GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 22:50   Güncelleme : 25-04-2021 22:50

Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına yurttan tepkiler

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına yurdun dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına yurttan tepkiler

"Sözcükler tarihi değiştiremez"

Kastamonu Valiliği sosyal medya hesabından, "Sözcükler tarihi değiştiremez" başlığıyla yapılan açıklamada, "ABD Başkanı Biden'ın, tarihin karşısında hiçbir önemi olmayan 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da sosyal medya hesabından, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki göstererek, şunları kaydetti:

"ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak adlandırmasını katiyen kabul etmiyoruz. Bu topraklarda her daim hoşgörü hakim olmuş, Türk geleneklerinde hiçbir zaman soykırım yer almamıştır. Tarihimize leke atmaya çalışanlar önce kanlı ellerinin hesabını vermeliler." 

"Şanlı tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz"

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden (NKÜ), yapılan yazılı açıklamada, Türkiye tarihiyle ilgili "sözde soykırım" açıklamasının tümüyle reddedildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Türk milleti olarak zaferlerimiz ve başarılarımız bizim için birer gurur abidesi mağlubiyetler ve başarısızlıklar ise tekerrür etmemesi için ders alınması gereken birer ibret vesikasıdır. Tarih ise tarihçilerin araştırmaları alanıdır ve şanlı tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Gerçekler ortada ve arşivler açıkken sözcükler ise tarihi yeniden yazamaz. 1915'te Ermeni çetelerinin yaşattığı terör olayları nedeniyle gerçekleştirilen zorunlu tehcir olayında yaşananların günümüzde siyasi popülizme alet edilerek müttefiklik bağının unutularak sözde soykırım şeklinde nitelenmesini kınıyoruz. Yapılmak istenen bir algı operasyonu olduğu apaçık bellidir. Hiçbir vicdanla bağdaşmayan ve mesnetsiz olan bu açıklamayı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak tümüyle reddediyoruz kamuoyuna beyan ederiz."

"Zeve Şehitliği, Ermeni çetelerinin katliamının en somut belgesi"

MHP Van İl Başkanı Salih Güngöralp, yazılı açıklamasında, 1915'te Ermeni çetelerince Van'da katledilen 2 bin 500 Müslüman anısına oluşturulan "Zeve Şehitliği"nin katliamın en somut belgesi olduğunu bildirdi.

Biden'in 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınayan Güngöralp şunları kaydetti:

"1071'de Türklerin Anadolu'ya girişini, 1453'te İstanbul'un fethiyle birlikte Bizans'ın yıkılışını hazmedemeyenler, 1912-1913'te, Türkleri Balkanlardan sürgün etme ve yok etme girişimleriyle birlikte başlattıkları Türk milletini etnik parçalama projesine Birinci Dünya Savaşı'yla hız vermişlerdir. Tarihte başta Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu ile Halep, Musul gibi Osmanlı topraklarında yaşayan Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşlarını Taşnak, ve Hınçak örgüt adlarıyla kışkırtanların kim oldukları bellidir. Emperyalistlerin planı, yerli işbirlikçilerinin organizasyonlarıyla Osmanlı'dan pay koparmak, Türklere soykırım gerçekleştirmek için hareket eden bu çeteler, Erzurum'dan Van'a, Kars'tan Gaziantep'e, Iğdır'dan Şanlıurfa'ya kadar çok geniş bir alanda Türk milletine saldırmış ve işgal etmişlerdir."

"Soykırım iddialarının tarihsel hiçbir gerçekliği yoktur"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Senatosundan yapılan açıklamada ise Türk milletinin kültüründe soykırımın olmadığı kaydedildi.

Soykırım iddialarının tarihsel hiçbir gerçekliğinin olmadığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ermeni çetelerinin Batılı emperyalistlerle iş birliği yaparak yaşattığı bu dramın en acıklı hikayelerinden birini yaşamış, Ermeni çetelerinin önünden kaçıp bir araya gelerek köyün meskunlarıyla birlikte çetelere karşı namuslarını korumaya çalışan Müslümanlar, insanlık onuruna yakışmayacak bir şekilde işkencelere maruz kalarak topluca şehit edildiler. Zeve Şehitliği'nin yanı başında bu acıyı her an yüreklerinde hisseden YYÜ mensupları olarak soykırım iddialarını reddediyor, Biden'ın bu açıklamasını kınıyor ve bu yanlışlıktan hemen dönüleceğini umuyoruz."  

"Ermenilerin katliamlarını görmezden gelenleri kınıyoruz"

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden (VANESOB) yapılan açıklamada da dünyayı karıştıran, özellikle Ortadoğu'da huzur bırakmayan ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" olarak nitelemesinin talihsiz bir açıklama olduğu belirtildi.

Ermenilerin 1915'te ayaklanması sonucu Anadolu'da binlerce insanın katledildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bunun en acı örneği Zeve Şehitliği'dir. Burada binlerce insanımız kurşuna dizilerek ve yakılarak katledildi. Bu acı gerçekler tarihin sayfalarındaki yerini korurken Afrika'dan köle getiren ve siyahilere vebalı muamelesi yapan ABD'yi, Rus destekli Ermeni çetelerinin gerçekleştirdiği katliamları görmeye davet ediyoruz. Yıllarca beraber yaşadığı Ermeniler ile ekmeğini, sofrasını ve insanlığını paylaşan insanımız, Ermeni komşuları tarafından akla gelmeyecek yöntem ve işkencelerle katledilmiştir. Tarihin yüz karası olan 1915 olaylarına soykırım diyenlerin, asıl bu utançlarıyla yüzleşmeleri gerekmektedir. Başta ABD Başkanı Biden olmak üzere, Ermenilerin bölgemizde ve Van'da gerçekleştirdikleri katliamı görmezden gelenleri kınıyoruz."

