DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-06-2020 20:18   Güncelleme : 09-06-2020 20:28

Pandemiye karşı birlikte mücadele.

                                                                                                                                                                       ÇİN’İN Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19'un "korona"nın co'su, "virüs"ün vi'si ve hastalık kelimesinin İngilizcesi "disease" sözcüğünün d'sinden türetildiğini söyledi.  

Pandemiye karşı birlikte mücadele.

                                                                                                                                                                                             

İlk kez Aralık ayında görülen ve "2019-nCoV" olarak adlandırılan virüs, Koronavirüs ya da Corona Virüsü adıyla bilinen virüs hakkında Giessen Justus Liebig Üniversitesi’nde Türk basını için bilgiler verildi. JLU Klinik Profesörlerinden aynı zamanda Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı olan Prof. Doktor Yaşar Bilgin Almanya’da hükümet serbestlik için için verdi diyerek, çok rahat bir şekilde hareket edilmemesini istedi. Virüs’ün acımasız şekilde devam ettiğini vurgulayan Dr. Bilgin, ,”Lütfen mecbur kalınmadıkça dışarı çıkmayın, çıkmak zorunda kalırsanız bile yüzünüzün ağız ve burun olan kısmını mutlaka kapatınız” tavsiyesinde bulundu. Almanya’da tüm göçmenlerin ırk, din, renk ayrımı yapılmadan farklılık gözetmeksizin tedavi edildiklerini belirten Dr. Bilgin, “Yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle hastanelerimizde meslektaşlarımız, tüm sağlık personeli ve doktorlarımız gece-gündüz demeden zor koşullarda, yoğun ve fedakarca çalışıyorlar” dedi.

Virüs çok tehlikeli.

Toplantıda bilgiler veren Giessen Justus Liebig Üniversitesi Kliniği Başhekimi Prof.Dr. Werner Seeger virüsün çok çok tehlikeli olduğunu, hiç bir zaman unutmamasını isteyerek ,”Korunma önlemleri sürdürülmeli. Zira korunma önlemleri alınmazsa yeni enfeksiyonlar gelir, sahada çoğalıp yeni bir tehlikeli dalga daha oluşturur “ dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdiğini , daha sonra ise küresel salgın anlamına gelen "pandemi" olarak ilan edildiğini belirten Prof.Dr. Seeger,” Pandeminin Çin merkezli olduğunu kesin olarak söyleyemem. Zira hayvanlardan geçmiş de olabilir , laboratuvarlarda da üretilmiş olabilir. İlaç bulunması ise yıllar sürebilir, ilaç bulunmadığı içinde Corona çok çok hızlı yayılıyor. Korona ilk olarak ciğerleri mahvediyor. ” dedi.

Birlikte çalışmak önemli.

Almanya’daki ölümlerin diğer ülkelere göre az oluşunu devletin ve halkın birlikte çalışıp daha iyi organize olmasına bağlayan Prof . Dr. Seeger, şu açıklamayı yaptı. :” Almanya’da hükümet işin tehlikeli boyutunu erken kavrayıp üzerine gitti. Bizim sistem tüm ülkelerde var . Fakat Almanya intensiv de yani acil yoğun bakımda çok ileri düzeyde, diyebilirim. Zira bizim diğer ülkelere göre tüm hastaları tedavi etme olanaklarımız var ” .

Korku yerine yaşama döndürme

Politikacıların korku vermek yerine halkı tekrar yaşama döndürme çalışmaları yapmasını isteyen Prof. Dr. Seeger ,” İnsanlar hastalık, hastane ve korona korkusuyla tedavi için kliniklere gelmeyince hastalıklar daha da artıyor . Acı içinde kıvrananlar hatta yaşamını bitirmek için intihara kalkışanlar bile var” ifadelerini kullandı. Orta Hessen’de 17 klinik ve hastahane Giessen Justus Liebig Üniversite Kliniği bünyesindeki Orta Hessen Bölgesi’nde 17 hastane ve klinikle beraber çalışmalar yaptıklarını belirten Prof.Dr. Seeger,” Tüm çalışanlarımız özveriyle görevlerini sürdürüyorlar. Titiz ve dikkatli çalışmaları yanında büyük bir şans eseri hiçbiri virüs kapmadı. Görevlerinin başındalar” diyerek pandeminin başlama sürecinden itibaren şu yolu sürdürdüklerini söyledi. “ Enfeksiyon var ise eve gönderilip takip ediliyor. Bazıları evlerde sürekli özel olarak kontrol altında tutuluyor. Ağır hastalar ise kliniklerde sürekli gözetim altında”. diyen Prof .Dr. Seeger, tüm dünyada 80 grubun aşı çalışmaları yaptığını dile getirip,” Fakat labor ve ön probe çalışmaları uzun bir süreç. ” ifadelerini kullandı.

Ek Bilgiler: Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, dünya genelinde görülen koronavirüs vakalarının toplamı 1,5 milyon civarına ulaştı. Toplam can kaybı ise 80 binin, iyileşenlerin sayısı da 300 binin üzerinde. En fazla vaka görülen ülkeler ABD, İspanya ve İtalya olarak sıralanıyor. En yüksek can kaybı da İtalya'da.

İlk kez Aralık ayında görüldü

İlk kez Aralık ayında görülen ve "2019-nCoV" olarak adlandırılan virüs, Koronavirüs ya da Corona Virüsü adıyla biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Şubat'ta koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdi. Daha sonra küresel salgın anlamına gelen "pandemi" olarak ilan edildi.

İsa DEVEÇEKEN/ GİESSEN