KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-06-2019 12:01   Güncelleme : 30-06-2019 12:07

Türk Halk Oyunları yarışması göz kamaştırdı

Anadolu Halk Oyunları Derneği AHOD’un düzenlediği Türk Halk Oyunları Yarışması’nda şampiyonlar belli oldu. Büyüklerde 1.lik ödülünü İzmir yöresi oyunları ile Heidelberg Nefes Dans Grubu, minikler grubunda ise Dortmund Serhat Efe Grubu İzmir yöresi oyunuyla kazandılar.

Türk Halk Oyunları yarışması göz kamaştırdı

Üniversite Kenti Giessen ‘de gerçekleştirilen 9. Avrupa Türk Halk Oyunları yarışmasında heyecan doruklara çıktı. T. C. Frankfurt Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Gülsüm Bakıcı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Suat Aksu, İkinci Başkan Umut Özekinci, Yönetim Kurulu Üyeleri Özcan Urtekin, Ahmet Pehlivan, Mehmet Öngüner, Ali Aslantaş ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Tolga Kılıçaslan ile Ulusal Hakemlerimizden Ali Tatar’ında katıldığı yarışmada iki kategoride şampiyonlar belli oldu. Bu yıl 9.’uncusu düzenlenen Avrupa Türk Halk Oyunları yarışmasında heyecan doruklara yükseldi. Giessen Kongresshalle’de 12 Ekibin yer aldığı yarışmada Türkiye’nin her yöresinden halk dansları sergilendi. Jürinin önünde yeteneklerini sergileyen minikler ve büyükler kategorisinde yarışan gruplar, seyircilerden büyük ilgi gördü, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Anadolu Halk Oyunları Derneği AHOD’un organize ettiği programda Giessen Türk Sanat Müziği Korosu (TKMG) güzel bir Türk sanat müziği konseri sundu. Büyükler kategorisinde 1.lik ödülünü İzmir yöresi oyunuyla Heidelberg Nefes Grubu aldı. Stuttgart Ahenk Dans Akademi Trabzon yöresi ile ikinci, Dillenburg Anadolu Halk Oyunları Derneği AHOD ise Diyarbakır yöresi oyunuyla üçüncü oldu. Minikler kategorisinde ise 1.lik ödülünü İzmir yöresi Zeybek oyunlarıyla Dortmund Serhat Efe Zeybek Grubu kazandı. İkinci Dortmund Serhatlar Grubu Giresun yöresi oyunuyla olurken, üçüncülüğü Trabzon yöresi oyunuyla Gelsenkirchen Mavi Melekler kazandı.

Birinci gelen ekipleri eğitmen Ayşe Kıymaz’ın çalıştırması dikkat çekti . Teşvik ödülünü ise Stuttgart Artvin yöresi oyunuyla haketti. Birinci gelen ekipleri eğitmen Ayşe Kıymaz’ın çalıştırması ise dikkat çekti. Halk oyunları kültürümüze sahip çıkalım
Avrupa 9. Türk Halk Oyunları öncesi THOF Yönetim Kurulu Başkanı Suat Aksu’nun önderliğinde THOF Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Umut Özekinci, THOF Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Urtekin, THOF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Pehlivan, THOF Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Öngüner, THOF Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aslantaş, THOF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Tolga Kılıçaslan ile THOF Dış İlişkiler Kurulu Üyesi Selçuk Bulut Avrupa'da yaşayan gurbetçi ailelerimizin çocukları ve gençlerimiz için “Halk Oyunlarımız ve Kültürümüz “ adına yapabilecek konuları istişare ettiler ve "Kültürüne sahip çıkmayan milletler, başkalarının kültüründe sahipsiz kalırlar."açıklamasında bulunup halk oyunları kültürüne sahip çıkılıp değer verilmesini istediler .
Fotos: Büyükler ve Miniklet kategorisinde Birinciler .Büyükler kategorisinde 1.lik ödülünü kazanan İzmir yöresi oyunuyla Heidelberg Nefes Grubu ile Minikler kategorisinde 1.lik ödülünü alan İzmir yöresi Zeybek oyunlarıyla Dortmund Serhat Efe Zeybek Grubu. Her iki ekibi de eğitmen Ayşe Kıymaz’ın çalıştırması dikkat çekti

İsa DEVEÇEKEN/ GİESSEN