SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-09-2020 20:53   Güncelleme : 16-09-2020 20:53

Sağlık hizmetleri ilgili sorular ve cevaplar

AOK Hessen etnik pazarlama müdürü Necati Suözer cevaplıyor.

Sağlık hizmetleri  ilgili sorular ve cevaplar

 

Telefon ve yazılı olarak gelen sorulara istinaden aşağıdaki cevapları sunmak istiyorum.

Acilden hastane gittiğimde muayene ücreti talep ettiler. Acil olarak giriş yaptılar. Ücret ödemeden çıktık eve geldiğimizde ödeme yapmamız için aradılar. Şikayetçiyim.

 

Acil sağlık hizmetlerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bunun için hastanenin bağlı bulunduğu SSGM'ye başvurmak gerekmekte.

 

Vatandaşımız yurt dışı sigortalısı. Hastaneye her gittiğinde her işlem yaptırmak için 5 lira ödüyor.Bu durumdan şikayetçi. Tahlil için bile ödüyor. 6 yaşındaki çocuğum için de ödüyorum ama normalde 18 yaşın altındakilere devlet bakıyor. Bize neden bakmıyor.Dişçiye gittiğinde 4-5 defa gitmesi gerekiyor ve her işlem için para ödüyor. Bunu şikayet  ediyor.

 

 

İkili Sosyal Güvenlik Anlaşmalar çerçevesindeki yurt dışı sigortalıların tedavisinde TC vatandaşları için belirlenen kurallar çerçevesinde işlem görürler. Hastanın kendisinden katılım payı kesilmekte olup durum mevzuata uygundur. Diğer yandan diş le ilgili olarak her hastaneye gidişinde aynı tedavi için katılım payı kesilmemesi gerekmekte olup bulunduğu ildeki SGK'ya müracaatı önerilmelidir. 18 yaş altı çocukların tedavisi ise Türk vatandaşları için geçerli olup tedavileri kurumca sağlanmaktadır.

 

Yoğun bakımdan çıkartılıp normal odaya çıktım. Hasta yoğun bakımdan çıktıktan sonra normal odaya geçirilirse ücret ödenir mi? Yoksa yoğun bakım hastasından ücret alınmaz mı? Kanun gereği hangi durumlar hastadan hastane ücret alamaz?

 

Yoğun tedavi hizmetlerinde ilave ücret alınması Sağlık Uygulama Tebliğine aykırıdır. Ancak klinikte verilen hizmetler için özel hastaneler ve vakıf üniversiteleri ilave ücret alma hakkına sahiptirler.

 

Bu bilgiler ışığında sizlerden ricam,  muhakak tamamlayıcıö yurtdışı sağlık sigortası yaptırmanız öneririm. Bu vesileyle cebinizden çıkacak büyük masrafları, küçük  ek sağlık  sigortası ile garanti altına almış olursunuz.