YAŞAM
Giriş Tarihi : 16-03-2020 00:22   Güncelleme : 16-03-2020 00:25

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann´dan Anlamlı Kutlama Ziyareti

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann Mahmut - Ayşe Kurt ve ailesini ziyaret ederek çiftin 65´inci evlilik yıl dönümünü kutladı.

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann´dan  Anlamlı Kutlama Ziyareti

 

 

Mahmut ve Ayşe Kurt çiftinin çocukları 55 yaşındaki Hüseyin Kurt, eşi Ayşe Kurt, 52 yaşındaki Mehmet Kurt, eşi Sevim Kurt ile torunları Gülay Alper, Zeliha Kurt-Özçoban, Betül Kurt,  Frankfurt Belediyesi Niederrad bölgesi temsilcisi  Stefanie Then ve diğer yakınlarının hazır bulunduğu kutlama ziyareti esnasında mutluluk ve duygu dolu anlar yaşandı.

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann Mahmut ve Ayşe Kurt çiftinin 65 evlilik yıldönümünde Frankfurt Belediyesinin tarihi şarap ve üzüm suyu mahzeninden bir paket orijinal üzüm suyu ile çiçek buketi hediye ederek çiftin çok az insana nasip olan 65 evlilik yıldönümünü kutlayarak çifte bundan sonraki hayatlarında da sağlık ve mutluluk   diledi. P. Feldmann yaptığı kısa konuşmada Mahmut ve Ayşe Kurt çifti özelinde Türkiye´den Almanya´ya 60´lı yıllarda çalışmak üzere gelen ve o dönem „misafir işçi“ diye tabir edilen birinci nesil yabancı işçilere, uluslararası önemli bir merkez olan Frankurt kentine işgücü olarak verdikleri hizmet ve katkılar için Frankfurt halkı ve belediyesi adına teşekkür ederek bu neslin arkasından gelen nesillerinde aynı şekilde Almanya´ya ve tabiki Frankfurt kentine´de her yönden önemli hizmet ve faydaları olduğunu iştiyakle dile getirerek,  Mahmut ve Ayşe Kurt çiftinin bunun için somut bir örnek olduğunu söyledi. Mahmut ve Ayşe Kurt çiftinin evladı  Hüseyin Kurt´u Yabancılar Meclisi, Ditib Hessen Eyalet Birliği Danışmanlığı, Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü ve Frankfurter Verband´a bağlı yaşlı bakımevinde Müslümanların dini ve kültürel hassasiyetlerini dikkate alan yaşlı bakım evindeki görevleri ile yakından tanıdığı ve bu hizmetlerin Frankfurt´a verilen hizmet olduğu ve bu örnekten yola çıkarak topluma ve tabiki Frankfurt´a iyi hizmetler üreten yeni nesillerin yetişmesine sebep olan katkıda bulunan birince nesle Frankfurt şehir idaresi ve bu idarenin başı belediye başkanı olarak minnettar olduğunu söyledi.

Peter Feldmann konuşmasının devamında birinci neslin yaşlı-emeklilik dönemlerindeki vatan ve aile sevgisi hasreti arasında yani Türkiye ile Almanya arasında onlarca yıl süren gel-gitli hayatlarına değinerek, çoğu yaşlılarda aile-torun sevgisinin aynı şekilde insan hayatında büyük bir önemi olan vatan sevgi ve hasretinin önüne geçtiğini ve birinci nesil yabancı işçilerin daha çok ileri yaşlarda daimi olarak Almanya´da kalmayi terçih ettiğini ve bu gerçeğin toplumsal hayatta ailenin ne kadar önemli ve güçlendirilmesi gereken bir kurum olduğunu açıkca gösterdiğini söyleyerek Mahmut-Ayşe Kurt çifti ve ailesininde buna iyi bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Frankfurt Belediye Başkanı´nın ziyareti ve konuşması karşısında mutluluk ve duygusallığını gizlemeyen Mahmut Kurt „ağa sözü üzerine söz söylenmez“ şiarını hatırlatarak Frankfurt´un „ağası“ olan belediye Başkanı P. Feldmann´ın kendisi, eşini ve ailesini onurlandıran ziyaret kutlama ve sözleri üzerine söylenecek bir söz bulamadığını söyleyerek Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann´a ziyaret ve evliliklerinin 65´incı yılı kutlaması için teşekkür etti.

Aile adına kısa söz olan Hüseyin Kurt insanların Almanya´da ırkları, inançları ve yabancılıkları nedeniyle sokaklarda ırkçı teröristler tarafından katledildikleri ve devletin ırkçı terörü nihayet açık bir tehlike olarak kabul ettiği bu hassas dönemde Frankfurt Belediye Başkanı´nın Türk bir aileye kutlama ziyaretine ayrı bir anlam kazandırdığını belirtti. Mahmut Kurt ve Ayşe Kurt Çifti´nin 65´inci evlilik yıldönümünü sadece Frankfurt Belediye Başkanı´nın değil Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier´inde yazılı bir mesajyla kutlamasını, Alman devletinin bu hassas dönemde ırkçılığın açıkca karşısında olduğunu ve Almanya´ya on yıllardan bu yana hizmet eden yabancıların yanında olduğunu gösterdiğini söyleyerek, Frankfurt Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkan´ına gösterdikleri bu hasssasiyet için teşekkür etti.

Konuşmaların sonunda Mahmut ve Ayşe Kurt çiftinin gelinleri Ayşe ve Sevim Kurt´un hazırladıkları kahvaltıya geçildi. Kahvalti süresince Kurt ailesi ve dostları Frankfurt Belediye Başkanı P. Feldmann ve Frankfurt Belediyesi Niederrad bölgesi temsilcisi  Stefanie Then ile sohbet etme fırsatı buldular.