EĞİTİM
Giriş Tarihi : 26-10-2020 20:14   Güncelleme : 26-10-2020 20:24

HERKES BU KİTAPTA KENDİNDEN BİR ŞEY BULACAK

Almanya’da gazetecilik yapan Gaziantepli Ökkeş Toy, ‘Biz Olmak’ adlı kitabında Almanya’da kimlik bunalımı yaşayan Türk Gençlere sahip çıkmanın önemini anlattı.

HERKES BU KİTAPTA KENDİNDEN BİR ŞEY BULACAK

 

‘Yola biz olarak devam etmek… Önemli olan yaşadıklarımdan neler öğrendiğim…’diyerek satırlarına başlayan Toy, ‘Gurbette doğup büyüyen Türk ailelerin çocuklarını kaybetmenin ülkemiz için ne çok büyük kayıplar olduğunu, her birinin acısını yüreğinde duyarak ve gözleri dolarak kitabını kaleme aldığını’ söyledi.

Almanya özelinde yaptığı çalışmalarda buraya yerleşen ilk kuşağın ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşak çocukların okul, aile ve arkadaş ortamında kimlik oluşturduklarını belirten Toy, ‘Son atmışbir yıldır Almanya’da ve Avrupa’da yaşayan Türklerin yaşadığı birçok sorunun başında ikinci ve üçüncü kuşağın yaşadığı en büyük sorunun sosyalleşme olduğunu belirterek, bu çocukların hepimizin evladı olduğunu, gün gelip de onlarla gurur duyabilmek için çocukları ve ailelerini sahipsiz bırakmamak gerektiğinin altını çizdi.

ÖĞRETİSİ YÜKSEK BİR KİTAP

Ökkeş Toy, ‘Biz Olmak, anne babalar ile başlayıp çocuklar ile devamlılığını sürdüren toplumsallaşsan, bireyden aileye, aileden topluma fikrinden yola çıkarak, aileler için eğitici ve yol gösterici içeriğe sahip. Ana babaların gözbebeği, devletimizin, milletimizin ümit ışığı çocuktan aileye, aileden devlete, devlet ve millet olgusunun önemini vurguluyor. Özellikle toplumun mimarları anne ve babaların öğretisinden faydalanacağı okuyacakları ve kendilerini bulacakları öğretisi yüksek bir kitap’ dedi.

Geçtiğimiz atmışbir yıl içerisinde yurt dışında yaşayan Türklerin birçok sorunu ortaya çıktığını, bunlardan önemli bir kısmının da hâlen devam ettiğini dile getiren Toy, ‘Bu çocukların en başta gelen ihtiyaçlardan biri de eğitimdir. Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının eğitim problemleri arasında en dikkat çekenlerden biri de onların genel okul başarısı yanında uygulanan ana dili ve Türk kültürü öğretimi noktasında odaklanmaktadır. Kimliğin gelişmesi, yerleşmesi, güçlenmesi aynı zamanda ana dili aracılığı ile gerçekleşir’ diye konuştu.

İlk baskısını Ağustos ayında gerçekleştiren Biz Olmak adlı kitabı ile gerek Almanya’da gerekse Türkiye’de ses getiren Ökkeş Toy, ‘Yozlaşmanın çürüttüğü insan değil; hayata karşı, insanlığa karşı, kendimize ve çocuklarımıza karşı sosyal ve toplumsal sorumluluklar taşıyan insan olmayı başarmalıyız, düşüncesi ile güzelliklere giden kapıyı aralamalıyız. Biz Olmak, hepimiz olmak… ’Sevgiyle, aşkla, umutla, özlemle sarılalım birbirimize, mutlu, umutlu yaşayalım. Umutlu olduğumuzda sevgiyle kılarız yaşamı’ diyerek okurlarına seslendi. 

Simitci Nürnberg’de imza günü düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Neu Stadt Coburg Ditib Başkanı Ramazan Kurt, Biz Olmak kitabını okudum, Avrupalı Türklerinde okumalarını tavsiye ediyorum dedi. Ditib Bavyera Başkanı Hasan Arslan yapmış olduğu konuşmasında birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı verdi. Başkan Arslan, Avrupalı Türkler olarak daha çok kitap okuyarak yanı sıra teşvik etmemiz gerekir dedi. Ev sahipliği yapan Simitci Nürnberg sahibi Bayram Şen, bu gün çok mutlu oldum. Biz Olmak kitabı kendi mekanımız da tanıtımına şahitlik ettim. Şen, eğitim için her zaman bende varım dedi. Programa Baba Radio sahibi İlhan Baba, Yeni Posta Gazetesi Bavyera Temsilcisi Orhan Kurter, Yeni Posta Gazetesi Nürnberg temsilcisi Yılmaz Sarıgül ve Osman Uyanık katıldı. Katılımcılara teşekkür eden Ökkeş Toy kitabımıza olumlu tepkiler gelirken, Basın mensupları, sanatçı ve yazarlar, ‘ ‘Biz Olmak kitabında Ökkeş Toy, toplumsal dayanışmacı ve paylaşımcı olmalıyız başlığı altında, ‘senin adına biriktirdiğin değil, insanlık adına paylaştığın kalır geride’ diyerek paylaşmanın önemini hatırlattığını söylediler.

Ditib Bavyera Başkanı Hasan Arslan

Neu Stadt Coburg Ditib Başkanı Ramazan Kurt