DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-10-2020 22:13   Güncelleme : 15-10-2020 22:23

NTM ve DTI, UZUN VADEDE AYNI İPİ GÖĞÜSLÜYOR

National Theater Mannheim (Mannheim Ulusal Tiyatrosu) ve Deutsch-Türkisches Institut (Alman-Türk Enstitüsü) ortaklaşa gerçekleştirecekleri projeler ile şehre yeni göç eden öğrencilerin ,,dil eğimine‘‘ ve Mannheim'da ,,60 yıllık misafir Türk işçiler‘‘ konusuna odaklanıyor. İş birliğinin başlangıç noktası ve ilham kaynağı ise, 2018 yılında NTM'de prömiyeri yapılan ve en son Türkçe alt yazılı sahnelenen İSTANBUL oyunu.

NTM ve DTI, UZUN VADEDE AYNI İPİ GÖĞÜSLÜYOR


MANNHEIM. Nationaltheater Mannheim ve Alman-Türk İş ve Eğitim Enstitüsü e.V. (DTI) yapacakları ortaklık ile, göç ve mülteci deneyimi olan ve bu şehre yeni göç etmiş öğrencilerin dil, sosyal ve kültürel alanlarda desteklenmelerine yönelik projelere odaklanan, uzun vadeli bir iş birliği üzerinde anlaşacaklar.
Bu iş birliği kapsamında öncelik ise, 2020/21 öğretim yılında Justus von Liebig Okulu'dan, toplamda beş hazırlık ve oryantasyon sınıfından oluşan ve Almanca bilgisi olmayan öğrencileri dil, iletişim, meslek ve demokratik eğitim alanlarında desteklenmektedir.


“NTM Drama Topluluğu Üyeleriyle (Schauspielensembles) gerçekleştirilecek olan Workshop’lar ile öğrenciler, dilin ötesinde iletişim kurmanın birçok yolu olduğunu da öğrenecekler. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren NTM Drama yönetmeni Christian Holtzhauer ,,bu atölye çalışmaları, onların özgüvenlerini güçlendirecek veNTM'de olası bir staj ve çıraklığa giden yolda onlara yol gösterici olacak’’ dedi. ,,Kelimeler olmadan iletişim’’ projesi, NTM tarafından gerçekleştirilecek Workshop’lar ile öğrencilerin iş görüşmeleri gibi zorlu durumlarda, yüz ifadesi, jest- mimik ve beden dili gibi sözsüz iletişim alanında, pratik alıştırmalar yoluyla, öz güvenlerinin güçlendirmeyi amaçlıyor.


Sözsüz iletişim atölye çalışmaları dikkat çekici bir proje.
Mustafa Baklan, DTI Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu, projenin önemini kişisel deneyimleriyle de doğrularken, sözlerine şunları ekledi: “İkinci nesil göçmen aileden gelen biri olarak, Alman diline hakim olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum.,,Sözsüz iletişim’’ atölye çalışmaları bu bağlamda iletişim becerilerini güçlendirecek ve dile hakim olmayı destekleyen son derece dikkat çekici bir proje. Her ikisi de, çeşitlilik içinde iyi bir yaşam sürmek için son derece önemli. Önümüzdeki yıl Türk 'misafir işçi' işe alım sözleşmesinin 60. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bu konunun ne kadar önemli olduğuna bir kez daha dikkat çekmeyi istiyorum’’.


DTI'nin girişimiyle hayata geçirilen, Almanca dil desteği kapsamındaki süper öğrenme yöntemi "MintiCity" online dil eğitim projesiyle ,,dijital iletişim'' dersleri Justus-von-Liebig-Schule çoktan başlamıştı. NTM ile gerçekleştirilecek olan projenin analog iletişim aşamasında ise, göç eden öğrencilerin, yeni evlerinde, kendilerini jest – mimik ve beden diliyle ifade etmeyi öğrenecekleri atölye çalışmaları ile desteklenmesi planlanıyor.


