DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2020 00:05   Güncelleme : 21-05-2020 00:05

COVİD 19 DÜNYA’YI YENİDEN DİZAYN EDİYOR

Değerli Okurlar, İnsanlık, yaşam evrelerinin bazı dönemlerinde toplumsal, ekonomik ve sosyokültürel değişimlere maruz kalmıştır. Dünya üzerinde yaşayan insan topluluklarının bazıları söz konusu değişimler karşısında adaptasyon sürecini sorunsuz atlatarak gelişimini ve değişimini sürdürmüş, bazıları ise bu süreçlerden büyük kayıplar ile ayrılmıştır.

COVİD 19 DÜNYA’YI YENİDEN DİZAYN EDİYOR

 

Uzun zamandır Dünya’yı meşgul eden ve büyük bir sorun haline gelen Covid_19, toplumsal etkilerinin yanı sıra ekonomik etkileriyle de büyük bir paniğe ve belirsizliğe yol açmıştır. Bu panik ve belirsizlik birçok toplumun yaşam standartlarında düşüşe, hayat alanlarında ise büyük daralmalara sebebiyet vermiştir.

Covid_19 bizlere panik ve korku ortamının yanı sıra insanlığın aslında yaşam karşısında ne kadar savunmasız olduğunu gözler önüne sermiştir…

Pandemi ile beraberinde gelen ihracat yasakları, kamusal alan kısıtlamaları, ürün tedarikleri konusunda yaşanan aksaklıklar ve süreçteki belirsizlikler hiç şüphesiz birçok sektörü büyük zarara uğratmıştır. Açıklanan destek fonları, düşük faizli krediler ve ulusal eylem planları ile işletmeler ayakta tutulmak istenmiş olsa da, süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmenin zor olduğu açıkça gözlemlenmektedir.

Bu süreç ile birlikte ticari hayatta agresif rekabetlerin ortaya çıkması beklenmekte, işletmelerde çeşitli daralmaların olacağı öngörülmektedir. Bu daralmalar sonucunda şirketler maliyetlerini düşürmek adına çeşitli sistem değişikliklerine yöneleceği, teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak isteyecekleri öngörülmektedir. Bunun en açık örneği uzaktan çalışma düzeninin yanı sıra çeşitli takip sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sürecin başlaması ile talep eğrisinde oluşan değişimlerin, birtakım sektörlere negatif yansıma yaptığı, bazı sektörlere ise pozitif etki ettiği gözlemlenmiştir. Sağlık, temizlik ve gıda gibi zaruri ihtiyaçların yanında teknoloji ve danışmanlık gibi sektörler değer kazanırken, otomotiv, gayrimenkul ve sanayi alanında gerilemeler olmuştur.

Yaptığımız analiz ve gözlemler sonucunda Dünya’nın ekonomi haritasının büyük ölçüde değişeceği, tedarik anlamında belirli bir bölgeye bağımlılığın ortadan kalkacağı, yeni ticaret yolları ve pazarların ortaya çıkacağı, öz sermayenin tek bir sektör yerine bir kaç sektöre belirli oranda bölünerek çoklu ticaret kültürünün gelişeceği, sivil toplum bilincinin önem kazanacağı ve en önemlisi büyük kültürel değişimlerin yaşanacağı öngörülmektedir.

Covid_19 süreci,  risk analizi ile eylem planı hazırlayarak kontrolsüz büyümekten kaçınmanın, iş sürekliliğine etki edecek durumları tahmin ederek, gerekli tedbirleri önceden almanın ve uzun vadeli stratejik planlar yaparak öngörüler oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş oldu.

Sözlerime son verirken yaklaşmakta olan Ramazan Bayramınızı en içten dileklerim ile kutlar, içinde bulunduğumuz zor günlerin son bulmasını Rabbimden niyaz ederim.

Sağlık ile kalın…

 Muhsin KIDIK

 MUSİAD HESSEN YÖNETİM KURULU

BAŞKANI