KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-12-2019 23:12   Güncelleme : 03-12-2019 23:34

FRANKFURT’TA GAZİANTEP RÜZGARI ESTİ..

2005 yılında kurulan Frankfurt Gaziantep Derneği (Gaziantep Gemeinde Frankfurt e.V.) tarafından, bu sene on ikincisi düzenlenen ‘Geleneksel Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi‘ne başta Frankfurt olmak üzere Almanya’nın birçok kentinde yaşayan Gaziantepliler ve Gaziantep Dostları akın ettiler.

FRANKFURT’TA GAZİANTEP RÜZGARI ESTİ..

 

30 Kasım 2019 tarihinde Frankfurt’taki Saalbau/ Greisheim salonlarında düzenlenen etkinlikte bine yakın davetli bir araya geldi.

 

Frankfurt Başkonsolosluğu konsolos Yüksel Oku, Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy, Hessen Milletvekili Turgut Yüksel, Kubi Başkanı Arif Arslaner, Frankfurt Türk Sinama festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Hessen Eyaleti Müsiad Başkanı Muhsin Kidik, Türk Müziği Gönül Dostları Derneği Başkanı Selma Ateş, Stuttgart Gaziantep derneği Başkanı Ökkeş Ayata, ile birlikte Ahmet Kalkan, Ahmet Deliaslan, Mehmet Dörtkaş de katıldılar.

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Güzin Bakışoğlu ve Ülkü Yiğitbaşı’nın ağırlıklı olarak altını çizdikleri konu Gaziantep ve Dayanışma oldu.

“Dernek üyeleri olarak uzun yıllardan beri yurtdışında Gaziantep kültürünü yaşayıp-yaşatırken, farklı kültürel özellikleri taşıyan insanların sıcak ilişkiler içinde insanlık kültürünü zenginleştirebileceğinin örneğini veriyoruz ve bunu sürekli kılma hususunda inançlıyız. Köken kültürünü genç kuşaklara aktarabilmek, dayanışma ve iletişimi güçlendirmek, milletlerarası kültürel çeşitliliği geliştirmek ve teşvik etmeyi amaçlayarak yola çıktık.

 

Ülkemizin daha yakından tanıtılması ve yerel kültürümüzün yaşanıp yaşatılması, Yurtdışında ve özellikle Avrupa’da yaşayan Gazianteplilerin kültürel kökenleriyle ve Gaziantep'le bağlarını güçlü ve sürekli canlı tutmak için yaptığımız çalışmaları oldukça yoğun bir tempoda sürdürmekteyiz.

 

Dernek olarak Sosyal dayanışma ve sorumluluk bilinciyle “Birlik ve beraberlikten güç doğar ve dayanışma inceliktir.” ilkeleriyle bugüne kadar başarılı bir şekilde Gaziantep’te hayata geçirdiğimiz sosyal dayanışma ağırlıklı projelerimiz, Gaziantep Kültür ve Dayanışma Günü etkinliklerinin en önemli sonuçlarından biridir.

On ücüncü Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecemizde bu defa başlıca amacımız hep birlikte Gaziantep’teki kız çocuklarımızın ihtiyaçları için kullanılacaktır..

Aynı zamanda Dermek Genel Sekreteri de olan Güzin Bakışoğlu; “Gaziantep 7500 yıllık geçmişinin imbiğinden süzülerek gelen eşsiz zengin kültür değerlerini yaşayıp yaşatan, yürekleri memleket aşkıyla çarpan yiğit evlatlarının Kahramanlık Destanı yazdığı şehirdir. Buradan Selam olsun Gazi şehrime” dedi.

Frankfurt Gaziantep Derneği Başkanı Ökkeş Toy da açılış konuşmasında; “Gaziantepliler olarak genel kültürümüzü özellikle genç kuşaklarımıza aşılamak istediğimiz kadar Gazianteplileri bir araya getirerek sosyal bağlarımızı da güçlendirmek istiyoruz" diyerek söze başladı ve “Bugün hepimiz Gaziantepliyiz. Değerli konuklarımız, 13. Gaziantep Kültür ve Dayanışma gecemiz bu kez daha da anlamlı, Derneğimizin Sosyal Sorumluluk projeleri de bu çerçevede gelişti. Gecenin tüm geliri bu kez öncelikle Gaziantep’te yaşayan çocuklarımıza ihtiyaçları için kullanılacaktır. Frankfurt’taki Gaziantepliler olarak Biz de Sosyal Dayanışma odaklı çalışmalarımızı sürdürmek azim ve kararlığında olduğumuzu bir kez de bu vesile ile hatırlatmak istedik." diye devam ederek tüm katılımcı ve sponsorlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Başkonsolos Burak Karartı’ının selamlarını getirdiğini belirtip etkinliğe katılmaktan memnuniyetini belirten Frankfurt Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Yücel Oku,” Bugün sizlerle bir araya gelmemize vesile olan , bu güzel gecenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Almanya’da kurulan derneklerimizin sosyal sorumluluk kapsamında kamu yararına düzenledikleri geceler, şehirlerimizin kültürel ve manevi miraslarını hatırlatmak suretiyle vatandaşlarımızın birlik ve beraberliğine katkıda bulunmaktadırlar. Aynı zamanda bu gecelerde düzenlenen kampanyalarla yardıma muhtaç ailelerin ve çocuklarım ihtiyaçlarının karşılanması bu faaliyetlere ayrı bir değer katmaktadır” dedi.

Düzenlenen gecede Gaziantep’i tanıtan bir film gösterildi ve el sanatları sergisi açıldı. Arıca hat sanatından örnekler sunuldu... Gaziantep’in zengin mutfak kültürüne ait eşsiz lezzetler de davetlilere sunuldu. Gaziantep’in sevilen sanatçısı Faruk Lök ve Pop Star Esra Sezer”, Frankfurt’un sevilen Musiki Üstadları ile birlikte renk kattı. Ayrıca Bu geceye katılan yarınlarımızın teminatı olan küçük davetliler de unutulmadı.

Profesyonel yüz boyama ekipleri tarafından yüzleri boyanan çocuklar oldukça neşeliydi. Tombala çekilişi düzenlenerek kazananlara Türkiye'de tatil, Gaziantep'e THY Uçak bileti Osman Uyanık ve Orkun Vardarlı talihlilerine çıktı ve çeşitli hediyeler verildi. Etkinlikte açık artırmaya çıkarılanGaziantep forması, 300 Euro ile DOA Finanz kurucusu Oktay Gürsel’de kaldı.

Bu gecemize katılımlarıyla güç katan tüm davetlilerimize ve gecenin düzenlenmesi için katkı sağlayan Kalkan Automobil‘e, Meray’a, Denizbank AG’e, Pala Export Sıtkı Palabıy’a, Star Automobil Ahmet Deliaslan’a, Deku Deniz Kurt’a, Efes Taverna Ömer Akkoç’a, BKM- Mehmet Dörtkaş’a, Muhsin Şenol’a, Gaziantep Sofrası Hanau’a, K&D Backwaren’e, Ufuk Akışoğlu’na, Mustafa Çevik’e, DOA FİNANZ Oktay Gülsel’e, Anatolia Restaurant’a, KUBI Arif Arslaner’e, Taylan Events Palast Hanau’a, BMP Print Media’a, CepNet’e, MKüchen’e, Çelik Kardeşler ve Bad Hamburger Markt’a, Öz Kayseri’e, Ülkü Yiğitbaşı’a, ERGO Ayşe Göktürk’e, AUTOHOF Rüsselsheim’a Hürriyet, Sabah, Türkiye Gazetesi’e, Post Aktuel’e, Toplum Hessen, Avrupa Olay, Avrupa Sağlık dergisi’e, Vitrin Dergisi’e, Bizim Haber’e, Artı49 Haber Sitesi’e ,Egazete Haber Sitesine’e, Eu Türk Haber Sitesi’e Frankfurt Gaziantep Derneği olarak çok teşekkür ederiz.