"Tarihsel dayanağı olmayan bu suçlama, yok hükmündedir"

Karabük Valisi Fuat Gürel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tarihin, siyasi hesaplaşmalara ve gündelik ucuz siyasete feda edilemeyeceğini belirterek, "Tarihsel dayanağı olmayan bu suçlama, yok hükmündedir. ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını şiddetle kınıyor, açıklamayı tümüyle reddediyoruz." ifadesini kullandı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da Biden'ın açıklamasına tepki göstererek, "Tarihi şanla, şerefle dolu, dünyaya insanlık ve medeniyet götürmüş asil bir millet hakkında, tarihi olmayanlar karar veremez. Yok hükmünde olan bu açıklamayı yapanlar, önce kendi kirli, karanlık, kanlı tarihlerine baksınlar! Yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz." görüşünü aktardı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de "Türkiye'yi sözde soykırım yalanı ile suçlayanlar önce kendi kirli, karanlık ve kanlı tarihlerine dönüp baksınlar! ABD'nin aldığı karar, bizim nazarımızda yok hükmündedir." değerlendirmesinde bulundu.

"Şanlı tarihimiz, gerçek dışı açıklamalarla lekelenmeyecek kadar temizdir"

Sosyal medya hesabından Biden'ın açıklamasını kınayan Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise milyonlarca insanın kanı ellerinde olanların, önce kendilerine bakmaları gerektiğini belirterek, "Şanlı tarihimiz, bu gerçek dışı açıklama ve karalamalarla lekelenmeyecek kadar temizdir. Tarihimizde asla soykırım yoktur. 1915 olaylarının niteliği, politikacıların konjonktürel siyasi saiklerine veya iç siyaset mülahazalarına göre değişmez. ABD Başkanı, aradığı soykırımı kendi karanlık tarihinde fazlasıyla bulacaktır." ifadelerini kullandı.

Kocaeli Üniversitesinden (KOÜ) yapılan açıklamada da bu milletin, tarihinin hoşgörü, saygı ve birlikte yaşamanın en güzel örnekleriyle dolu olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizin defalarca bilim insanları tarafından inceleme yapılması hususundaki çağrılarına, gerçekleri bildiklerinden ötürü icabet edemeyenler, spekülasyon yaratarak milletimizi itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Tarihin hiçbir döneminde emperyal heveslerle hareket etmemiş olan milletimize bu iftirayı atanlar, kendilerini itibarsızlaştırmaktan öteye gidemeyeceklerdir. Soykırım yalanını söyleyenler, kendi tarihlerine bakacak olurlarsa çok sayıda örneği kanıtlarıyla görecektir."

AK Parti Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Bağımsız Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Karabük Üniversitesi, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır ve MHP İl Başkanı Adem Kar da sosyal medya hesaplarından kınama mesajı yayımladı. 

"Siyasi gerekçelere dayanan tarihi bir yalan"

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, yazılı açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesinin, siyasi gerekçelere dayanan tarihi bir yalandan ibaret olduğunu aktardı.

Biden'in açıklamasını kınayan ve ülkenin itibarını yok etmek amacına matuf bu siyasi şovun tarih önünde hiçbir değerinin olmadığını belirten Polat, şunları kaydetti:

"Aynı topraklarda kardeşçe yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımızın dahi tepkisini çeken art niyetli bu açıklama, Türkiye ile Amerika arasında bir süreden bu yana var olan güvensizlik ortamını daha fazla derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Amerika'nın gerçek sahipleri olan yerlileri katletmek hususunda maharet kesbetmiş olanların aziz ecdadımıza söyleyecek sözü olamaz. Hiroşima ve Nagazaki'de yüzbinlerce masumu atom bombasıyla eriten vicdan yoksunlarının adaletten bahsetmeye hakkı olamaz. ABD yönetimince paylaşılan açıklamanın bilimsel açıdan kıymetiharbiyesi bulunmadığı gibi bu sözleri sarf edenler de nezdimizde herhangi bir saygınlığa sahip değildir."

"Siyasi hesap üzerine yapılan iftira içerikli açıklama kabul edilemez"

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi hesap üzerine yapılan iftira içerikli açıklamanın kabul edilemez olduğunu belirtti.

"Ermeni soykırımı" iftirasını kınadıklarını vurgulayan Çakırmelikoğlu, "Siyasi hesap üzerine yapılan iftira içerikli açıklama kabul edilemez. Tarihi gerçekleri çarpıtan bu karar, Türk-Amerikan ilişkilerini olumsuz etkileyecektir. Bölgemize fayda sağlamayacaktır." ifadesini kullandı.

Giresun Barosundan yapılan açıklamada ise tarihi gerçeklerle bağdaşmayacak şekilde Ermeni soykırımı yapıldığı yönünde ABD Başkanının asılsız iddialarının şiddetle reddedildiği ve kınandığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"70 milyon Kızılderili'yi kendi vatanlarında katleden, Afrika'da milyonlarca insanı kendi topraklarında köleleştiren, Nikaragua, Panama, Bosna Hersek, Nagazaki ve Hiroşima'da attığı bombalar ile 350 bin kişiyi katleden, Almanya Dresten, Guatemala, Kamboçya, Endonezya, Vietnam, Şili, Arjantin, Afganistan, İran, Irak, Lübnan, Mısır, Suriye'de milyonlarca kişiyi katleden, siyahi diye kendi vatandaşlarını sokaklarda öldüren, Arap baharı diye ülkeleri işgal eden emperyalist Amerika Başkanının yalanlarını ve bu yalanlara çanak tutmaya çalışanların ahlak dışı iddialarını şiddetle kınıyoruz." 

