SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-11-2019 18:33

Palyatif, Hospis ve Bakım Hizmetleri Hakkında Merak Ettikleriniz

AOK Hessen, etnik pazarlama müdürü Necati Suözer acıklıyor.

Palyatif, Hospis ve Bakım Hizmetleri Hakkında Merak Ettikleriniz

 

‘Palyatif, Hospis ve Bakım Hizmetleri’ karşımıza sıklıkla çıkan ama hakkında vatandaşlarımız ve AOK-Hessen üyelerinin eksik ve yanlış bilgilere sahip oldukları iki önemli kavramdır.

Vatandaşların bu iki kavram hakkında bilgilendirilmeleri gerektiği kanaatindeyiz. Palyatif ve hospis hizmetleri ağır hasta veya ölmek üzere olan kişilerin hayatlarının son zamanlarında, hastanın ağrılarını dinlendirici ve ailesine eşlik ederek, destek olmayı ve onların sıkıntılarını hafifletmeyi amaç edinen hizmetlerdir.

Her iki hizmetin amacı hastanın ağrısını dindirmek, azaltmak ve bu sıkıntılı dönemde hem hastaya hem de onun ailesine yol gösterip yardım etmektir.

Hospis ve Palyatif Hizmetlerden Kimler Yararlanabilir?

Hospis Hizmeti, tedavisi mümkün olmayan hastalarda ayakta veya yatılı olarak sunulabilir. Palyatif Hizmeti alan kişi ölümcül hasta olmak zorunda değildir.

Ölümcül, yani altı aydan az zamanı olan hasta hem Hospis hem de Palyatif Bakım alabilme imkânına sahiptir. Hospis Hizmetinde hastalığın iyileştirilmesi adına bir şey yapılmazken, Palyatif Hizmette hastalığın iyileştirilmesi adına uğraş içinde olunabilinir.

Bütün hospis hastaları aynı zamanda palyatif hastalarıdır, ama palyatif hastalar hospis hastası değildirler.

Bu alanda hizmet sunan kurum ve kuruluşlara ulaşmak isteyenler; https://www.aok.de/pk/hessen/medizin-versorgung/aok-palliativwegweiser/  adresinden bilgi alabilirler.

Burada ki yegâne amaç; Çok çeşitli tedavi ve destek hizmetleriyle hastalar ile ailelerinin yaşam kalitesini muhafaza etmek, artırmak, hayatlarının son evresinin onurlu bir şekilde geçmesini sağlamaktır.

Genel Bakıma Muhtaç Olanlar Nereye, Nasıl Başvurmalı?

Yukarıdaki hizmetler haricinde genellikle bakıma muhtaç olan bu kişilerin hangi kurum ve kuruluşlardan bakım hizmeti alabilecekleri ile ilgili olarak AOK ´nın çok güzel bir bakım navigatörü bulunmaktadır. Bu arama motoru üzerinden ayaklı veya yataklı bakım hizmeti sunan kurum ve kuruluşlara www.pflege-navigator.de üzerinden ulaşmak mümkündür.

İlgililerin yukarıda bulunan online adreslerden yararlanarak gerekli bilgilere ve uygun kurum-kuruluşlara ulaşmaları mümkün olmaktadır.

Bu adres üzerinden  https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/foreign-languages/ AOK Hessen´nin  Türkçe içerikli broşürlerini de online ortamda okumak mümkün olmaktadır.