DİĞER
Giriş Tarihi : 12-11-2019 00:33   Güncelleme : 12-11-2019 00:41

Ata’mızı Saygıyla ve Özlemle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. Yılında Frankfurt’ta da anıldı.

Ata’mızı Saygıyla ve Özlemle Anıyoruz

 

Frankfurt CHP üyeleri ve vatandaşlar tarafından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende konuşan CHP Frankfurt Başkanı Yasemin Paukner, ‘10 Kasım 1938´de saat 9´u 5 geçe cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk gözlerini yumdu. Gerçekleştirdiği devrimler, askeri dehası ve siyasi kararları ile Türk Ulusunun Atatürk´ü olan Mustafa Kemal, her yıl 10 Kasım’da ülkemizde olduğu kadar, Dünya’nın dört bir yanında milyonların duasıyla anılıyor’ dedi.

CHP Hessen Rheinland-Pfalz ve Saarland Birliği Başkanı Ali Ercan da konuşmasında, ‘Bugün 10 Kasım, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün aramızdan bedenen ayrılışının 81. Yılı. Evet, bedenen bir ayrılış bu. Zira O, idealleriyle, düşünceleriyle ve bize kazandırdıkları ile 81 yıldır aramızda. Ve nice 81 yıllarda aramızda olmaya devam edecek’ diye ifade etti.

Emekli Türkçe öğretmeni Turan Akpınar da, ‘Atatürk´ü anlamak, O´nun çizdiği çağdaşlık yolunda ilerlemek, geleceğin Türkiye´sini ortaya çıkarmak ve genç nesillere O´nu ve ideallerini aktarmak konusunda bizlere büyük görevler düşmektedir. O´nun çizgisinden sapmadan, sürekli gelişen ve yenilenen bir Türkiye ortaya çıkarmak, ilkelerini kavratmamız bir gerekliliktir. Bu ilkeler doğrultusunda hareket eden vatansever, dürüst, çalışkan ve hedefleri olan nesiller sizlerin ellerinde şekil bulacaktır’ dedi.

Konuşmaların ardından törene katılanlar Atatürk´ün sevdiği şiirleri okudular.

 

Necdet Karaşahin / FRANKFURT