"Ucuz ve popülist yaklaşımlarla Türkiye Cumhuriyeti'ne bir yön çizilemez"

Dünya Erdemli İşadamları Derneği (DERSİAD) Genel Başkanı Mustafa Çınar, yaptığı yazılı açıklamada, Biden'ın, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı.

Ermeni lobisinin ideolojik ve faşizan siyasi baskılarına ABD yönetiminin boyun eğdiğini belirten Çınar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yönetimin Türkiye üzerinde uzun süredir devam eden hegemonya gayreti, pervasızca FETÖ darbesi ile gerçekleştiremediği emelleri, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ işgaline son vermesi ile daha dramatik bir hale dönüşmüştür. ABD'nin yeni başkanının kendi ülkesindeki şaibeli otoritesini tahakküm etmek için iç politikaya yönelik açıklamaları acizliğin göstergesidir.

1915 olaylarına ilişkin olarak ABD politikacısının, konjonktürel ve siyasi saiklerine veya lobicilere olan şahsi minnet ve mülahazalarına göre yapacağı beyanatın hiçbir hükmü bulunmamaktadır. Tarih, hiçbir zaman politik silah değildir. Objektif ve bilimsel bir çalışmaya 2005 yılında ortaklığa hazır olduğunu deklare eden Türkiye'ye karşı hadsiz ve hükümsüz açıklama yapmak en nazik ifade ile alçaklıktır. Yerleşimci ve sömürgeci bir toplum olan ABD'nin kültürel, ahlaki, ekonomik ve askeri saldırılarına son vermemesi halinde yakın bir gelecekte tarih sahnesinden silineceği de görülecektir. 'Kağıttan kaplan' bir yönetimin açıklamalarının, ne tarihe ne de uluslararası ilişkilere bir faydası da bulunmamaktadır. Ucuz ve popülist yaklaşımlarla Türkiye Cumhuriyeti'ne bir yön çizilemez. ABD Başkanı'nın açıklamalarını kınamak dahi açıklamaya önem atfetmektir. Bu minvalde açıklamayı yok hükmünde kabul etmekle yıllardır bir silah gibi kullanılmasını da kabul etmemekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu pespayeliğe karşı tüm diplomatik argümanlar ile gerekli cevabı vereceğine inanıyoruz." 

"Tarihi yeniden yazma gayretleri beyhude çırpınışlardır"

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, yaptığı yazılı açıklamada, Biden'ın, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı.

Siyasilerin yaşanan acılar üzerinden ders çıkarıp, yeni acılar yaşanmaması için insan yaşamının korunmasına yönelik politik kararlar alması gerektiğini vurgulayan Şallı, 1915 yılında yaşananlar hakkında karar vericilerin siyasetçiler değil, tarihçiler olduğunu hatırlattı.

1915 olaylarında yaşanan üzücü hadiseler çarpıtıldığını aktaran Şallı, "Biden, Ermeni diasporasının istediği anti Türk gruplarının isteğini yerine getirmiştir. Doğru bir karar değildir. Tarihi yeniden yazma gayretleri beyhude çırpınışlardır. Türk Ulusu, dün olduğu gibi, bugünde emperyalist güçlere asla teslim olmayacaktır." ifadelerini kullandı. 

"Tarihi gerçekler lakırdılarla değişmez"

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) rektörlükleri, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, "Tarih boyunca hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün en güzel örneklerinden birini temsil eden medeniyetimize karşı ortaya atılan asılsız ve mesnetsiz sözde soykırım iftiralarını şiddetle kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

KAYÜ'den "Tarihi gerçekler lakırdılarla değişmez" başlığıyla yapılan yazılı açıklamada ise 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye aleyhindeki iddiaların tümünün hükümsüz ve gerçeklere aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Hakikat ise lobilerin oyuncağı haline gelen bazı devletlerin asılsız ve boş sözlerle ülkemizi hedef almasıdır. Çok iyi bilinmelidir ki asırlardır adaletin temsilcisi olan ülkemize ve medeniyetimize siyasi entrikalarla diz çöktürecek hiçbir güç yoktur. Ardıç ağacından köz, yalandan söz olmadığı gibi bu iddiaların da hiçbir kıymetiharbiyesinin bulunmadığı esasen dünya kamuoyu tarafından da bilinen bir gerçektir. Kayseri Üniversitesi olarak bu basit ve alelade iddiaları şiddetle kınar, ayrıca hükümsüz olduğunu ifade etmek isteriz."

"Şiddetle reddediyor ve lanetliyoruz" 

Trabzon Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TSİAD) Başkanı Sırrı Eren ile Kamu-Sen İl Başkanı Coşkun Dilber, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Trabzon Üniversitesi Rektörlüğünün sosyal medya hesaplarından "Sözde soykırım yalanını şiddetle reddediyor ve lanetliyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullanmasını, dünya barışına ve Türk- Amerikan ilişkilerine asla hizmet etmeyecek, kirli, karanlık, art niyetli ve ucuz politik çıkar hesaplarının çirkin bir ifadesi olarak kabul ediyor, esefle kınıyor ve kesinlikle reddediyoruz. Ayrıca hiçbir bilimsel temeli, hukuki değeri ve tarihi gerçekliği bulunmayan, yok hükmündeki sözde 'Ermeni soykırımı' söylem ve iddiasının, şanlı tarihiyle her zaman gurur duyan necip milletimize atılmak istenen büyük bir iftira ve açık bir yalan olduğunu tüm dünyaya ilan ediyor ve en şiddetli biçimde reddederek lanetliyoruz."

KTÜ Rektörlüğünün sosyal medya hesaplarında ise "Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz, hiçbir somut bilgi ve veriye dayanmayan, sözde soykırım iddiasını şiddetle reddediyoruz." ifadeleriyle Biden'ın sözlerine tepki gösterildi.

TSİAD Başkanı Eren de tarihi olayların iç siyasetteki lobi faaliyetlerinin bir sonucu olarak popülizm amaçlı çarpıtılmasını ve kullanılan ifadeleri şiddetle kınadıklarını vurgulayarak, "Günlük bakış açıları tarihi gerçekleri değiştiremez. Tarihi şan ve şerefle dolu Türk milleti iç siyaset malzemesi değildir. Yapılan açıklama gerçeklerden uzak, müttefiklik ruhuna uymayan, ikili ilişkileri yaralayan bir açıklamadır. Kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Kamu -Sen İl Başkanı Dilber ise ABD Başkanı Biden'ın açıklamasının tarihi gerçeklerle asla bağdaşmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Soykırım gibi insanlık suçu içeren ağır bir itham hiçbir geçerli delil, bilgi ve belgeye dayanmayan siyasi bir karar değil, arşiv kayıtlarıyla, somut bilgi ve belgelere dayalı tarihi ve bilimsel bir karar olmak zorundadır. Dolayısıyla bütün ülkelerin arşivleri açıkken ve bu yönde herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamışken 1. Dünya Savaşı esnasında Türklerle Ermeniler arasında yaşanan olayları soykırım olarak nitelemek tamamen taraflı ve art niyetli bir yaklaşımdır. ABD Başkanının yaptığı bu açıklama, onurlu Türk tarihini lekeleyemeyecektir. Şanlı Türk milletinin tarihi, adalet ve hakkaniyetle doluyken Türk düşmanlığını şiar edinmiş lobilerin siyasi propagandalarına alet olan Joe Biden'ı Türk milletinden özür dilemeye davet ediyoruz." 

"Konyalılar olarak bunu kınıyoruz"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesinin YouTube kanalında canlı yayın yaparak vatandaşların sorularını cevaplandırdı.

Gündemi değerlendiren Altay, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kabul etmediklerini vurgulayarak, "Konyalılar olarak bunu kınıyoruz. 'Soykırım' diyenler kendi geçmişlerine baksın. Millet olarak şanlı tarihimizle her zaman övündük, övünmeye devam edeceğiz. Tarihi yazmak tarihçilerin işi. Bu siyasete malzeme edilecek bir konu değildir." diye konuştu.

"Tarihe ve insanlığa atılmış bir iftira"

Erzurum'un Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenilerin 1915 yılı olaylarına ilişkin iddialarının tarihe ve insanlığa atılmış bir iftira olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın tarihi gerçeklerle bağdaşmayan sözlerinin, cihana yüksek ahlakı, adaleti, edebi, haysiyeti taşıyan ecdada iftira niteliğinde olduğunu aktaran Sunar, şunları kaydetti:

"Unutulmamalı ki tarihi gerçekler, iftiralarla değiştirilemez. İnsan haklarına saygıyı, yaratılana sevgiyi cihana öğretmiş şanlı ecdadımıza uzanan bu kirli dili şiddetle kınıyoruz. Soykırıma uğrayanlar Ermeniler değil, Erzurum'da, Alaca'da, Yanıkdere'de, Van'da ermeni çetelerince katledilen masumlardır, Türk milletidir."

Açıklamasında tarihe iftira atanlara seslenip "hodri meydan" diyen Sunar, "Gelin arşivleri açalım, belgelerle konuşalım. Görmeye, duymaya, hakkı ve hakikati konuşmaya var mısınız? Her şey ortada açık ve net. Bu milletin geçmişinde soykırım ayıbı hiç olmamıştır, Soykırıma uğrayan masum Türk milletidir. Gelin tarihle yüzleşelim, var mısınız?" ifadelerini kullandı.

"Ermeni çetelerin köylerimizi basarak vatandaşlarımıza reva gördükleri zulmü, tarihi bilgiler bizlere sunmaktadır"

Türkiye Kamu-Sen Ağrı İl Temsilcilisi Erhan Kılıç ise yazılı açıklamasında, Biden'in açıklamasının tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını aktardı. Kılıç, şunları belirtti:

"Soykırım gibi insanlık suçu içeren ağır bir itham, hiçbir geçerli delil, bilgi ve belgeye dayanmayan siyasi bir karar değil, arşiv kayıtlarıyla, somut bilgi ve belgelere dayalı tarihi ve bilimsel bir karar olmak zorundadır. Dolayısıyla bütün ülkelerin arşivleri açıkken ve bu yönde herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamışken I. Dünya Savaşı esnasında Türklerle Ermeniler arasında yaşanan olayları soykırım olarak nitelemek tamamen taraflı ve art niyetli bir yaklaşımdır. Yüzyıllar boyu farklı kıtalarda hüküm süren Türk milleti tarihi boyunca hiçbir topluma soykırım uygulamamıştır."

ABD Başkanı Biden'ın onurlu Türk tarihini lekeleyemeyeceğini, Türk milletinin tarihinin adalet ve hakkaniyetle dolu olduğunu vurgulayan Kılıç, Biden'i Türk milletinden özür dilemeye davet etti.

Tarihleri soykırım ve ırkçılıkla yazılmış olanların art niyetli açıklamalarının kendileri için yok hükmünde olduğunu bildiren Kılıç, şunları kaydetti:

"Türk milleti, hiçbir hukuki ve tarihi dayanağı olmayan ve Türkiye'de yaşayan birçok Ermeni bilim adamının da şiddetle reddettiği soykırım yalanına sarılanların sinsi tezgahlarına gelmeyecektir. O yıllara bakıldığında özellikle Doğu bölgelerimizde işgal kuvvetleriyle iş birliği yapan Ermeni çetelerin köylerimizi basarak vatandaşlarımıza reva gördükleri zulmü, tarihi bilgiler bizlere sunmaktadır. Dolayısıyla yaşananların bir soykırım olmadığı da gün gibi aşikardır."

"Siyasi kararlar Ermeni soykırım iftirasını gerçeğe dönüştürmez"

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci de ABD'nin önce kendi tarihine bakması gerektiğini aktardı.

Demirci, "Emperyalist ABD 250 yıllık tarihine baksın. Siyasi kararlar Ermeni soykırım iftirasını gerçeğe dönüştürmez. Şiddetle kınıyorum. Siyasi hesap ve popülist kararlarla tarih değiştirilemez." ifadelerini kullandı.

"Açıklama, talihsiz ve Biden'ın tarih bilmediğini gösteren bir beyandır"

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine ilişkin açıklamasının, Ermeni sorununu tarihi bir mesele olmaktan çıkarıp siyasi bir meseleye dönüştürdüğünü belirtti.

Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, AA muhabirine, yıllar önce büyük bir Müslüman katliamının yapıldığını anımsattı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamalarının, bölge barışına katkı sağlamayacağını ifade eden Kürkçüoğlu, "Hocalarımız çok emek harcadılar ve 2016 yılında Viyana'da belge alışverişi yapıldı. Ermeniler ertesi sene gelmediler çünkü ellerinde düzgün bir belge yok. Tarihi bir meseleyi siyasi bir platforma çekmek suretiyle bölge barışına katkısı olmayan bir açıklamadır." diye konuştu.

Orta çağın "Haçlı zihniyetinin" devam ettiğini dile getiren Kürkçüoğlu, "ABD Başkanı Biden'ın açıklaması Ermeni sorununu tarihi bir mesele olmaktan çıkarıp siyasi bir meseleye dönüştürmüştür. Açıklama, görüldüğü gibi talihsiz ve Biden'ın tarih bilmediğini gösteren bir beyandır." dedi.

"Aziz milletimize atılan iftira yok hükmündedir"

Nevşehir Valiliği, Belediye Başkanı Mehmet Savran ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörlüğü, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı.

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bu iftiranın yok hükmünde olduğu belirtilerek, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile dil, din, ırk ayırmaksızın barış içinde yaşamış, yaşatmış ve yaşamaya da devam eden aziz milletimize atılan soykırım iftirası yok hükmündedir. Bu habis zihniyetin iddialarını reddediyoruz." denildi.

Belediye Başkanı Savran da ABD'nin Kızılderili katliamı ile başlayıp bu günlere kadar çeşitli coğrafyalarda döktüğü kan ve gözyaşına dikkati çekerek, "ABD Başkanının 'Ermeni soykırımı' tabirini kullanmasını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Siz önce kendi kirli tarihinizdeki vahşetle yüzleşin." ifadesini kullandı.

NEVÜ'den yapılan yazılı açıklamada ise Biden'ın politik amaçlar uğruna kara propaganda yürüttüğü vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olaylarıyla ilgili açıklamaları, geçmişte yaşananları politik amaçlar için çarpıtmaya dönük tipik bir kara propaganda örneğidir. Tarihsel olaylara akademik ahlakın gerektirdiği şekilde objektif ve bilimsel yaklaşan tüm tarihçiler, Birinci Dünya Savaşı şartlarında gerçekleşen söz konusu olayların 'soykırım' kapsamında değerlendirilemeyeceği hususunda hemfikirdirler. ABD Başkanı'nın tarihsel gerçeklerle bağdaşmayan bu hasmane açıklamalarını şiddetle lanetliyor, tarihsel olayların bilimsel bir şekilde ortaya konmasına dönük akademik destek ve katkıyı sunmaya her zaman devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Adana'da STK'lerden Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki

Memur-Sen Adana İl Temsilcisi Mehmet Sezer, yaptığı yazılı açıklamada ABD'nin, Ermeni olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine sert tepki gösterdi.

Soykırımın ABD'nin kuruluşundan bugüne kendi ülkesinde ve dünyanın birçok bölgesinde icra etmekten imtina etmediği uzmanlık alanı olduğunu ifade eden Sezer, şunları kaydetti:

"ABD'nin de başkanının da 1915'e dair konuşma hakkı yoktur. Biden'ın açıklamasını; ABD'nin güvenilmezliğinin tesciline, müttefik sıfatının tenkisine gerekçe sayıyoruz. Devletimizin ve hükümetimizin konuyla ilgili ABD'ye karşı tutumunu destekliyor, 1915 olaylarına yönelik duruşunu ve konumunu doğru buluyoruz."

Platform Adana Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saygılı da Türkiye'yi soykırım ile suçlayanların kendi tarihlerine bakmaları gerektiğini belirtti.

Adana Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Halid Milli de ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamasını kınayarak bunun tarihsel gerçekleri değiştirmeyeceğini belirtti.

Milli, bazı ülkelerin siyasi sebeplerle tarihsel gerçeklere değil, Ermeni diasporasının yaratmış olduğu suni gerçeklere yüzünü döndüğünü kaydetti.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Ermeni diasporası ve Türkiye düşmanı bazı çevrelerin etkisi ile 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi. 

"Biden'ın siyasi açıklamaları hiçbir şekilde kabul edilemez"

İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Tunç Soyer, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Soyer, Biden'in 1915 olaylarına ilişkin sözlerini kınadığını belirterek, şunları kaydetti:

"ABD Başkanı Biden’in 1915’te yaşanan acı olayları 'soykırım' olarak nitelemesi büyük bir yanlıştır. Türkiye-ABD ilişkilerinde olduğu kadar, Ermenistan halkı ile Türkiye halkı arasında da onarılması güç yaralar açacak bu açıklamayı esefle kınıyorum. Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta barış dünyada barış' ilkesini sonsuza kadar yaşatmaya devam edecektir. Tarihçilerin konuşacağı bir alanda ABD Başkanı Biden'in siyasi açıklamaları hiçbir şekilde kabul edilemez."

