DİĞER
Giriş Tarihi : 10-11-2019 14:34   Güncelleme : 10-11-2019 14:56

FRANKFURTLU TÜRKLER ATA’SINI SAYGI, SEVGİ VE MİNNETLE ANDI

TÜRKİYE Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıldönümü dolayısıyla Türkiye’de olduğu gibi yurt dışı temsilciliklerimizde de törenlerle kutlandı.

FRANKFURTLU TÜRKLER ATA’SINI SAYGI, SEVGİ VE MİNNETLE ANDI

 

Frankfurt Başkonsolosluğu’nun Hessen Eyaleti’nde görev yapan Türkçe öğretmenleri ile beraber organize ettiği Frankfurt Türk Kültür Merkezi’ndeki kutlamaya  bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep birlikte gür sesle söylenmesinin ardından yapılan konuşmalarda “ Atatürk’ü unutmadık , unutturmayacağız” mesajları verildi .      

Öğretmen Levent Çelik günün mana ve önemini belirten konuşmasında Atatürk’ün başta eğitim olmak üzer büyük bir dönüşüm yaparak Türkiye’nin modernleşme sürecini başlattığını söyledi.                               

Onursal Başkan Telli “ O dünya barışı öncüsü “                                                            

Öğretmen Yasemin Ozan Demirci’nin sunduğu anma töremi de 10 Kasım’da doğum günü olan Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği Onursal Başkanı Mahmut Telli de konuşmasında , Atatürk’ün uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba gösteren üstün kişi, olağanüstü devrimler yapan devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı duran ilk lider, insan haklarına saygılı, dünya barışı öncüsü bir insan olduğunu söyledi.                                   

Ataya şükran borçluyuz.                                    

T. C Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı , Kurtuluş Savaşımızın başkumandanı , Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü , ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde anmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Daha önemlisi Atatürk’ün bizlere bıraktığı değerli mirasa duyduğumuz minnettarlığı göstermek ve bu mirasım kıymetini bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla buradayız” sözleriyle başladığı konuşmasında ,” Ülkemizi uluslararası toplumun saygın ülkeleri arasına taşıtacak aydın kişilerin yetişmesini sağlaması açısından, büyük bir dönüşüm yaptırıp modernleştirmesi açısından Atatürk’ü anlamak büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir şükran borçluyuz. Ata’mızın Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.  Bu eşsiz kahramanı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni Melike Müezzinoğlu’nun Atatürk’üm yaptığı işleri devrimlerini anlatan slayt gösterisi beğeni topladı.                                                       

Duygu yüklü Atatürk şiiri                          

Anma törenine katılan Türk Tiyatrosu ve sinemasını önemli ismi ünlü sanatçı Tamer Levent’te Atatürk’ü öven konuşması sonrası Atatürk’ün sanatı seven , sanatçılara değer veren eşsiz bir devlet adamı olduğunu belirtti. Tamer Levent duygu yüklü olarak okuduğu Nazım Hikmet’in” Dağlarda tek tek ateşler yanıyordu. Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki şayak kalpaklı adam

nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu” şiirini okuyunca salonda duygulu anlar yaşandı.”           

Öğrenciler alkışlandı                                   

Öğretmen Sait Yeşilli “Mustafa Kemaller Tükenmez” şiirini okuduktan sonra Öğretmen Yasemin Ozan Demirci’nin mizanse ettiği ve Duygu Murat Aydın ile İlyas Yıldırım öğretmenlerin minik Türk öğrencilerle hazırladığı gösteri alkış topladı. Türkçe öğretmeni Fazilet Zengingül’ün yönetiminde minik öğrencilerin ,” Benim Adım Mustafa” adlı mini bir tiyatro gösteri çok beğeni aldı . Etkinlik sonunda katılımcılara yiyecek ve içecek ikramı sunuldu.

İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT