SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-07-2020 13:34   Güncelleme : 05-07-2020 13:34

TATİL SAĞLIK REHBERİNİ OKUMADAN YOLA ÇIKMAYIN

Sizler de takdir edersiniz ki, yılın en güzel günleri, tatilde olduğumuz günlerdir. Fakat bu zaman diliminde bazen istenmedik durumlar da olabiliyor. Yani hastalanmak, bir kaza neticesinde doktora veya hastaneye gitmek gibi durumlar meydana gelebiliyor. Ben de size Türkiye´de bir yol gösterici ve kolaylaştırıcı olması için ekteki ‘Tatil-Sağlık-Rehberini’ hazırladım.

TATİL SAĞLIK REHBERİNİ OKUMADAN YOLA ÇIKMAYIN

 

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer sosyal güvenlik anlaşmalı ülkelerinde ne tür sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim?

Hak ve hukuk boyutunda bizim anlağımız dilde ki karşılığı şu şekilde belirtilmiştir; ‘Geciktirilemez, tehiri mümkün olmayan tedaviler ve acil durum hizmetleri’ olarak belirtilmiştir.

Eğer Türkiye´ye kara yolu ile gidiyorsam nelere dikkat etmek zorundayım?

Türkiye güzergâhında bulunan bütün ülkeler ile Avrupa birliği veyahut ikili anlaşma üzerinden sağlık yardımı alabilme imkanınız var.

Avrupa Sağlık Sigorta Kartı 27 tane Avrupa Birliği ülkesinde ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan fakat Avrupa Sağlık Sigorta Kartını kabul eden Norveç, Lihtenştayn (Lichtenstein), İzlanda, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ`da geçmektedir.

Türkiye için Sağlık yardım belgesinin adı nedir? Nereden tedarik edebilirim?

Sağlık yardım belgesinin adı T/A 11’dir. ( Geçici ikamet sırasında, sağlık yardımlarının talep belgesi) Bu belgeyi Hastalık Sigortası Kurumlarından tedarik edebilirsiniz.

T/A 11 Belgesi üzerinden direk hizmet alabilir miyim?

Hayır, o belge üzerinden hizmet alabilme imkânınız yoktur. Türkiye´deki anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alabilmek için elinizde bulunan belgeyi en yakın SGK´ya (Sosyal.Güvenlik Kurumu) ulaştırmak zorundasınız.

T/A 11 belgesi SGK tarafından kayıt altına alındıktan sonra ve size verilecek 10 haneli YUPASS numarası ile (Yurtdışı Provizyon Aktivayon ve Sağlık Sistemi) sistem üzerinden kaydınız gerçekleştirildikten sonra hizmet alabilirsiniz.

10 haneli Yupass numarası üzerinden artık siz Türkiye`deki anlaşmalı bütün sağlık kurum ve kuruluşlarından Acil Sağlık Hizmeti alabilme hakkına sahip olursunuz.

Hizmet alım işlevinde hangi tür evrakları ibraz etme mecburiyeti vardır?

Hizmet alım işlevi nüfus cüzdanı veya pasaportun yanında YUPASS numarası üzerinden gerçekleştirilir.

Türkiye´de hizmet veren kurum ve kuruluşları nasıl bulabilirim?

İlk adres Sosyal Güvenlik Kurumu. İkinci adres hizmet veren kurum veya kuruluş. Üçüncü yöntem ise http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet sayfası üzerinden kendiniz ile ilgili kurumu seçebilirsiniz.

Yurtdışı için ekstra sağlık sigortası yaptırmak gerekli midir?

Evet, şuan da olmazsa olmazlardan olan bir sigorta türüdür. Bu vesile ile Almanya dışındaki ülkelere de ödemiş olduğunuz; katkı paylarından, ekstra sağlık masraflarından bu vesile ile kurtulmuş olursunuz. En önemlisi, ilgili ülkeden uçak ile Almanya´ya geri getirilebilme imkânına sahip olursunuz.

Yurtdışı için ekstra sağlık sigortası yaptırmadan yola çıkmayınız!

Soru ve cevap:

 

Vatandaşımız yurt dışı sigortalısı. Hastaneye her gittiğinde yaptırmak istediği her işlem için 5 lira ödüyor. Bu durumdan şikayetçi. Tahlil için bile ödüyor.

 

6 yaşındaki çocuğum için de ödüyorum ama normalde 18 yaşın altındakilere devlet bakıyor. Bize neden bakmıyor. Dişçiye gittiğinde 4-5 defa gitmesi gerekiyor ve her işlem için para ödüyor. Bundan şikayet  ediyor.

 

İkili Sosyal Güvenlik Anlaşmaları çerçevesindeki yurt dışı sigortalıların tedavisinde T.C vatandaşları için belirlenen kurallar çerçevesinde işlem görürler. Hastanın kendisinden katılım payı kesilmekte olup durum mevzuata uygundur. Diğer yandan diş ile ilgili olarak her hastaneye gidişinde aynı tedavi için katılım payı kesilmemesi gerekmekte olup bulunduğu ildeki SGK'ya müracaatı önerilmelidir. 18 yaş altı çocukların tedavisi ise Türk vatandaşları için geçerli olup tedavileri kurumca sağlanmaktadır.