DEÜ'den tepki

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada da 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının kabul edilemeyeceği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Ermenilerle insani ilişkiler çerçevesinde asırlarca bir arada yasayan milletimizi, böyle ağır ithamlarla suçlamayı ancak kendi yaptıklarını örtme gayretinin bir sonucu olarak değerlendirmekteyiz. Dostluk ve müttefiklik anlayışına sığmayacak siyasi yaklaşımlarda bulunan ABD Başkanına, açık olan Osmanlı arşivlerini incelemesini ve 1915 olaylarını tarihçilere bırakmasını tavsiye ediyoruz. Yapılan açıklamaları tarafımızca ciddiye alınır ve kabul edilebilir tarafı olmayıp ülkemizin dostluk ve barış içinde komşularıyla ilişkilerini sürdüreceğine inanıyoruz. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de aziz milletimizin ve devletimizin yanında olmaya, iftiraların karsısında durmaya ve sağduyulu davranmaya devam edeceğiz."

İzmir'deki STK'lerden tepki

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler, ABD Başkanı Biden'in soykırım ithamının hukuksuz ve mesnetsiz olduğunu vurguladı.

Biden'in konuya popülist bir yaklaşımla kendi emelleri için kullanmaya çalıştığını aktaran Özkardeşler, "Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü özellikle Balkanlarda yerli halka karşı zülüm, asimilasyon yapılmamış sevgi ve kardeşlik tohumları ekilmiş hak ve hukuk bölgede hep hakim olmuştur. Türkiye'yi müttefiki olarak ağzından düşürmeyen ancak söylemleri ile eylemleri tutarsızlık gösteren ABD Başkanı Joe Biden'i şiddetle kınıyoruz. Bu konu Lozan Barış Anlaşmasında hiçbir şekilde yer almamıştır. Dolayısıyla Ermeni soykırımı iddiaları yalandır. Biden'ı kendi tarihi geçmişine bakmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ege Genç İş İnsanları Derneğinden yapılan yazılı açıklamada da ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olaylarına ilişkin "soykırım" ifadesi kınandı.

Kullanılan ifadenin, Türk ve Ermeni toplumlarının dostluğuna ve bir arada yaşama kültürüne zarar verebileceği aktarılan açıklamada, tarihi olayların iç siyaset ve uluslararası siyaset malzemesi yapılmasının doğru bulunmadığı dile getirildi. 

"Yalan üzerine inşa edilmiş sözde soykırım tezi tek taraflı olarak kabul ettirilmeye çalışılıyor"

Mardin Artuklu Üniversitesinden (MAÜ) yapılan açıklamada, Biden'ın 1915 yılında yaşanan olayları soykırım olarak nitelendirerek, uzun süredir fanatik lobi gruplarının peşinde koştuğu hedefi gerçekleştirdiği bildirildi.

1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın defalarca "karşılıklı arşivler açılsın" ve "ortak bir komisyon kurulsun" şeklinde talepler dile getirdiği ancak bu taleplerin her seferinde muhataplarınca reddedilerek yalan üzerine inşa edilmiş sözde soykırım tezinin tek taraflı olarak kabul ettirilmeye çalışıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şimdi de bu yalanın müttefiklik ilişkisi içinde olduğumuz bir ülkenin başkanı tarafından dile getirilmiş olmasının hangi hesaplara dayanmakta olduğu açıktır. Mardin Artuklu Üniversitesi olarak milletimizin tarihinde, bizi suçlayanlarda var olan soykırımcılık kimliğinin hiçbir zaman olmadığını hatırlatarak, sözde soykırım iddiasında bulunan ABD'yi kınıyor, bu iddiaların araştırılması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için ülkemizin defalarca dile getirdiği arşivlerin açılması ve ortak komisyon kurulmasına dair talebi yineliyoruz."

"Şanlı tarihimizde sömürge ve soykırım asla gerçekleşmemiştir"

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın dün Ermeni diasporasının iftira nitelikli iddialarına destek veren soykırım değerlendirmesinin hiçbir tarihi, hukuki ve bilimsel dayanağının olmadığını belirtti.

ABD Başkanının açıklamasının kabul edilemez olduğunu aktaran Şındak, "Şanlı tarihimizde sömürge ve soykırım asla gerçekleşmemiştir. Aksine yüzlerce yıldır bu topraklarda büyük medeniyetler kurmuş bu aziz millet, adaleti ve barışı hakim kılmış, her zaman zalimin karşısında, mazlumun yanında olmuştur. Sömürülen halkların yanında yer alan aziz milletimizin şanlı tarihi, hiçbir dayanağı olmayan bu ithamlarla karalanamaz. Sözde soykırım iftirası ile asırlar boyunca barış içinde yaşamış Türk ve Ermeni halklarının ortak geçmişini çarpıtarak tarihten husumet çıkarmaya kalkışan zihniyeti kınıyor, ABD Başkanının açıklamasını reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bursa'daki üniversitelerden Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki

Bursa Uludağ Üniversitesi Senatosundan yapılan açıklamada, 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının aziz vatanın birlik ve bütünlüğüne kasteden, Türkiye açısından yok hükmünde beyanatlar olduğu belirtildi.

Anadolu kültürünün eşsiz hoşgörü ve birlikte yaşama iradesinin hedef alındığı vurgulanan açıklamada, "Medeniyetimize karşı ortaya atılan ve tarihsel açıdan hiçbir belgeye dayanmayan sözde Ermeni soykırımı iddialarını şiddetle kınadığımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz." ifadesine yer verildi.

Bursa Teknik Üniversitesi Senatosunun açıklamasında ise bu topraklarda adaleti ve barışı hakim kılan Türk milletinin şanlı tarihinde hiçbir zaman soykırım olmadığına dikkat çekildi.