Yeni gelen öğrencilerin öz güvenlerini arttırmalarını sağlayacak bu atölye çalışmalarıyla, gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçladıklarına değinen, DTI Genel Müdürü ve Proje Direktörü Prof. Dr. Franz Egle ,,yabancı dil öğrenme eğitimlerinde, dijital ve analog dil ve iletişim araçlarının, ilk kez, kombine olarak birlikte kullanılmasın, Mannheim’a yeni göç etmiş çok sayıda öğrenci için, çalışma hayatında ve eğitim sisteminde yollarını daha hızlı ve etkili bir şekilde bulmak için büyük bir fırsat olarak gördüğünü"vurguladı.


NTM ve DTI, misafir işci sözleşmenin 60. yılını kutlamaya hazırlanıyor.
NTM ve DTI, bu yıl, diğer projelere ek olarak, Türkiye'den Almanya'ya işçi gönderilmesine ilişkin iki ülke arasında imzalanan sözleşmenin 60. yılında(“30 Ekim 1961 İşe Alım Anlaşması”) yapacağı etkinliklere hazırlanıyor. Bugün, Türk göçmen geçmişine sahip insanlar, Almanya'daki en büyük etnik azınlıklardan birini ve Mannheim'daki en büyük topluluğu oluşturuyor. Bu kapsamda, NTM ve DTI, 2021'de 60.yıla özel tiyatro ve film gösterileri planlanıyor.
Ortaklaşa yürütülecek olan bu çalışma, DTI’den Mustafa Baklan ve Prof. Dr. Franz Egle ile NTM"den oyuncu Direktörü Christian Holtzhauer ve bölüm danışmanı Sophie Kara-Ebner tarafından geliştirilip, hayata geçirildi. NTM ve DTI arasındaki bu ortaklığın hedefi ise, bahsi geçen tüm konuların ötesinde uzun vadede, sürdürülebilir bir iş birliği sağlamak.
NTM Çeşitlilikten Sorumlu Danışmanı Sophie Kara-Ebner ve DTI Proje Koordinatörü Gülşah Alkaya'ya tarafından, Covid19 salgınının izin verdiği ölçüde, önümüzdeki yıl ortaklaşa yürütülmesi planlan diğer ortak faaliyetler ise şöyle:


 Anayasa’nın 72. doğum günü Mayıs 2021'de için ortak etkinlik
 Misafir Türk işçi alımlarının 60.yılı etkinlikleri kapsamında için, Ekim 2021'de tiyatro gösterisi
 DTI-SCHÜLERPREIS. DTI Okul Ödülleri. „Demokraside Çeşitlilik“ (Anayasa, Madde:3 Eşitlik ilkesi, ayrımcılıkla mücadele, ırkçılıkla mücadele)
 DEMOKRATIE fällt nicht vom HIMMEL. Demokrasi gökyüzünden düşmüyor. Proje, demokrasi eğitimlerinin bir parçası olarak, Mannheim şehrinin yerel aktörleriyle gerçekleştirilmesi planlanan, mini bir video (5/10 dakika ~ 10 bölüm) serisini içeriyor. Bu kapsamda, NTM oyuncularıyla birlikte yaşam hakkı, kişiliğin korunması, kişi özgürlüğü teması gibi, anayasanın bazı maddelerine kapsayan kısa film çekimleri
 Girişimciler Pazar kahvaltısı. Türkiye ve göçmen ekonomisiyle bağlantısı olan kişiler ve girişimcilerle birlikte, 2021 baharında düzenlenecek olan pazar kahvaltısı
 MITMACHEN EHRENSACHE (MME) Katılmak benim için bir onur. Okul, iş ve sosyal yaşama katılımı teşvik eden bir eğitim projesi. MME Gönüllüler Günü etkinliği kapsamında, DTI tarafından koordine edilen yıllık etkinliğe, NTM'nin katılımı
 AZUBIS.Meslek eğitimi, hiç sorun değil! Stajerler için eğitim danışmanlığı. Özellikle göçmenlik geçmişi olan öğrenciler için, bir işveren olarak National Theater Mannheim'daki mesleki eğitim ve bakış açılarının çeşitliliği ile ilgili tavsiyeleri kapsayan danışmanlık

BASIN DANIŞMA HATTI
Über das Deutsch-Türkische Institut für Ar
Prof. Dr. Franz Egle
Geschäftsführender Vorstand des DTI e.V.
Email: franz.egle@dti-mannheim.de
Mobil: 0172 72 31409
Sophie Kara-Ebner
Referentin für Diversität am NTM
E-Mail: sophie.kara@mannheim.de
Mobil: 0621 1680 570

National Theater Mannheim ( Mannheim Ulusal Tiyatrosu)
Nationaltheater Mannheim, Almanya'daki en büyük ve en eski belediye tiyatrolarından biridir. Opera, tiyatro, dans ve genç tiyatro kategorilerindeki sayısız dünya prömiyeri ve Almanya prömiyerinin yanı sıra 2012'de kurulan ve şimdi de Mannheim City Ensemble olan Mannheim Yurttaş Sahnesi, tiyatro geleneğin yenilikçi ve çağdaş bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Olağanüstü sanatsal başarılar, NTM'yi Mannheim şehrinin amiral gemisi ve Almanya'nın en önemli ulusal sahnelerinden biri haline getiriyor.


Şehirdeki ve tüm Rhein-Neckar bölgesindeki en önemli kültür kurumlarından biri ve Almanya'da vatandaşların kendileri tarafından işletilen en eski tiyatrolardan biri olan NTM, kentsel toplumlarda, çeşitliliği ve kültürel katılımı teşvik etmeyi gelecekteki bir görev olarak görüyor. Almanya'nın göç noktalarından biri olan Mannheim şehri gibi bir yer yok denecek kadar az. Her milletten, dilden ve mezhepten insan, şehrin çehresini ve hayatını şekillendiriyor. Bu topluluklarının katılımları, toplumun başarısı için vazgeçilmez bir temel. Bu gerçeği hesaba katmalıyız.


NTM, Federal Kültür Vakfı'nın "360 ° - Yeni Kent Toplumu Kültürleri Fonu" finansman programı için birkaç kültür kurumundan biri olarak seçildi. Programla, Federal Kültür Vakfı(Kulturstiftung des Bundes) kültür kurumlarını gelecek vaat eden bir konu olarak kültürel çeşitliliği daha yoğun bir şekilde ele almak ve toplumdaki henüz yeterince ulaşılmamış gruplar için yeni yaklaşımlar ve görünürlük oluşturmak için destekliyor. Bu amaçla, geçen yıl finansman yardımı ile dört yıllık bir personel pozisyonu oluşturuldu. Kapsamlı bir açılış süreci, sürdürülebilir işbirliği ve yeni tekliflerle, farklı bir toplum için çekici ve çeşitli bir tiyatro sunumu yaratmanın önemine inanarak, kendimizi bu konuya daha fazla adıyoruz.
- Proje, Federal Kültür Vakfı'nın Yeni Kent Toplumu Kültürleri Fonu 360 ° programı kapsamında finanse edildi.


Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü 2012 Yılından Beri Faaliyette
Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI e.V.) kültürel, sosyal ve ekonomi alanlarında etkileşimi ve iş birliğini teşvik eden projeler yürütmektedir. Dernek, bu sayede Almanya'da yaşayan Türkler ve Almanlar arasındaki karşılıklı anlayışa, birlikte yaşamaya ve çalışmaya katkıda bulunur. DTI' nin,, Çeşitlilik içinde birlikte bir yaşam'' için ,,Mannheim Protokolü’nde'' imzası bulunmaktadır.


DTI, kendisini bir yandan okul ile eğitim, diğer yandan iş ve çalışma arasında köprü kurabilen bir ortak olarak görür. DTI ekibi; yönetim kurulu, mütevelli heyeti, proje koordinatörü ve aktif üyelerden oluşur. Yönetim kurulu başkanı Mustafa Baklan'dır.


