakta ve dayanışma kültürünü yaşatılmakta. Kupaya Cumhuriyetimizin kurucusu, varlığımızı kendisine borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün adının verilmesi önemli. Onun adını heryerde ve her zaman yaşatacağız” dedi

İkinci ve üçüncüye de kupa ve para ödülleri

İkinci Völklingen Ayyıldızspor’a ikincilik kupası ve 200 Euro para ödülü, üçüncü Kaiserslautern Fatihspor ise üçüncülük kupası yanında 100 Euro para ödülü kazandı.

İki Grupta 9 takım

Mainz Başkonsolosluğu Atatürk Kupası’nda görev bölgesi Rheinland-Pfalz ve Saarland Eyaletleri’nden 9 takım iki grupta mücadele verdi. A Grubu’nda Kirn Vatanspor, Rüsselsheim Türkgücü, Hanau Hilalspor, İppesheim Türkgücü, Kaiserslautern Fatihspor, Mainz Aksu Diyar, mücadele etti. Daha önce katılacağını bildiren Wittlich Rot Weiss ise turnuvaya gelmedi. B Grubu’nda ise Mainz Barbarosspor, Völklingem Ayyıldızspor, Mainz Ditib Türkgücü, İppesheim Türkgücü 2 mücadele etti. Hakemler göz doldurdu Mainz Başkonsolosluğu Konsolosu Sedat Turhan’ın başarıyla organize ettiği turnuvada, Şuzi Ünal, İsmet Şener ve Ümit Güzelcioğlu başarılı hakemlikleri ile göz doldurdu. A Grubu’nda birinci averajla 7 puanlı İppesheim Türkgücü, ikinci 7 puanlı Kaiserslautern Fatihspor oldu. 1 puanla Mainz Aksu Diyar üçüncü , yine 1 puanla grupta dördüncü olan Kirn Vatanspor son iki son iki sırayı aldılar. Völklingen Ayyıldızspor’un 12 puanla ilk sırayı aldığı B Grubu’nda ise ikinci 9 puanla Ditib Mainz Türkgücü, 6 puanla Frankenthal Vatanspor üçüncü, İppesheim Türkgücü 2 ise bir puanla dördüncü, yine bir puanla Mainz Barbarosspor grubu 5.’inci bitirdi .

Yarı final heyecanı

Büyük heyecan yaşanan yarı final müsabakalarının ilkinde İppesheim Türkgücü , Ditib Mainz Türkücü’nü 3-0 yenerek ilk finalist oldu. İkinci yarı finalde Völklingen Ayyıldızspor , Kaiserslautern Fatihspor’u 2-1 mağlup ederek finale yükseldi.

Finalde büyük heyecan

Yarı finalde rakiplerine yenilerek elenen iki ekibin üçüncülük mücadelesinde Mainz Ditib Türkgücü’nü 3-0’la Kaiserslautern Fatihspor sevindi ve turnuvanın üçüncüsü oldu. Büyük bir heyecana sahne olan final karşılaşmasında İppesheim Türkgücü tek golle 1-0’lık galibiyetle şampiyonluk sevinci yaşadı. İppesheim Türkgücü’ne turnuva şampiyonluğunu kazandıran tek gol 9. dakikada Karadağlı futbolcusu Patrick’i Monteiro’dan geldi . Antrenör Ekrem Emirosmanoğlu’nun yönetimindeki İppesheim Türkgücü Ünal, Doğukan, Valon, Alex, Eray, Erhan, İvo, Ceyhun, Brian, Özgür , Yi ve Mosteiro’ulu kadrosuyla şampiyonluğu kazanarak mutlu sona ulaştı.

Samed, Eba Eba, İsmail, Burak, Mihail Cocin ve Emin Yalın’la mücadele etti. Şampiyonluk Kupası ile Birincilik kupasını Başkonsolos Burak Karartı’nın elinden aldıktan sonra İppesheim Türkgücü futbolcu ve yöneticileri ile taraftarlarıyla bir sevinç yaşadılar.

İppesheim iki kupanın yanı sıra 300 euro para ödülü de kazandı. Turnuvada Mainz Ditib Türkgücü en centilmen takım kupası ile ödüllendirildi.  
 

İsa DEVEÇEKEN/ BAD KREUZNACH