Konunun tarihçiler tarafından tartışılması ve belgelerin açılmasını kabul edemeyen emperyalist güçlerle maşalarının tarihi gerçekleri çarpıtmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Geçmişte ve ne yazık ki hala günümüzde de her türlü işgal, sömürü ve soykırımı yapan, eli kanlı terör örgütlerini açıktan destekleyen ve ülkelerinde koruyan emperyalist bazı devletlerin, tarihi belge ve gerçeklere dayanmayan siyasi rant hedefli açıklamalarını şiddetle kınıyoruz. 1915 olayları ile ilgili kirli siyasi hesaplar peşinde koşan emperyalist devletler ve politikacıların sözleri değil bilimsel ve tarihsel hakikatin kaynağı olan arşivler konuşulmalıdır. Sözde Ermeni soykırım iftirası ile Osmanlı İmparatorluğu döneminde yüzyıllarca barış içinde yaşamış Türk ve Ermeni halklarının ortak geçmişini çarpıtmaya ve bundan nemalanmaya çalışan zihniyeti şiddetle kınıyoruz."

Kilis'te üniversite ve STK'lerden tepki

Kilis 7 Aralık Üniversitesinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın, Ermeni diasporasının iftira nitelikli iddialarına destek veren "soykırım" değerlendirmesinin hiçbir tarihi, hukuki ve bilimsel dayanağının bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Biden yönetiminin Ermeni isyancılar tarafından katledilen Türkleri göz ardı eden ifadelerinin ABD'nin iç siyasi hesaplarının sonucu olarak ortaya çıktığı açıktır. ABD'nin lobilerin taleplerine diz çökerek yaptığı, Türkleri ve Türk tarihini karalamaya yönelik asılsız suçlamasını kati surette reddediyor ve gerçekleri öğrenmek isteyenleri arşivleri okumaya davet ediyoruz. Türk ve Ermeni halklarının ortak geçmişini çarpıtarak husumet çıkarmaya çalışan bu zihniyeti kınıyoruz."

Memur-Sen Kilis Şubesinden yapılan yazılı açıklamada ise Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesi kınanarak, soykırımın ABD'nin hem uzmanlık alanı hem de en büyük yalanı olduğu ifade edildi.

İddianın tarihsel hiçbir gerçekliğinin olmadığı vurgulanan açıklamada, "Memur-Sen olarak konuya ABD'nin binlerce kilometre uzakta bir coğrafyada ve bir asrı aşan bir geçmişte 1915 yılında yaşananlara dair ilgisinin hukuken dayanaksız, bilgisinin ilmen yetersiz olduğu perspektifle bakıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası da ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı.

Odadan yapılan açıklamada, ABD yönetiminin politik amaçlı açıklamalarda bulunulduğu belirtilerek, "ABD'nin yönetimi politik amaçlarla Osmanlı Devletinde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki zemini olmayan açıklamalarda bulundu. Popülizm amaçlı yapılan bu açıklamaları hiçbir şekilde kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

"Haddini aşarak devletimize ve milletimize yöneltilen ithamı reddediyor, şiddetle kınıyoruz"

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Rektörlüğü, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kırşehir Temsilcisi Sergen Özdemir, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı.

KAEÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Tarih ilminin hüküm vermesi gereken bir konuda, menfaat gruplarının lobi çalışmasıyla gerçekleri siyasallaştırarak çarpıtmasını kabul etmiyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu vatan, bin yıldır olduğu gibi irfan geleneğiyle yoğrulmuş bir kardeşlik ve dayanışma yurdu olmaya bundan sonra da devam edecektir. Din, dil, ırk fark etmeksizin bir arada yaşama irademize engel olmak niyetiyle haddini aşarak devletimize ve milletimize yöneltilen soykırım ithamını reddediyor, şiddetle kınıyoruz."

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Ünsal da Biden'ın tarihsel dayanaktan yoksun, asılsız ve mesnetsiz açıklamasını yok saydığını ve şiddetle kınadığını belirterek, "Amerika, soykırım ve sömürge düzeni görmek istiyorsa önce kanlı tarihine ve geçmişine bakmalıdır. Bizim tarihimizde asla soykırım yoktur." açıklamasında bulundu.

TÜGVA Kırşehir Temsilcisi Özdemir ise ABD'nin, katliamlar ve masum kanlar üzerine kurulu olduğunu vurgulayarak, soykırım suçlamasını hiçbir şekilde kabul etmediklerini bildirdi.

"Soykırım ABD'nin uzmanlık alanı"

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi üyeleri (SDİ), ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi.

1915'te Ermeni çetelerince Van'da katledilen 2 bin 500 Müslüman anısına oluşturulan Zeve Şehitliği'nde bir araya gelen SDİ üyeleri adına Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Ali Uca açıklama yaptı.

Uca, ABD'nin, Ermeni diasporası ile Türkiye düşmanı diğer çevrelerin bir anlamda "kutsal mesaj günü" olarak gördükleri 24 Nisan'da bu yıl kendisinden talep edilen "büyük yalanı", başkanları Biden'ın dilinden deklare ettiğini söyledi.

