EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-11-2019 00:30   Güncelleme : 26-11-2019 00:38

DİREKSİYONDA KADIN ÖZENİ ÖRNEK OLUYOR

Hatice Ata, hayatının mesleği olarak nitelendirdiği şoförlük kursu öğretmenliğinde 20. Yılını doldurmanın mutluluğunu yaşıyor.

DİREKSİYONDA KADIN ÖZENİ ÖRNEK OLUYOR

 

Genç yaşta aldığı ehliyetinin ardından araç kullanmadaki başarısı, kurallara uymadaki özeni ile çevresinden takdir gören Hatice Ata, aynı zamanda iyi bir öğretmen olabileceği yönündeki tavsiyeler üzerine başladığı ‘Şoförlük Eğitmenliği’ mesleğinde 20. Yılını tamamladı.

Ginsheim-Gustavsburg Kasabası’nda 22 yaşında bölgenin tek Türk bayan şoför kursu öğretmeni olarak mesleğe başlayan Ata, Şoför kursu öğretmeni olacağım aklımın köşesinden geçmiyordu. Şoför kurs öğretmenim, ‘Süper Almancan var, insanlarla çok iyi anlaşıyorsun ve araç kullanma becerin oldukça yüksek’ demişti. Oysa kimyagerlik bölümünü yeni bitirmiştim. Mesleğime devam etmek istiyordum ama hocamın tavsiyesi de aklımdan bir türlü çıkmıyordu.

Gece gündüz düşündüm ve kurs öğretmeni olmam için almam gerek ek kurslara devam ettim. 22 yaşında kamyon, motosiklet, kurslarına girmek ve süreç benim için pek kolay olmadı. Otobanda dev gibi kamyonları,  motosiklet derken uzun bir uğraşıdan sonra bende büyük bir heves başladı’ dedi.

‘22 yaşında eyaletin en genç ve tek Türk bayan eğitmeni olarak başta ailemin verdiği destek birçok engeli aşmamı sağladı. Başarının önü hiç bir zaman kapanmaz, yeter ki insanın içinde bu işi başarma arzusu ve inancı olsun’ diyen Hatice Ata, ‘Açacağım kurs için isim düşünürken, neden kendi ismimi koymayayım dedim. Çok düşündüm soyadımı koyarım dedim. Fahrschule "ATA" ismini koyduk çok da yakıştı’ diye konuştu.

Hatice Ata, ‘Dile kolay, 20. Yılımı kutlamanın mutluğunu yaşıyorum. 2000’nin üzerinde insana ehliyet verdik. Öğrencilerimin ehliyetleri aldıkları o an ki mutluluğu yaşamak ayrı bir şey. Onlar gibi ben de mutlu oluyorum. Hayatımın mesleğini yaptığıma seviniyorum, yeni nesle de tavsiyelerde bulunuyorum. Almanya’da şoför kurs öğretmenine ihtiyaç var.

Günde 9 saat direksiyon başında öğrencilerime kursu veriyorum. Haftada iki gün ders ve azami 12 kez sürüş eğitimi alıyorlar. Bazen de kullanmalarına bağlı olarak bu 25- 30 saate kadar çıkabiliyor. Gençlere tavsiyelerim 17 yaşında da ehliyet alınıyor ama deneyim kazanıncaya kadar yanlarında refakatçi olmadan trafiğe çıkmamalarıdır’ dedi.

 

Necdet Karaşahin /  GINSHEIM-GUSTAVSBURG