SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-02-2021 00:42   Güncelleme : 18-02-2021 00:42

KORONADA BUNALIMDAN NASIL KORUNURUZ

Bu süreçten çocuğundan yaşlısına kadar maalesef herkes etkileniyor. Şu an istesek de istemesek de eksiksiz her insanın hayatının parçası olan bir durum Korona.

KORONADA BUNALIMDAN NASIL KORUNURUZ

 

Öyle ki, bu süreçte psikolojik rahatsızlıkların inanılmaz derecede arttığını görüyoruz. Kaygı ve depresyon belirtilerinin birçok insanın hayatını ele geçirdiğini üzülerek görmekteyiz. Aynı zamanda tedavi gören hastalarda da kötüleşmenin gözlemleniyor. Korona Günleri, Obsesif kompulsif hastalığı olarak adlandırılan temizlik tutkunluğu yani herşeyin kirli olduğu hissi gittikçe ciddiyetini artıran bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Bu durumu yaşayanların mutlaka bir uzmanla görüşmelerini tavsiye ediyoruz. Neriman Dergisi okurlarına bu süreçte bunalımdan korunmaları, ruhsal durumlarını sağlıklı tutmaları icin bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

Planlı Bir Gün Akışı

Bütün gün evden çıkmasak bile günlük bir rutinimiz olmalı. Bunun için gün içerisinde yapılması gereken işleri not etmek ve yapılan işleri işaretlemek başarı hissini tetikleyecektir.

Bu durum serotonin salgılanmasına neden olur ve mutluluk hissi verir. Namaz kişinin gününü ayrıca düzene sokar. Çünkü farkında olmadan gün namaz vaktilerine göre planlanır. Bununla birlikte günlük hayatın içinde meditasyon yapıldığı için düzenli bir şekilde negatif enerjiyi üzerimizden atmış oluruz. Her çeşit meditasyon da yapılabilir.

Günlük Egzersiz

Yasaklar çerçevesinde mümkünse hem yetişkinlerin hem çocukların günde minimum 20 dakika temiz hava almaları da serotoin hormonunun salgılanmasına neden olacaktır. Düzenli uyku için hareket etmek büyük önem taşır. Dışarı çıkmanın tamamen yasak olduğu dönemlerde evin içerisinde egzersiz yapmak çok önemlidir.

Düzen

Evde kalmak zorunda olduğumuz zamanı daha verimli geçirebilmek için evinizi düzenleyebilirsiniz. Dolaplar toplanabilir, fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Çünkü gereksiz fazla eşya negatif enerji verir. Çocuklarla birlikte oyuncak kutularını düzenlemek hem bir etkinlik olacak hem de çocukların daha huzurlu olmalarını sağlayacaktır. Çünkü çok oyuncak çocukları yorar.

Ertelememek

Son olarak yapmayı istediğiniz işleri ertelememeniz önem taşır. Çünkü beyni yoran yaptıklarımız değil yapmak isteyip de yapamadıklarınızdır.

Psikolojik Danışman

Sündüs BİNBAY

Instagram.: psikolojikdanisman.sundus