SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-12-2019 17:26

SİGARA DÜNYANIN EN BÜYÜK İLLETİDİR

Sigaraya askere gittiğinde başlayan iş insanı Sefer Kaya’nın bu kötü alışkanlığı, askerlik dönüşü eşinin ‘Böyle pis koku olur mu ?’ sözüyle sonlanmış.

SİGARA DÜNYANIN EN BÜYÜK İLLETİDİR

 

Sefer Kaya, sigaranın dünyada en büyük bela olduğunu, bu illetten kurtulmanın en güçlü yolunun irade olduğunu dile getirerek; ‘Alkol, kumar ve sigarayla mücadele eden bütün kuruluşlar için çalışma yapmak istiyorum.

Sigaranın kesin ‘Haram’ olduğu yolunda verilen beyanlar doğrudur. Bu dünya hepimizin, onu güzel kullanmak bizim elimizdedir’ dedi.

‘Sefer Kaya’nın bu örnek davranışını takdirle karşılıyoruz’ diyen Almanya Sigarasız Yaşam Derneği Başkanı Öğretmen Mehmet Şaşmaz ve Genel Sekreter Tercüman Emin Özbek tarafından Kaya’ya teşekkür belgesi ve derneğin rozeti taktim edilirken, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Mehmet Hışır tarafından da tansiyon cihazı hediye edildi.

CAMİ VE ALANLARINDA SİGARA İÇMEK YASAK

Dernek Başkanı Mehmet Şaşmaz, ‘Almanya’da her gün 350 civarında insan sigaradan kaynaklanan rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu insanlarımızın bir kısmı, tabiatı koruma ve çevre mücadelesi de verenler. Özellikle bu kardeşlerimizin daha duyarlı olmasını bekliyoruz.

Yasa gereği, 12.08.2011 tarihi itibariyle din görevlileri ve camii dernek yöneticileri sigara kullanmaması hususunda verilen genelgeye uymuyorlar. Camii avlularında sigara içmenin yasak olmasına rağmen bu yasağa aykırı hareket edildiğini görmek bizleri üzmektedir.

Din görevlileri ve camii yönetim kurulunu oluşturan kardeşlerimizden, gençlerin bu alışkanlıktan uzak tutulması için yardım bekliyoruz’ diye konuştu.