EĞİTİM
Giriş Tarihi : 11-02-2020 01:06   Güncelleme : 11-02-2020 01:12

FELDMANN’DAN ‘MOMENT MAL’A ÖVGÜ…

Frankfurt Belediye Başkanı Feldmann, KUBİ’nin kuruluşunun 25. Yılı dolayısıyla çıkardığı ‘Moment mal’ kitabını övgüyle anlattı

FELDMANN’DAN ‘MOMENT MAL’A ÖVGÜ…

 

Frankfurt KUBI Verein Für Kultur und Bildung e.V. Kültür ve Eğitim Derneği adı altında 1993 yılında Türk ve Almanlar ortak girişimi ile kurulan 25. Yılını kutladı. Kuruluşundan bu yana yaptıkları hizmetlerden örneklerin yer aldığı Moment Mal kitabınından övgü ile bahseden Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, ‘Artık KUBI üniversite aşamasına geldi diyebiliriz’ dedi.

Book Release Party Amt für multikulturelle Angelegenheiten Salonu’nda yapılan kitabın tanıtımına, SPD Hessen Eyaleti Milletvekili Turgut Yüksel, Frankfurt Yabancılar Meclisi Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Kurt, KUBİ Genel Müdürü Arif Arslaner ve çok sayıda konuda konuk katıldı.

Theater Gegen Rassismus oyununun sahnelendiği, Türk ve Alman davetlilerin yoğun ilgi gösterdikleri kitabın tanıtım programına Hamdi Çetinkaya EDA Catering nefis yemekleriyle ayrı bir renk kattı.

Programda konuşan KUBI Genel Müdürü Arif Arslaner, ‘Yarınımızı, bugünden hazırlamalıyız. Genç yaşta aile birleşimi ile geldiğim Frankfurt’ta iş yaşamının yanı sıra eğitime duyduğum ilgi ve sevgi beni bugün çok farklı noktalara taşıdı. Farklı alanlarda aldığım eğitimlerin ardından son olarak Frankfurt Goethe Üniversitesinde Dipl. Pädagoge eğitimimi tamamladım.

Dernek açmak için çok çaba gösteriyordum. Başta dostum Turgut Yüksel olmak üzere Alman ve Türk arkadaşlarımla ile uzun bir zaman bilgi alış verişi yaptık ve bir dernek açmak için çalıştık. 25 yıl içinde yapmış olduğumuz başarılı işlerden dolayı çok olumlu dönüş alıyoruz. Kitabımızda bizi bu başarıya götüren hikayelere yer verdik. 18 ülkeden 180 bizimle çalışan arkadaşımızla elde ettiğimiz bu başarı öyküsünü kaleme aldık’ dedi.

‘Moment mal’ kitabının tanıtımına katılan Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı SPD Peter Feldmann, ‘KUBI’yi başlı başına bu kadar güzel çalışmalarından dolayı kutluyorum. Arif´i uzun yıllardan beri tanırım. Her zaman eğitime veren biri, kendisini emeklerinden dolayı kutlarım. KUBI artık Frankfurt’ta bir üniversite olma aşamasına gelmiştir diyebilirim. Geleceği her gün bir parlak dernek oluyor. Frankfurt Belediyesi olarak her zaman destek veriyoruz.

25. Yılında çıkardığı kitap ile yapmış oldukları başarılı işleri tek tek kaleme dökmüş. Bonames´de gençlik zentrumda çalıştığım zaman KUBI ´nin Migrations problemlerinin çözümünde, okul ve meslek, Integration sorunları eğitiminde anahtar rolü oynadığını gördüm. KUBI yoğun çalışmalarıyla bu konulara fevkalade çözüm getiriyordu’ dedi. 

 

Necdet KARAŞAHİN -  FRANKFURT