KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-09-2020 00:31   Güncelleme : 29-09-2020 00:35

SON NEFESE KADAR MÜZİK BİZİMLE, BİZ MÜZİKLE

Müziğe olan sevgilerini Kuşadası Müzikseverler Birliği’nde yaşatıyorlar

SON NEFESE KADAR MÜZİK BİZİMLE, BİZ MÜZİKLE

 

Almanya’nın Nürnberg kentine kaynak isçisi olarak çalışmaya gelen Servet Şahin, çocukluktan beri taşıdığı müzik sevgisini yıllarca çalıştığı Almanya’da da yaşatmaya çalıştı.

Uzun yıllar çalıştığı Almanya’dan emekli olarak Kuşadası’na dönen Bafalı Şahin, kendi çabasıyla Müzik Severler Birliği’ni kurarak, kendisi gibi müzik tutkunlarını bir çatı altında toplamak için kolları sıvadı.

Servet Şahin, ‘1970 yılında geldiğim Nürnberg kentinde kaynak işinde çok başarılı oldum. 70’li yıllarda kaynak işlerinden pek anlayan olmadığından Türkiye’de öğrendiğim kaynak işi benim için büyük bir avantaj yarattı.

1973 yılında evlendim. Almanya doğumlu 4 çocuğumuz oldu ve 3 torunumuz oldu. Müziği aile olarak çok seviyoruz. Annem gözleri kapadığı zaman bile şarkı söyleyerek vefat etti’ dedi.

‘Eşim Necla Şahin ile Türkiye’ye döndüğümüzde bir müzik okulu açmanın hayalini yıllarca kurduk’ diyen Servet Şahin, ‘. Kendi çabalarımızla Kuşadası’nda 126 m²’lik bir dükkânı aile olarak aylarca restore ederek müzik derslerini çalışacağımız bir yere sahip olduk.

Haftanın 7 günü yerimiz açık. Burada, Türk Sanat Müziği, Halk Müziği, Batı müziği, Ritim branşlarında eğitim veriyoruz. 80 kişiden oluşan koromuz ve müzik tutkunu üyelerimiz branşlarında uzman hocalarımızdan ders alıyorlar. Corona yüzünden çok dikkatli olmamız gerek. Üyelerimizin ders sıralarında mesafeli oturmalarına büyük özen gösteriyoruz’ diye konuştu.

‘Kuşadası’nda yapılıp Almanya tertibine göre hazırlanan sahne ve düzenli bir şekilde hazırladıkları donatımını kendi elleriyle yaptığı mekândan gururla söz eden Servet Şahin, ‘Genç nesile güzel bir yer, bir kapı açtığımız için eşim ve ben çok gururluyuz. Sağlığımız elverdiği kadar müzik bizimle, biz de müzikle beraber olacağız.

76 yaşında olan Servet Şahin, ‘Haftanın 7 günü sabah saat 09:00’da yerimizi açıyor, akşam 21:00’e kadar kapımızı tüm sanatseverlere açık tutuyoruz.

Müzik çalışmalarında kayıt ve bağlantılar, mikrofon, ses ayarlarının tamamı benden sorulur. Her çalışmada daima birliğimizin başında bulunmak mecburiyetindeyim. Sabah gözümüzü müzikle açıp müzikle kapıyoruz. Her günüm müzik sevgisiyle geçiyor’ dedi.

Necdet- Hamdiye KARAŞAHİN /KUŞADASI