DTI, aşağıdaki faaliyet alanlarında iş ve eğitim konularına odaklanır:
• Eğitim ve katılım (dil, demokrasi) • İletişim bağlantıları ve etkinlikler(Anayasa vb.) • Bölge ve entegrasyon araştırmaları • Göç, meslek eğitimi ve istihdam danışmanlığı
DTI, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz'un desteği altında, ülke çapındaki “Mitmachen Ehrensache/Katılmak benim için bir onur” eğitim kampanyasının, Mannheim'daki koordinasyon ofisidir. Ülke çapında binlerce öğrencinin bir gün boyunca iyi bir amaç uğruna çalıştığı kampanya, 18 yıldır devam etmektedir. DTI, aynı zamanda “ Mannheimer Bildungsgeschichten - Vielfältige Wege zum Erfolg“. Mannheim Eğitim Hikayeleri - Başarıya Giden Çeşitli Yollar” projesinin koordinasyon merkezidir.


DTI, siyasi yönelimi veya dini bağlantısı olmayan ve kar amacı gütmeyen tarafsız bir dernektir. Aynı zamanda, Mannheim Yönetim Ekonomisi Üniversitesi'nin (HdWM) bağımsız, ,,Enstitüsü'' statüsündedir. DTI, kar amacı gütmeyen bir dernek olarak 2012 yılında Mustafa Baklan (SUNTAT Şirketler Grubu Yönetici Başkanı) ve Prof. Dr. Franz Egle (HdWM'de, Dönemin Okul Başkanı) tarafından kurulmuştur.

NTM und DTI ziehen zukünftig an einem Strang
Ab sofort nehmen das Nationaltheater Mannheim und das Deutsch-Türkische Institut gemeinsam die Sprachbildung für neu zugewanderte Schüler*innen und das Thema 60 Jahre Gastarbeiter*innen in Mannheim in den Blick. Ausgangspunkt der Kooperation ist das Schauspiel ISTANBUL, das 2018 Premiere am NTM feierte und zuletzt auch mit
türkischen Übertiteln gezeigt werden konnte.


MANNHEIM. Das Nationaltheater Mannheim und das Deutsch-Türkische Institut für Arbeit und Bildung e.V.
(DTI) ziehen zukünftig an einem Strang und vereinbaren eine nachhaltige Zusammenarbeit, die sich aktuell auf
die Förderung von neu zugewanderten Schüler*innen mit Migrations- und Fluchterfahrung konzentriert.
Unterstützt werden zunächst Schüler*innen der Justus-von-Liebig-Schule – die in diesem Schuljahr allein fünf
Klassen mit Schüler*innen ohne Deutsch-Kenntnisse gebildet hat – in den Bereichen Kommunikations-, Berufsund
Demokratiebildung. „In Workshops mit Mitgliedern des Schauspielensembles des NTM lernen die
Schüler*innen, dass es über die Sprache hinaus viele Wege gibt zu kommunizieren. Das stärkt ihr
Selbstvertrauen und hilft ihnen auf ihrem Weg in eine Ausbildung, möglicherweise auch beim NTM“, sagt
Schauspielintendant Christian Holtzhauer. Die „Verständigung ohne Worte“ wird durch die Workshops des
NTM gefördert, bei denen Schüler*innen durch praktische Übungen mit Körpersprache, Gestik und Mimik in
ihrem Selbstbewusstsein gestärkt werden sollen, auch für anspruchsvolle Situationen wie beispielsweise
Bewerbungsgespräche.


Mustafa Baklan, Vorstandsvorsitzender des DTI, bestärkt die Bedeutung des Projektes aus eigener Erfahrung:
„Als ehemaliger ‚Migrant der 2. Generation‘ weiß ich, wie wichtig die Beherrschung der deutschen Sprache ist;
aber auch die ‚Verständigung ohne Worte‘ ist bedeutsam. Beides hilft, ein gutes Leben in Vielfalt zu führen. Zur
60. Wiederkehr des Anwerbeabkommens für türkische ‚Gastarbeiter‘ im kommenden Jahr werde ich mit
Nachdruck darauf aufmerksam machen“.


