GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-06-2020 18:22   Güncelleme : 18-06-2020 18:22

“Yurtdışındaki Türklerin derdini kendi derdimiz bilmeliyiz”

ANKARA – Türkiye’den borçlanarak emekli olan yurtdışındaki Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerde kısa süreli çalışmaları halinde emekli maaşlarının kesilmemesine ilişkin  düzenlemenin TBMM’deki tartışmalarında CHP, düzenlemenin çekilmesini ve “borçlanarak emekli olanların bulundukları ülkelerde tam zamanlı çalışmalarına imkan sağlayacak şekilde kapsamının genişletilmesini’ istedi. CHP adına konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye’den borçlanarak emekli olan yurtdışındaki Türklere emekli maaşları kesilmeksizin ‘kısa süreli çalışma’ hakkı getiren yeni düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı, eksik ve yetersiz olduğunu söyleyerek, ‘tam zamanlı çalışmanın da kapsam içine alınmasını’ istedi.

“Yurtdışındaki Türklerin derdini kendi derdimiz bilmeliyiz”

 

Çakırözer, COVİD19 salgını nedeniyle Almanya’dan aile birleşimi vizesi bekleyenlerin  mağduriyetlerine de dikkat çekerek, “Aile birleşimi için istenen dil sınavları ertelenince binlerce yurttaşımız mağdur oldu. Sınavı geçip vizeye hak kazananlara da vizeleri aylardır verilmiyor. Büyük insani  dramlar yaşanıyor. Çocuklar babasız doğuyor. Evlilekler boşanma noktasına geliyor” dedi. Dışişleri Bakanlığı’na Almanya hükümeti nezdinde girişimde bulunma çağrısında bulunan Çakırözer, “Almanya’dan turist gelsin diye girişim yapılıyor. Ama çocukları annesiz ya da babasız büyümek zorunda kalan  binlerce aile birleşimi mağduru vatandaşımız o turistlerden daha önemlidir” dedi. Çakırözer, Türk vatandaşlarına aile birleşiminde koşul olarak getirilen dil sınavı şartının ertelenmesi ve vizelerin bir an önce  verilmesi gerektiğini söyledi.

VEFAMIZI GÖSTERMENİN TAM ZAMANI

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Eskişehir Milletvekili  Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanan ve yurtdışından emekli Türk vatandaşlarına bulundukları ülkelerde kısa süreli çalışma imkanı getiren düzenleneni de içinde yer aldığı kanun teklifinin görüşmeleri sırasında konuştu. Düzenlemenin eksik ve yetersiz olduğunu dile getiren Çakırözer, düzenlemenin tam zamanlı çalışanlarını da kapsaması gerektiğini söyleyerek, yurtdışındaki Türk vatandaşlarının yaşadığı sorunları sıraladı. Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Çakırözer, yurtdışında aile birleşimi bekleyen yurttaşların dil sınavı ve alamadıkları vizeleri nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini de istedi. 

Çakırözer, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında, “İster Avrupa'daki Türkler diyelim ister yurt dışındaki vatandaşlarımız ister gurbetçi diyelim… Bu insanlar bizim ailelerimiz, akrabalarımız, köylülerimiz, komşularımız. On yıllardır gurbette en zor koşullar altında alın teri döküyorlar, kazandıklarını harcamadan biriktirip ülkemize gönderiyorlar. Onlara vefamızı, minnetimizi göstermenin sırası geldi de geçiyor. Bu Meclis’te onların derdini kendi derdimiz bilerek çalışmalıyız, onların çıkarını koruyan kanunlar çıkarmalıyız” dedi.

 

NEDEN SINIRLIYORUZ?     

Yurtdışından borçlanarak Türkiye’de emekli olanların bulundukları ülkelerde çalışmaları halinde emekli maaşlarının kesilmesi düzenlemesinin AKP iktidarı döneminde yasaklandığını anımsatan Çakırözer, “Bu düzenleme ile Türkiye'den borçlanarak emekli olanlara kendi getirdiğiniz yasağı kısmen esnetmekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Haftada birkaç saatlik çalışma imkânı ayda 450 euroya denk gelecek bir miktara tolerans gösterilecek ve Türkiye'den borçlanarak kazandıkları emekli maaşları kesilmeyecek. Peki niçin sınırlıyoruz? Bu kardeşimiz Türkiye'de borçlanarak emekli olmuşsa onun yurtdışında yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışıyor olması bizi neden rahatsız etsin? Ayrıca, Türkiye'den çalışarak emekli olan birisiyle borçlanarak emekli olan birisi arasında siz nasıl ayrımcılık yaparsınız? Bu düpedüz eşitsizlik değil de nedir? Tam tersine biz yurtdışında yaşayan vatandaşımızı ama kısmi ama tam zamanlı çalışmaya teşvik etmeliyiz. Kazansınlar, kazansınlar ki refahları da o ülkelerdeki etkinlikleri de artsın.”

