GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2020 00:32   Güncelleme : 22-11-2020 00:35

ŞAKA GİBİ, ‘BU BÜFEDE CORONA TESTİ YAPILIYOR’

Almanya’nın Frankfurt kentinde son günlerde Coranalı vaka sayılarındaki artış ile birlikte test yaptıranların da sayılarında büyük bir artışın olduğu gözlemleniyor.

ŞAKA GİBİ, ‘BU BÜFEDE CORONA TESTİ YAPILIYOR’

 

Almanya’da yaşayan birçok insan test yaptırmak için bulundukları bölgeye en yakın hastaneye giderlerken Bockenheim semtinde yaşayanlar Corona testlerini ‘Kiosk Trinkhalle, Büfede yaptırıyorlar.

Frankfurt’un merkezi Göethe Üniversitesine yakın olan Kies str 41 de uzun süredir boş duran büfeyi kiralayan Dr. Georg Siemon, 12 m²’lik bu alanda corona testi yaparak Almanya’da günün konusu oldu.

Vaka sayılarında meydana gelen ani artışın vatandaşlarda büyük bir tedirginlik yarattığını söyleyen Dr. Siemon, ‘Test yaptıranların sonuçları almaları en az iki gün sürüyor. Sonuçları erken almak isteyen insanlardan da çok yüksek miktarda para talep edildiğini üzülerek gördüm. Bunun üzerine uzun zamandır boş olan bu büfeyi kiralayarak bir nebze olsun tedirginliklerini azaltmak konusunda yardımcı olmak istedim. İnsanlar büfede içecek satılması yerine corona testi yapıldığını görünce önce büyük bir şaşkınlığa uğradılar, ardından bu uygulama birçokları için eğlenceli bir hal aldı’ dedi.

Siemon, ‘Haftanın 6 günü açık olan büfede her gün ortalama 150-170 arası insan test yaptırıyor. İnsanlar 20 dakika gibi kısa bir süre sonunda test sonuçlarını alabiliyorlar. 40 Euro gibi sembolik bir ücretle yapılan test için insanlar uzun kuyruklar halinde kaldırımda saatlerce bekliyorlar. Bazen gece saat 23:00’a kadar test yaptırmak için gelenler oluyor. Semtte dükkân işleten esnaflar dükkânlarının önünde saatlerce bekleyen insan kalabalığından şikayetçi olduklarını söylüyorlar’ diye konuştu.

Necdet Karaşahin/ FRANKFURT