EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-09-2020 23:37   Güncelleme : 29-09-2020 00:23

ÖNCE KENDİNİZİ, SONRA ÇOCUKLARINIZI YETİŞTİRİN

‘Ali Naşit Haras Hoca, Moosburg’lu vatandaşlar ile hasbihal etti.’

ÖNCE KENDİNİZİ, SONRA ÇOCUKLARINIZI YETİŞTİRİN

 

 

Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Ali Naşit Haras Hoca, Moosburg’lu vatandaşlara Cuma namazı öncesi aile ve çocuk yetiştirme konusunda çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Ali Hoca konuşmasında, ‘Değerli Moosburglular. Benim buraya gelişim yaklaşık 1yıl oldu. 11 Türk öğrenci ile başladığımız ‘Türk Dili ve Edebiyatı’ derslerine şimdi Freising dâhil 112 öğrenci ile devam ediyoruz.

İnsan hayatında üç gün vardır; dün, bugün ve yarın. Dün geçti, yarını bilemiyoruz ama bugün geçmedi bizlerin bugün için bir şeyler yapmamız lazım’ dedi.

‘İnsan beyni hiçbir zaman boşluk bırakmayı istemez devamlı sorular istekler üretir’ diyen Ali Naşit Haras Hoca, ‘Sosyal medyalar, gelişi güzel çekilen, sakıncalı içerikleri ile TV dizileri çocuklarımızı zehirliyorlar. Başkaları çocuklarımızın beynini karıştırmadan, zehirlemeden bizler onlarla ilgilenelim, topluma güzel ve örnek olacak bireyler yetiştirelim.

Hz Mevlana, Yunus Emre, M. Akif Ersoy, Fatih Sultan Mehmet ve Edison da bir zamanlar çocuktu. Oysa onların yaptıklarını şu an bile hayatımıza yön veren iyi örnekler olarak uyguluyoruz. Bütün bunlarda bir yanlışlık var mı? Hayır yok. O zaman yarının Mevlalarını, Yunuslarını, Fatihlerini, Edisonlarını yetiştirmek için şimdiden kolları sıvayalım’ diye konuştu.

DİL MEDENİYETTİR, DİL KÜLTÜRDÜR

‘Dil medeniyettir, dil kültürdür. Bir milleti yok etmek için önce dilini yok etmelisiniz. Toplum için yarının faydalı bireylerini yetişmek için öncelikle bizlerin kendi dilimizi, kültürümüzü, iyi bilmemiz gerekiyor. Sizler benim ile birlikte yarının faydalı bireylerini yetişmeye var mısınız? "diyerek Cuma namazı için camiyi dolduran vatandaşlara, aile ve çocuk yetiştirme konusunda tavsiyelerde bulunan Ali Haras Hoca’nın sorusuna cemaat hep bir ağızdan evet diyerek yanıt verdi.

Güzel bir sohbet ve Cuma namazından hemen sonra Moosburg Ditib Mevlana Camisi Yönetimi tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi.

Camii Yönetimi Kurulu Üyeleri, Ali Öğretmenin yapmış olduğu güzel yararlı çalışmaları her zaman desteklediklerini ve kendisinden çok memnun olduklarını dile getirdiler.

Haber Moosburg / TURAN KAYA