GURBETÇİYE ÇİFTE STANDART KABUL EDİLEMEZ

Türkiye’de emekliliğini hak etmiş bir yurttaşın başka bir ülkede ister kısa zamanlı ister tam zamanlı istediği gibi çalışabilmesi gerektiğini söyleyen Çakırözer, “Sen Türkiye'den emekliysen, Almanya'da, Fransa'da, Amerika'da çalışamazsın diye bir yasal düzenleme çıkarılamaz bu Meclis’ten. Hele de on yıllardır gurbette, alın terini bu ülke için döken kardeşlerimize bu çifte standart kabul edilmez” dedi.

ÇOCUKLAR BABASIZ BÜYÜYOR, EVLİLİKLER BİTİYOR

Çakırözer, pandemi süresinde ülkeler arası giriş ve çıkışlara getirilen engeller nedeniyle yurtdışındaki Türklerin yaşadığı sıkıntıların arttığına dikkati çekti. Çakırözer, sıkıntı yaşayan grupların başında aile birleşimi bekleyen binlerce yurttaşın olduğunu belirterek, şunları söyledi::

“Almanya'daki eşleriyle, aileleriyle birleşmeyi bekleyen binlerce yurttaşımız var. Almanya'daki Türklerin, Türkiye'de yaşayan eşleriyle aile birleşiminde dil şartı var. Bir çok ülkeden istenmiyor ama Türkiye'den isteniyor. Pandemi döneminde Almanların Türkiye’de yaptığı bu dil sınavları süresiz ertelenmiş durumda. Dil kursları da sınavlar da online yapılmıyor. Almanya'da yaşayan on binlerce Türk vatandaşı sırf bu nedenden aileleriyle birleşimi gerçekleştiremiyor, mağduriyet yaşıyor. Pandemi öncesi sınavı geçenler var, vizesi onananlar var. Normalde vize onandıysa vatandaşımıza verilmesi lazım ama Alman konsoloslukları pandemi gerekçesiyle bu vizeleri teslim etmiyor. Uçuşlar başladı ama vizeler verilmediği, sınavlar yapılmadığı için binlerce ailemiz perişan. Aralarında eşinden çocuğundan aylardır ayrı olanlar var, babası yanında olmadan doğan çocuklar var. Bunların hepsi bizim insanımız, bizim vatandaşımız. O çocuklara, o ailelere sahip çıkmak bizlerin birinci görevidir. İşini kapatanlar, iki ülkede iki ayrı kirayı ödeyemeyenler var. Psikolojik bunalımlar, evlilikleri bozulma noktasına gelenler var.”

DIŞİŞLERİ ALMANYA İLE KONUŞUP ÇÖZMELİ

Çakırözer, mağduriyetlerin giderilmesi adına Dışişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Dışişleri Bakanlığımız bu konuyu Almanya'yla konuşmalı ve çözmeli. Almanya'dan gelecek turistler evet önemlidir ama bizim birleşemeyen ailelerimiz, babasız ya da annesiz büyümek zorunda kalan çocuklarımız da o kadar hatta ondan daha da önemlidir. İki ülke arasındaki siyasi sorunlar yüzünden  yuvalarını yeni kurmuş binlerce yurttaşımız asla cezalandırılmamalıdır” dedi.

UÇAK BİLETİ FİYATLARI KONTRAL ALTINA ALINSIN

Çakırözer, yurtdışındaki Türk vatandaşlarının fahiş uçak biletleri ve sağlık hizmetleri konusunda yaşadıkların sıkıntıları da dile getirerek, uçak biletleri fiyatlarının kontrol altına alınmasını, sağlık hizmetleri konusunda da ihtiyaç duyulan hizmeti alabilmelerinin önünün açılmasını istedi.

 

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=82vheacBWmM