GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2019 18:03   Güncelleme : 31-10-2019 18:14

Frankfurt´ta Cumhuriyet Bayramı Muhteşem kutlandı

     TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yılı, Frankfurt’ta Başkonsolos Burak Karartı’nın düzenlediği görkemli bir etkinlikle kutlandı. Frankfurt’un tarihi mekanlarından  Zoo im Palais’de düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Kutlamasına Hessen Eyalet Hükümeti’nden milletvekilleri ile Büyükşehir Belediyesi’nden konuklar yanında Hessen CDU’lu Milletvekili İsmail Tipi,  Hessen SPD Milletvekili Turgut Yüksel, Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş , Almanya Türk Toplumu Başkanı Atila Karabörklü ve Hessen DİTİB Başkanı Salih Özkan’ın da aralarında olduğu siyaset, kültür, ekonomi, spor ve sivil toplumdan yaklaşık 800 konuk katıldı.

Frankfurt´ta Cumhuriyet Bayramı Muhteşem kutlandı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı Türkçe ve Almanca olarak Başkonsolosluk Sekreteri Jülide Bilgin tarafından okundu . Burak Karartı, baloya Frankfurt Başkonsolosu sıfatıyla üçüncü  kez ev sahipliği yaparken, tarihi binanın önünde gönderlere Türk bayrağı asıldığı gibi sahnede de dev bir ay yıldızlı bayrak ve büyük bir Atatürk resmi yer aldı. Cumhuriyet Balosu, hep birlikte gür sesle söylenen İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşlarının ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın mesajının okunmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajında, “Türk milleti, 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. Bugün, dünyadaki tüm eli kanlı terör örgütlerinin hedefi olmamızın da hedeflerimizden alıkoymasına izin vermedik, vermeyeceğiz. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye’de şehitlerimiz olması nedeniyle kutlamada müzik yapılmazken, konukları kapıda eşi Hikmet Karartı ile karşılayan Başkonsolos Karartı, “ Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96 yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz bu etkinlikte sizleri ağırlamaktan onur duyduğumu özellikle belirtmek isterim. Almanya’daki Türk Toplumunun eşit yurttaşlar olarak refahı, güvenliği ve mutluluğu temel önceliklimizdir. Bu kapıyı açacak olan kilit ise eğitimdir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi eğitim alarak donanımlı ve özgüvenli bireyler olarak yetişmeleri , kendi dillerini ve kültürlerini öğrenmeleri ve anavatanımızla bağlarını korumaları önemlidir. Artık entegrasyon yerine eşit katılımı tartışmanın zamanı gelmiştir. Bu tartışmalarda aidiyet ve sadakat yerine dışlanma ve kurumsal ırkçılıkla mücadele esas odak alanları olmalıdır. Demokratik ve hukuk devleti ilkelerinin geçerli olduğu yerlerde , anayasa ve kanunlara bağlılığın ötesinde kimsenin eşit yurttaş olarak haklarının din ve kültür temelinde sorgulanmasına izin verilemez, verilmemelidir” dedi.        

                      

Cumhuriyetimizin 96, yılını kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını belirten Başkonsolos Karartı ,” Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı, Barış Pınarı Harekatımızda yitirdiğimiz canlarımız başta olmak üzere PKK, DEAŞ ve 15 Temmuz’da anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkan FETÖ gibi terör örgütlerinin hain saldırılarında yaşamlarını kaybeden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi arz ediyorum” dedi. Çok sayıda Alman be yabancı yetkilinin de katıldığı Türk yiyecek ve içecekleri ikramlarının da yapıldığı resepsiyon gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

   İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT.