TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-08-2020 13:03   Güncelleme : 27-08-2020 13:03

AY YILDIZ Almanya’da yeni dijital eID uygulamasına start veriyor

Süratli, kolay ve dijital. AY YILDIZ müşterileri, derhal geçerli olmak üzere, yeni Prepaid kartlarını satın aldıktan sonra daha süratli bir şekilde telefon görüşmesi ve internette sörf yapmaya başlayabiliyorlar.

AY YILDIZ Almanya’da yeni dijital eID uygulamasına start veriyor

Yeni eID uygulaması buna imkan sağlıyor: AY YILDIZ’ın yeni müşterileri, bayiden Prepaid SIM kartlarını satın aldıkları sırada kimlik bilgilerini ya da, elektronik oturma izinlerini App üzerinden hemen teyid ettirme imkanına sahipler. Bugüne kadar bu işlem sadece manuel olarak yapılıyor ve zaman kaybına yol açıyordu. Türk-Alman toplumuna cep telefonu hizmetleri sunan AY YILDIZ, yeni eID uygulamasıyla bu yöntemin ilk sunucusu olarak yeni Prepaid müşterilerine kanunlarca mecbur tutulan kimlik teyidi işleminde büyük kolaylık sağlıyor.

Kimlik belgesi bilgilerinin taranması ve derhal yeni Prepaid kartının kullanımı

eID uygulaması çok kolay çalışıyor: Müşteri bayiden yeni bir AY YILDIZ Prepaid kartı satın alıyor. Kanunen mecburi olan kimlik bilgilerinin karşılaştırılması için şahsi kimliğini ya da Almanya’daki oturma müsadesini bayiye veriyor. Kimlikte elektronik olarak kayıtlı şahsi bilgiler eID giriş numarası (CAN) yardımıyla derhal okunabiliyor. Bu numara kimliğin geçerlilik süresinin bulunduğu alanın yanında yer alıyor. Bayi elektronik olarak NFC sistemi yardımıyla App ile bu bilgileri okuyor ve giriş numarası ile teyid ediyor. App, otomatik olarak kayıtlı bilgileri kontrol ediyor ve bir kaç saniye sonra teyid gönderiyor. Müşteri, bundan sonra seçmiş olduğu AY YILDIZ tarifesiyle, derhal telefon görüşmesi yapmaya ya da, internette sörf yapmaya başlayabiliyor. Bu sistem, bayilerin kimliklerin resimlerini çekmek ya da, bilgileri manuel olarak göndermek gibi zaman alıcı işemlerden tasarruf etmelerini sağlıyor.

eID yöntemi tamamen dijital bir süreci kullanma imkanı sunuyor. Bugüne kadar bayide dakikalarca süren kimlik teyidi işlemi şimdi saniyeler içinde tamamlanıyor. Daha farklı kimlik teyidi yöntemlerinin kullanılması durumunda işlem süresi saatlerce sürebiliyor. Ayrıca eID emniyetli: Kimlik bilgileri özel koruma altındaki bir bağlantı üzerinden aktarılıp, teyid ediliyor. Bu sistem, Federal Bilgi Teknolojisinde Güvenlik Dairesi (BSI) tarafından sertifikalandırılmış durumda. eID uygulaması böylelikle, dijitalleşmenin hem müşterilerin, hem de bayilerin yaşamlarını nasıl kolaylaştırdığı ve sunduğu emniyet konusunda güzel bir örnek oluşturuyor.