GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2020 12:19   Güncelleme : 24-05-2020 12:31

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann Cami de Müslümanların Ramazan Bayramını Kutladı

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann Hessen Eyaleti Milletvekili Turgut Yüksel, Kubi Başkanı Arif Arslaner ve Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt ile Frankfurt Hamidiye Camii´nde kılınan Ramazan bayram namazına teşrif ederek, bayram namazı sonrası bayram namazı kılan cemaate kısa bir konuşma yaptı ve Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı.

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann  Cami de Müslümanların Ramazan Bayramını Kutladı

 

 

Hamidiye Camii´nde kendisini dostları arasında hissettiğini söyleyen Feldmann, tüm dünyada olduğu gibi Frankfurt`tada Müslümanların Koronavirüsü salgınına karşı alınan tetbirler nedeniye olağandışı bir Ramazan ayı geçirdiklerini söyleyerek, Frankfurt´ta Müslümanların hijyen ve sosyal mesafe kuralları gibi alınan tetbirlere disiplinli şekilde uydukları için teşekkür etti. Frankfurt nüfusunun % 53´le çoğunluğunun yabancı kökenli insanlardan oluştuğunu hatırlatan Belediye Başkanı, Frankfurt´ta Müslümanların müstesna bir yeri olduğunu ve bu nedenle Müslümanların iki kutsal bayramından birisi olan Ramazan Bayram namazı esnasında onların arasından olmaktan ve misafirperverliklerini yaşamaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Almanya´nın önemli metropolleri ve önemli bir ticaret, finans ve ulaşım merkezi olan Frankfurt´un bu özellikleri nedeniyle geçmiş geçmişten tarihinden günmüze kadar çeşitli milletlere, kültürlere ve dinlere kucak açmış liberal ve hoşgörülü bir kent olduğunu eden ifade eden Feldmann, böyle büyük yerleşim merkezlerinin kırsal bölgelere nazaran toplumun gelişmesinde, toplumun değişim ve ihtiyaçlarının karşılanması bağlamında din ve kültürlerin gelişmesi, birarada barış ve ve karşılıklı barış ve hoşgörü içerisinde yaşama kültürünün gelişmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi. Hoşgörünün sınırsız olamıyacağını belirten Feldmann, geçtiğimız aylarda Frankfurt´a yakın Hanau´da insanları sadece yabancı oldukları için katleden aşırı sağcı terörist ve onun gibi düsünlere, bu ve benzeri saldırıları destekleyenlere başta Frankfurt´un çoğulcu toplumu olmak üzerin tüm toplumun hoşgörülü olmayıp bunlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde en kararlı şekilde mücadele ettiğini söyledi. Tüm Frankfurt halkının Belediye Başkanı olduğunu söyleyen Peter Feldmann, bu bilinçle vakit buldukca Frankfurt´taki çeşitli inanç merkezlerini ziyaretleri çerçevesinde Frankfurt´ta faaliyet gösteren camileride ziyaret ettiğini ve bugünde Müslümanların Ramazan Bayram namazı esnasında Hamidiye Camii cemaati arasına olmaktan, onlara hitab etmekten duyduğu mennuniyeti ifade ederek Frankfurt´ta yaşayan Müslümanların Ramazan Bayram´ını tebrik etti.

Frankfurt Hamidiye Camii başkanı Rahmi Şeker ve din görevlisi Recep Olgun Frankfurt Belediye Başkanı´nın bayram namazı ziyareti ile ilgili memnuniyetlerini dile getirerek, bu ziyaretin sadece kendi derneklerini değil, Frankfurt´ta yaşayan Müslümanları tümünü onurlandırdığını söyleyerek Belediye Başkanı Peter Feldmann´a teşekkür ettiler. Bayram namazına katılan cemaat´de Frankfurt Belediye başkanının ziyaretine duydukları memnuniyeti dile getirerek kendisine bu ziyareti için teşekkür ettiler.