YAŞAM
Giriş Tarihi : 22-12-2019 13:49   Güncelleme : 22-12-2019 14:11

DOKTORLUĞA NİYET ETTİ AVUKAT OLDU

Offenbach Kenti’nin başarılı avukatlarından olan Tülay Lewa, lise yıllarında doktor olmak istediğini ama hukukçu olma isteğinin daha ağır bastığını söyledi.

DOKTORLUĞA NİYET ETTİ AVUKAT OLDU

 

İnsanlar için önemli işlevleri olan iki değerli meslek arasında seçim yapmak zorunda kaldığını anlatan Lewa, ‘Doktorluk mesleğini çok seviyordum ama her iki mesleğin de temelinde insanlara yardım etmek olduğu için gönlümde açık ara yeri olan avukatlık mesleğini seçtim’ dedi.

Tülay Lewa, ‘Ailem 1960 yılında Almanya’nın Frankfurt kentine gelmiş. Ben Almanya’da doğup büyüdüm.  Ailem eğitime çok önem veriyordu, okumayı ve eğime duyduğum sevginin temeli ailemin bu önemden kaynaklanıyor. Öyle ki, daha lise yıllarında arkadaşlarım diskoya ya da eğlenmeye giderken ben okumaya çok sevdiğim için ders çalışmayı tercih ediyordum’ dedi.

Avukat Yardımcısı Eda Kara(sol) Avukat Tülay Lewa (sağ)

Frankfurt Goethe Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra hemen sonra avukatlık bürosu açmak istemedim. Öncelikle bu alanda kendimi yetiştirmem ve tecrübe kazanmam gerektiğine inanıyordum. Daha çok bilgi sahibi olabilmek için 3-4 yıl büyük şirketlerin avukatlığını yaptım.

Jobcenter kısım şefliğini yürütürken her geçen gün deneyim kazandığımı gördüm. Meslekte karşılaşabileceğim örnek vakalar hakkında bilgi toplamaya, sorunlara akılcı çözümler bulabilmek için sorunları yakından tanımaya çalışıyordum’ diye konuştu.

Almanya’ya göç yoluyla gelen Türklerin birçoğunun dil problemi olduğunu söyleyen Tülay Lewa, ‘Müvekkillerimin büyük çoğunluğunu Türkler oluşturuyordu. O sıralarda ben de yeminli tercüman olmak istiyordum. Bizler Avukat olarak yeminli tercümanın yaptığı işi yapamıyoruz. Offenbach’daki Kanzleimize gelen müvekkillerimizin bizden memnun olarak ayrılmaları için biz de işimizi avukat olarak çok doğru yapmak zorundayız. Bizim avukatlık branşımız hatayı kabul etmez. İşimizi, Alman Hukuk alanı bize nasıl göstermişse onun doğrultusunda yapmak zorundayız’ diye ifade etti.

Offenbach mahkemesinin yan tarafında olan Avukatlık Büromuzda Avukat Fatih Kantekin, ve Avukat Yardımcısı Eda Kara ile birlikte çalışmaktayız.

Tülay Lewa, Rathenaustr 33,  63065 Offenbach Tel. 069-84845630 Bilgi ve randevu alabilirler.

Necdet KARAŞAHİN / OFFENBACH