GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-10-2019 23:45

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN

Bu yıl 87. kez kutladığımız Türk Dil Bayramı, Türk Dil Kurumu (TDK)’nun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ilk Türk Kurultayı 26 Eylül 1932’de İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda yapılmış olan toplantı ile başlamıştır.

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu, Tüzel Kişiliği olan bir dernek olarak kurmuş, “Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin…” (02.09.1930) sözünden yola çıkarak, dil devrimini başlatmıştır.

Günümüzde Türkçe’nin, eğitim ve öğretimini belirleyecek bütün kurumlar ve her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dilimizin yabancı sözlüklerden arınması ve kullanılmaması hususunda büyük bir dikkat ve sorumluluk içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Üzülerek ifade ederim ki; resmi kurumların bir çoğunda acil çıkışı gösteren tabelalar, alfabemizde hiç bulunmayan harfin olduğu sözcükle oluşturulmuş, 83 milyon insanımızın yaşadığı ülkemizde binlerce taksinin sokaklarda da yine aynı harfi taşıyan “TAXI” sözcüğü herkes tarafından görülmesine rağmen rahatsız olmamışızdır.

Modanın beşiği olarak bilinen Fransa 1994 yılında çıkarmış olduğu 665 sayılı Kanunun birinci maddesinde, Fransa’da üretilen mallara, Fransızca’dan başka bir isim verilemeyeceğini 9. Maddesine göre de kamuya açık alanlarda bir malın reklamının Fransızca’dan başka bir dille yapılamayacağını belirtmiştir. Bizim ülkemizde, üretilen malların büyük bir çoğunluğu yabancı sözcüklerle isimlendirilmiş, çevremizde bulunan iş yeri tabellaları da anlaşılmayan sözcüklerle yazılmıştır.

Ülkemizde, tahminen 59 milyon cep telefonu kullanıcısından 45 milyonu akıllı telefon diye adlandırdığımız cihazları kullanıp, günlük ortalama onar mesaj yazdıkları düşünüldüğünde, 450 milyon mesajın acaba % kaçı düzgün Türkçe ile yazılmıştır?

Teşekkür ederim (Tşk.), Hoşça kal (Bye), Selamınaleyküm (Sa), Aleykümselam (As) … bunları okuyan; vatansever, bayrağına, diline, budununa, kültürüne ve imanına bağlı bizler dostlarımıza kaç kez eksiklerimizi anlatabildik?

Düşüncemizin aynası olan dilimizi, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da korumak; geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, ailesi ve ülkesi ile manevi bağlarını, kültürel ve sosyal değerlerini canlı tutmak demektir. Dilini iyi bilen çocuk; milli ve dini bayramlarını, bunlarla ilgili gelenek ve göreneklerini iyi öğrenir, öğretir ve uygularken yaşamış olduğu ülkenin de değerlerini o ölçüde tanır ve tanıtır.

Almanya’nın çeşitli eyaletlerinde; dilimizin, dinimizin, kültürümüzün ve budunumuzun öğretilmesi doğrultusunda her gün daha da çok kötüye giden Türkçe ve Türk Kültürü dersleri yerel ve Türkiye’den atanan öğretmenler tarafından verilmeye çalışılsa da, ders saatlerinin özellikle karma okullarla saat 16.30-17’ye kadar sürmesi ve daha bir çok nedenlerden dolayı, derslere katılım sayısını %30’lar seviyesine düşürmüştür.

Almanya’nın eski Başbakanı Helmut Schmidt “Avrupanın Kimlik İddiası” isimli kitabında “İnsan ancak tanıdığı şeye saygı duyar. Türkler de Almanca öğrenerek, Almanya’nın ilkelerine saygılı olmalıdırlar.” diye yazarken 60 yıldır Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın Almanca konuşması gerektiğini ifade etmesi doğru da, bin yıldır beraber kardeşçe ve aynı toprakları paylaştığımız insanlar için “Türkçe öğrenmesine gerek yok” gibi cümleleri de yazması o derece yanlış değil mi?

Ülkemizde, Karamanoğlu Mehmet Bey’in 13 Mayıs 1277 yılında “Bugün itibariyle hiç kimse; dergahta, divanda, mecliste ve sarayda Türkçe’den başka dil konuşmayacaktır.” fermanıyla dilimizin önemini işaret ettiği günü de bilmemizde fayda vardır. Bu düşüncelerle dilinin ve dininin unutulmaması doğrultusunda emek veren herkese teşekkür ediyor Türk Dil Günü’nü kutluyorum.

Bir Ülkeyi; savaş uçakları, gemileri ve silahları değil, Dİ(Lİ)Nİ kurtarır.

Mehmet ŞAŞMAZ

       Öğretmen