SDİ olarak ABD'nin binlerce kilometre uzakta bir coğrafyada ve bir asrı aşan bir geçmişte, 1915 yılında yaşananlara dair ilgisinin hukuken dayanaksız, bilgisinin ilmen yetersiz olduğu perspektifiyle konuya baktıklarını belirten Uca şunları kaydetti:

"Soykırım, ABD açısından kuruluşundan bugüne kendi ülkesinde ve dünyanın birçok bölgesinde icra etmekten imtina etmediği uzmanlık alanıdır. Soykırım yoluyla işgale, sömürü yoluyla kaynakları ele geçirmeye dair emperyalist politikalarla hareket eden ABD, Vietnam'da, Afganistan'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de doğrudan ve vekalet verdiklerinin eliyle dünyanın birçok ülkesinde kan dökmüş ve can almıştır. Ülke coğrafyasının yerleşik yerlilerine yönelik kapsamlı soykırım, siyahi vatandaşlarının insan onuruna yönelik saldırılar ve kültürel soykırım da dahil olmak üzere kuruluş sermayesi 'soykırım' olan ABD'nin de, Başkanının da 1915'e dair konuşma hakkı yoktur. Alınan bu kararların insanların acısını paylaşmaktan ziyade Türkiye'ye karşı koz olarak kullanılmak istendiği açıktır.

SDİ üyeleri açıklamanın ardından Zeve Mezarlığı'nda şehitler için dua etti.

"Tarih ve uluslararası hukuk nezdinde hiçbir anlam taşımıyor"

Ankara Barosundan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın "soykırım" sözünü kullanmasının, tarihin, siyasi çıkarlara göre yeniden yontulma çabasından ibaret olduğu, tarih ve uluslararası hukuk nezdinde hiçbir anlam taşımadığı belirtildi.

Soykırım suçunun, uluslararası hukukta 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme ile tanımlandığı, hukuki olarak soykırım suçunun işlenip işlenmediğine bu konuda yetkili ulusal ya da uluslararası mahkemelerin karar verebileceği kaydedilen açıklamada, 1915 olaylarına ilişkin bu kapsamda verilmiş herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığına dikkat çekildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, "Ermeni soykırımı uluslararası emperyalist bir yalandır." dediği için İsviçre'de mahkum edilen Doğu Perinçek'in, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmettiği hatırlatılan kararda, şu görüşler paylaşıldı:

"Bu kararın, ifade özgürlüğüne ilişkin hak ihlali tespitinin yanında asıl önemi soykırımın bir hukuk kavramı ve suç tanımı olduğunu, soykırım suçunun varlığına ancak yetkili mahkemelerin karar verebileceğini, bireylerin ya da kurumların bir olaya ilişkin soykırım hükmü veremeyeceğini, 1915 olaylarının 'soykırım' olduğuna ilişkin yetkili mahkemelerce verilmiş bir karar bulunmadığını ortaya koyması ve bu kapsamda soykırım değerlendirmesi yapılamayacağını saptamasıdır."

"Türkiye halkı not etmiştir"

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, yazılı açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden'ın tarihi gerçeklerle uyuşmayan bu tavrının, iki ülkenin köklü ilişkilerine ağır darbe vurduğunu belirtti.

Türkay, Türkiye'nin tarihiyle yüzleşmekten çekinmediğini ve tüm arşivlerini açmaya hazır olduğunu defalarca dile getirdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Tarihsel gerçeklerle uyuşmayan bu iddiaların siyasi olarak Türkiye'ye baskı unsuru olarak kullanılmasını Türkiye halkı not etmiştir. Türkiye'ye, Osmanlığı İmparatorluğu döneminde Birinci Dünya Savaşı koşullarında yaşanan olaylar nedeniyle haksız ithamlarda bulunanların dünü ve bugünün de ne kadar sorunlu olduğu bilinmektedir. Yapılan açıklamanın, Türkiye-ABD ilişkileri ve bölgedeki gelişmeler açısından da önemli etkileri olacaktır. Türkiye'nin hak etmediği suçlamalarla karşı karşıya bırakılarak terbiye edileceğini sananların tarihi tekrar okumasını şiddetle öneririz."

"Bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur"

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir de "soykırım" ifadesini kabul etmediklerini ve en şiddetli şekilde kınadıklarını bildirdi.

Biden'ın açıklamasının bilimsel ve hukuki hiçbir temele, bulguya dayanmadığını, radikal Ermeni çevreleri ile Türkiye karşıtı grupları memnun etmek amacıyla tamamen iç siyasi hesaplarla yapıldığını ifade eden Şakir, "Bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur. ABD Başkanı'nı bu vahim hatasını düzeltmeye, tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan çevrelerin gündemine hizmet etmek yerine başta Türk ve Ermeni halkları arasında olmak üzere bölgede barış içinde bir arada yaşama pratiğinin tesis edilmesine yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"Bursa inşaat sektörü olarak boykota hazırız"

Batı Trakya Türkleri Yönetici ve Sanayi İş Adamları Derneği (BATISİAD) Başkanı Ahmet Er de bu mesnetsiz suçlamaların tertemiz Türk tarihini lekeleyemeyeceğine dikkati çekti.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, Biden'ın tarihi gerçekleri yok sayarak şanlı Türk tarihini lekeleme arayışını reddettiklerini bildirdi.

Tarihin güçle değil, hakikatle yazıldığına işaret eden Andıç, "Bizler hakim olduğu coğrafyalara zulüm değil, merhamet eden bir ecdadın torunlarıyız. Yüzyıllarca birlikte yaşadığımız uluslarla aramızdaki tarihe kendi emelleri uyarınca nifak tohumları atanları şiddetle kınıyoruz. Bursa inşaat sektörü adına bizler, ABD menşeli ürünleri şantiyelerimizde kullanmayarak şanlı ecdadımızı karalamaya yeltenen bu kararı alanları boykot etmeye hazırız." açıklamasında bulundu.

Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Ömer Yıldız, Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Başkanı Murat Kaya, Görükle Sanayici ve İşadamları Derneği (GÖRSİAD) Başkanı Engin Çetiner, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, Kayapa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Yalçın Toy, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Başkanı Erol Gülmez, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şube Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu da yaptıkları yazılı açıklamalarla Biden'ı ve açıklamaya destek verenleri kınayan ifadeler kullandı.