SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-09-2019 15:49   Güncelleme : 12-09-2019 15:55

AOK’dan Türkiye’de sağlık yardımlarına ilişkin açıklama

AOK Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü Necati Suözer açıklıyor.

AOK’dan Türkiye’de sağlık yardımlarına ilişkin açıklama

 

Almanya´ya yasal sağlık sigorta üyeleri, Türkiye´de 02.09.2019 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından farklı bir uygulama ile geri çevrilerek hizmet almadıklarını yazılı, bireysel olarak ya da telefonla bize bildirdiler.

Almanya sigortalıları için Sosyal Güvenlik Kurumunun ve bizim bu konudaki özet bilgilerimizi sizinle paylaşmak istiyorum.

‘SGK´nın Acil Sağlık Yardımlarına İlişkin Açıklama yani T/A 11 belgesi hakkındaki açıklamadır. Diğer sağlık yardım belgelerinin yani T/A 9, T/A 20 ve T/A 6 belgelerinin bu uygulama ile ilgisi yoktur.’

SGK´nın yazılı açıklaması:

YUPASS programı kapsamında yer alan ülkelerden geçici olarak (turistlik amaçlı) ülkemize gelenler için bu ülke ile imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesinde acil hal tanımı bulunmadığından Fransa sigortalıları hariç olmak üzere Almanya için T/A 11, Avusturya için A/TR 3, Belçika iç,n BE/TR 111(B.T. 8) ve Hollanda için N/TUR 111 sağlık yardım hakkı formüleri bulunan sigortalılara sadece acil hallerde sağlık yardımı verilecektir. Sağlık hizmeti sunucuları tarafından acil haller dışında sağlık yardımı verilmesi durumunda sağlık yardım masrafları SGK kurumunca karşılanmayacaktır.

Yani yukarıdaki ülke sigortalıları SGK´nın acil sağlık ünitelerinden hizmet alacaklar, gerek duyulması neticesinde bu bölümler tarafından ilgili diğer kurum ve kuruluşlara yönlendirileceklerdir.

Almanya sigortalılarının geçici olarak Türkiye´de Sağlık Yardımlarından Yararlanması Nasıl Sağlanır?

Almanya ve Türkiye´nin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden sağlık sigortası uygulaması olan ülke sigortalılarının geçici olarak Türkiye´de bulundukları sırada acil olarak tedaviye ihtiyaç duymaları halinde, geldikleri ülkenin sosyal güvenlik kurumlarınca tanzim edilen sağlık yardım hakkı formülerlerini Türkiye’de bulundukları yerde “Yurtdışı İşlemleri Servisi” bulunan ünitelere müracaat ederek alabilmektedir. Ayrıca sosyal güvenlik il müdürlüklerinin yetkilendirdiği sosyal güvenlik merkezlerinde de bu belgelerin onaylatılması mümkün bulunmaktadır.

Türkiye´de SGK ile anlaşması olmayan sağlık tesislerinden ancak anlaşmalı birimlerinin sevki ile hizmet alınabilmektedir. Bu kurala uymadan, doğrudan anlaşmasız sağlık tesislerine müracaat edenlerin yapmış oldukları tedavi masrafları, yapılan tedavinin acil olması durumunda Kurumca karşılanmaktadır.

Yapılan tedavinin acil olup olmadığı, yapılan tedaviye ilişkin tıbbi belgelerin kuruma ibraz edilmesi ve ibraz edilen belgeler kurumla anlaşmalı sağlık kuruluşunun incelemesine göre tespit edilmektedir.

Bu durumdaki bir sigortalının, ödemeyi kendi yapmışsa yapılan tedaviye ilişkin raporları ve faturaları ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmesi gerekmektedir. Tedavinin acil olarak kabul edilmesi halinde, Sağlık Uygulama Tebliğinde öngörülen hükümlere göre sigortalıya geri ödeme yapılmaktadır.

 

T/A 11 belgesinin 3 numaralı açıklamalar bölümünde hastalık durumunda sağlık yardımları ancak kişinin durumundan ötürü anında sağlanmaları gerekli ise yani acil ise yapılır.

Yukarıdaki bilgi dışında size bilgi veriliyor ise lütfen o bilgiyi yazılı olarak isteyin.  Almanya Yasal Sağlık Sigorta Kurumunda çalışan bir kişi olarak A/T 11 yani Türkiye SGK-sigortalılarına biz sadece acil yani tehiri mümkün olmayan sağlık hizmeti sunarız. Bu durumda ikili anlaşmanın yapıldığı tarihten beridir böyledir. Hizmet içeriği aynıdır ve uygulamada aynı olmalıdır.

Bu bilgiler ışığında daha rahat olacağınız düşüncesindeyim. Her şeye rağmen herkese güzel bir tatil diliyorum.