SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-11-2020 00:35   Güncelleme : 03-11-2020 00:35

Poyraz Ali KURTTEKİN için el ele

İstanbul’da Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip 1 Hastalığı ile mücadele eden 3 yaşındaki Poyraz Ali KURTTEKİN’e bağışta bulunarak onun yürümesine destek olmak bizlerin elinde.

Poyraz Ali KURTTEKİN için el ele

 

Sağlıklı kas üretimi olmayan ve günden güne motor nöronlarını kaybeden Poyraz Ali’nin dünyanın en pahalı ilacı olarak bilinen ve eksik olan gen tedavisini tamamlayan Zolgensma ilacına çok acil ihtiyacı vardır. Çocukların 13,5 kiloya kadar uygun görülen Zolgensma adlı bu ilaç vücuttaki eksik olan geni bir virüs aracılığı tamamlamakta olup, iyileştirme oranı %95'dir. Ülkemizde tedavisi olmayan bu hastalık ile mücadele edebilmek adına özel medikal malzemeler kullanan ve tekerlekli sandalye ile hayatını kolaylaştırmaya çalışan Poyraz Ali, 6 ayından bu yana annesiyle her gün ortalama 4 saat egzersiz yapmak mecburiyetindedir. Macaristan'da ki tedavisi için gerekli olan 2,2 milyon Avro’ya çeşitli kampanyalar ile destek verilerek ulaşılmaya çalışılıyor ki şuana kadar yalnızca 148.400 Avro toplanmış durumda. En önemlisi “gofoundme” adlı uluslararası bir siteden başlatılan bağış kampanyasıdır. Aynı zamanda @poyrazalinin_umutdukkani adlı instagram hesabından alışveriş yapılarak Poyraz Ali’ye destek olunabilir. Instagram, Facebook gibi sosyal medya hesaplarında Poyraz Ali’nin raporu, bağış adımları ve gerekli bütün ayrıntılar mevcuttur. Yine instagram üzeri @smapoyrazali hesabından Poyraz  Ali’nin sağlığına kavuşması için destek olabilir, bu hesaptan paylaşılan bilgileri tanıdıklarınıza iletebilirsiniz. Daha fazla kalplere dokunmak için son 1.5 kilosu kalan Poyraz Ali’yi yalnız bırakmayalım. Onun ilerleyen yaşlarında daha sağlıklı ir kilo alması için umut olalım.

Detaylı bilgiye ulaşmak için +90 545 6299469 (Annesi, Tuğçe KURTTEKİN).

Ayağında medikal cihazlar ile hayata tutunmaya çalışan Poyraz Ali yaşadığı günlerin geride kalacağını hayal ederek bizlerin yardımıyla tekerlekli sandalyeden kurtularak koşmaya, oynamaya ve yaşıtları gibi davranmaya hakkı vardır! Bu hakkı ona yaşatabilmek adına duyarsız kalmayın lütfen. Bir çocuğun hayatı ilaca bağlı olması acı iken bu ilacın dünyanın en pahalı ilacı olması daha da büyük bir acı. Bunun için yemek yemesi bile zor iken kilo almaması için de savaş veren annesinin çağrısında duyarsız kalmayalım.

Derya Şaşmaz Candan / Ordu