Die digitale Kommunikation ist - auf Initiative des DTI - mit dem Super-Learning-Sprachprojekt „MintiCity“ an
der Justus-von-Liebig-Schule bereits gestartet. Franz Egle, geschäftsführender Vorstand des DTI und Schirmherr
des Projektes sieht „in den erstmals eingesetzten digitalen und analogen Sprach- und Kommunikationsinstrumenten
eine große Chance zum schnelleren und nachhaltigeren Zurechtfinden im System Arbeit und Bildung
für die zahlreich neu zugewanderten Schüler*innen in Mannheim“.
Darüber hinaus bereiten sich NTM und DTI auf die 60. Wiederkehr des Abkommens zur Entsendung von
Arbeitskräften aus der Türkei nach Deutschland vor („Anwerbeabkommen vom 30. Oktober 1961“). Heute
bilden Menschen mit türkischer Migrationsgeschichte eine der größten ethnischen Minderheiten in
Deutschland und die größte Gruppe in Mannheim. Für 2021 sind hierzu besondere Theater- und
Filmvorstellungen angedacht.


Initiiert und vorbereitet wurde die Zusammenarbeit von NTM und DTI von Mustafa Baklan und Prof. Dr. Franz
Egle vom DTI sowie Schauspielintendant Christian Holtzhauer und Sophie Kara-Ebner, Referentin für Diversität,
am NTM. Die Kooperation von NTM und DTI ist nachhaltig und geht über die oben genannten Themen hinaus.
Weitere Projekte sollen nach der NTM Referentin für Diversität, Sophie Kara-Ebner und der DTI2
Projektkoordinatorin Gülsah Alkaya, im kommenden Jahr begonnen oder umgesetzt werden, sofern sie vor
dem Hintergrund der Covid19-Pandemie möglich sind:


• Gemeinsame Veranstaltung zum 72. Geburtstag des Grundgesetzes im Mai 2021
• Theateraufführung zur 60. Wiederkehr der Anwerbung türkischer Gastarbeiter*innen im Oktober 2021
• Schüler*innenpreis „Vielfalt in der Demokratie“ (Artikel 3: Gleichheitsgrundsatz, Antidiskriminierung,
Antirassismus)
• DEMOKRATIE fällt nicht vom HIMMEL: Dreh von Mini-Video-Serien (10 Folgen à 5-10 Minuten) mit
Schauspieler*innen des NTM zu Themen wie der freien Entfaltung der Persönlichkeit und anderen Artikeln
des Grundgesetzes.
• Sonntagsfrühstück für (Unternehmer*innen-)Persönlichkeiten mit Bezug zur Türkei und zur migrantischen
Ökonomie im Frühjahr 2021
• Mitmachen Ehrensache: Mitwirkung des NTM an der vom DTI jährlich koordinierten Aktion zum Tag des
Ehrenamtes
• Erweitertes Bildungsangebot für angehende AZUBIS: Beratung, insbesondere von Schüler*innen mit
Migrationsgeschichte, im Hinblick auf die Vielfalt beruflicher Ausbildung und Perspektiven beim
Arbeitgeber Nationaltheater Mannheim.

FRAGEN ZUR PRESSEMITTEILUNG
Über das Deutsch-Türkische Institut für Ar
Prof. Dr. Franz Egle
Geschäftsführender Vorstand des DTI e.V.
Email: franz.egle@dti-mannheim.de
Mobil: 0172 72 31409
Sophie Kara-Ebner
Referentin für Diversität am NTM
E-Mail: sophie.kara@mannheim.de
Mobil: 0621 1680 570


Über das Nationaltheater Mannheim
Das Nationaltheater Mannheim ist eines der größten und ältesten kommunalen Repertoiretheater
Deutschlands. Zahlreiche Uraufführungen und Deutsche Erstaufführungen in den vier Sparten Oper, Schauspiel,
Tanz und Junges Nationaltheater sowie die 2012 gegründete Mannheimer Bürgerbühne, heute Mannheimer
Stadtensemble, belegen die innovative und zeitgemäße Fortführung der Tradition. Hervorragende
künstlerische Leistungen machen das NTM zum Flaggschiff der Stadt Mannheim und überregional zu einer der
bedeutendsten Bühnen Deutschlands.


