DÜNYA
Giriş Tarihi : 29-10-2019 12:21   Güncelleme : 29-10-2019 12:24

CUMHURİYET BAYRAMI “29 EKİM”

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi olan Cumhuriyet, 101 pare top ile kuruluşu bütün Dünya’ya 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyetimiz, Türk tarihinin en güzel hediyesidir.

CUMHURİYET BAYRAMI  “29 EKİM”

 

         Cumhuriyet’in ilanıyla “Türkiye Cumhuriyeti” adını alan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasası 1. maddesi: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. 2.madde: ‘Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde; insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir. 3.madde “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir. Başkenti Ankara, Milli Marşı “İstiklal Marşı” ve Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. 4.madde: Anayasanın 1.maddesindeki hüküm ile 2.maddesinde Cumhuriyetin nitelikleri ve 3.maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez.

         Mondros Antlaşmasıyla (Mondros-Yunanistan 30 Ekim 1918) Osmanlı Devleti teslim olmuş, Sevr Antlaşmasıyla (Sevr-Fransa 10 Ağustos 1920) topraklarımız düşmanın eline geçti. Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a; oradan Amasya, Sivas ve Erzurum’a gitti. Yurtsever güçleri toplayıp, kongreler yaptı. “Vatan bir bütündür asla parçalanamaz” sözüyle 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’yi açtı. “Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.” Türk Milleti canıyla ve kanıyla üç buçuk yıl İnönü’nde, Sakarya’da ve Dumlupınar’da düşmanlarını yenerek 9 Eylül 1922’de Ordumuz İzmir’e girdi.

29 Ekim 1923’te Ankara’da TBMM’nde; egemenliğin ulusun olan yönetimlerin en güzeli, Cumhuriyet ilan edildi. İlk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal seçildi. İlk Cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra; sırasıyla İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni çok sevdiği, güvendiği Türk gençliğine emanet etmiş, birinci vazifesinin, Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek olduğunu söylemiştir.

Bu emanete sahip çıkacak gençlerin yetiştirilmesinde her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı gerekli özveriyi göstermesi temennisiyle, bütün okuyucularımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

                                                         Mehmet ŞAŞMAZ

                                                                   Öğretmen