SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-10-2020 20:19   Güncelleme : 05-10-2020 20:19

OKUYUCU SORULARI

AOK Hessen, etnik pazarlama müdürü Necati Suözer soruları yanıtlıyor.

OKUYUCU SORULARI

 

 

Bir çok okuyucumuz aşağıdaki konulardan ötürü beni çok ama çok aradıklarından sizlere sorulan sorular ile ilgili değerli bilgileri paylaşıyorum.

İkinci Doktor Görüşü

Planlanan bir ameliyat gerçekten gerekli mi? Alternatifler var mı?

İkinci bir doktor görüşü çoğu zaman bir karar konusunda netlik kazanmak için yardımcı olur. Teşhis için hızlıca ikinci bir uzman bulmanızda size yardım ederiz. Bu amaçla çeşitli uzmanlık alanlarından farklı kalifikasyonlara sahip doktorlar ile birlikte çalışıyoruz. Bu, tedavinizin şanslarını ve risklerini daha iyi tahmin etmenize yardımcı olur.

Daha fazla bilgiyi bulabileceğiniz adres: aok.de/hessen (anahtar sözcük: ikinci doktor görüşü/ Ärztliche Zweitmeinung)

Doktor Aracılığı

Uzman doktor arıyor ama randevu için uzun uzadıya beklemek istemiyor musunuz? Randevu arayışınızda size destek veriyoruz. Hangi doktorun alternatif olarak söz konusu olduğunu ve kısa zaman içinde hâlâ boş kapasitelerin olup olmadığını size söylüyoruz.

Bu hizmetten 0800 01 11 511 numaralı telefondan ücretsiz yararlanabilirsiniz. https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/aok-arztvermittlung-schneller-zum-facharzttermin/

Hessen Eyaleti’nde oturanlar aynı zamanda Hessen Eyaleti Tabibler Odası üzerinden uzman doktor randevusu için yardım talep edebllirler.

 

Bu işi online veya telefon ile gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.kvhessen.de/ . Telefon:116 117.

Önemli açıklama:

Elinizde bulunan Überweisungsschein/uzman doktora gönderilme ile ilgili düzenlenen belgenin acil kodu ile düzenlenmiş olması gerekir. Böyle bir durumda en fazla beklenecek hizmet alım süresi 4 hafta ile sınırlanmıştır.

Tedavi Hataları

Bir ameliyat başarışız, sonrasındaki tedavi yetersiz olduğunda veya yanlış ilaçtan mağdur olduğunuzda hasta olarak çoğu kez tek başına kalıyorsunuz. Tedavi hatalarının ağır etkileri olabilir. Tedavide bir hata sezdiğinizde AOK Hessen sizi destekler.

Size tarafsız ve kapsamlı bilgi veririz. Uzmanlarımız tedavide veya bakımda hata şüphesini kontrol ediyor, ilaçlar veya medikal ürünler nedeniyle oluşabilmiş hasarları itinayla inceliyor ve sonraki adımlar için gerçekçi bir değerlendirmede bulunuyorlar. Sosyal sigorta hukukuna ilişkin soruları da cevaplıyoruz ve uzmanlaşmış hukuki destek bulmaya yardımcı oluyoruz.

Tüm bilgiler şu adreste: aok.de/hessen (anahtar sözcük: tedavi hataları /Behandlungsfehler)