Als eine der wichtigsten Kulturinstitutionen der Stadt und der gesamten Region Rhein-Neckar und als ältestes
von der Bürgerschaft selbst getragenes Theater Deutschlands sieht das NTM es als eine Zukunftsaufgabe an,
kulturelle Teilhabe in einer vielfältigen Stadtgesellschaft zu fördern. Denn an kaum einem Ort wie in Mannheim
wird so sichtbar, dass Deutschland ein Einwanderungsland ist. Menschen jeder Nationalität, Sprache und
Konfession prägen das Gesicht und das Leben der Stadt. Ihre Teilhabe ist die unverzichtbare Grundlage für das
Gelingen von Gesellschaft. Dieser Tatsache wollen und müssen wir Rechnung tragen.


Das NTM wurde als eine der wenigen Kulturinstitutionen für das Förderprogramm »360°– Fonds für Kulturen
der neuen Stadtgesellschaft« der Kulturstiftung des Bundes ausgewählt. Mit dem Programm unterstützt die
Kulturstiftung des Bundes Kulturinstitutionen dabei, sich intensiver mit kultureller Vielfalt als chancenreiches
Zukunftsthema auseinanderzusetzen und neue Zugänge und Sichtbarkeiten für Gruppen der Gesellschaft zu
schaffen, die bislang nicht ausreichend erreicht wurden. Dafür wurde im vergangenen Jahr mithilfe der
Förderung eine auf vier Jahre angelegte Personalstelle geschaffen. Mit einem umfassenden Öffnungsprozess,
nachhaltigen Kooperationen und neuen Angeboten widmen wir uns damit verstärkt der wichtigen
Herausforderung, ein attraktives und vielfältiges Theaterangebot für eine vielfältige Gesellschaft zu schaffen.
Gefördert im Programm 360° – Fonds für Kulturen der neuen Stadtgesellschaft der Kulturstiftung des Bundes.
Über das Deutsch-Türkische Institut für Arbeit und Bildung e.V.
Das Deutsch-Türkische Institut für Arbeit und Bildung (DTI) fördert kulturelle, gesellschaftliche und
wirtschaftliche Begegnungen und trägt dadurch aktiv zur Verständigung und Zusammenarbeit zwischen Deutschen
und in Deutschland lebenden Türken bei. Wir sind Unterzeichner der Mannheimer Erklärung für ein
Zusammenleben in Vielfalt.


Das DTI sieht sich als Partner, der eine Brücke schlagen kann zwischen Schule und Ausbildung einerseits sowie
Wirtschaft und Arbeit andererseits. Das DTI-Team setzt sich zusammen aus dem Vorstand, dem Kuratorium,
der Projektkoordination und allen aktiven Mitgliedern. Vorstandsvorsitzender ist Mustafa Baklan. Das DTI konzentriert
sich auf die Themen Arbeit und Bildung in folgenden Aktivitätsfeldern:


• Bildung und Beteiligung (Sprache, Demokratie)
• Netzwerke und Veranstaltungen (u.a. Grundgesetz)
• Regional- und Integrationsforschung
• Migrations-, Ausbildungs- und Arbeitsberatung


Zusätzlich betreiben wir das Koordinationsbüro der landesweiten Bildungsaktion „Mitmachen Ehrensache“ für
Mannheim. Schirmherr der Mannheimer Aktion ist Oberbürgermeister Dr. Peter Kurz. Die Aktion, bei der landesweit
tausende Schüler*innen einen Tag lang für einen guten Zweck arbeiten, gibt es bereits seit 18 Jahren.
Das DTI ist die zudem die Koordinierungsstelle des Projektes „Mannheimer Bildungsgeschichten - Vielfältige
Wege zum Erfolg“. Das DTI ist ein gemeinnütziger und neutraler Verein, ohne politische Ausrichtung oder religiöse
Zugehörigkeit. Wir sind gleichzeitig ein selbstständiges, sog. „AN-Institut“ der Hochschule der Wirtschaft
für Management (HdWM) in Mannheim. Das DTI wurde im Jahr 2012 als gemeinnütziger Verein von Mustafa
Baklan (geschäftsführender Gesellschafter der SUNTAT Unternehmensgruppe) und Prof. Dr. Franz Egle (damals
Präsident der Hochschule der Wirtschaft für Management) gegründet