KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 27-04-2021 00:25   Güncelleme : 27-04-2021 00:36

BİZ GİTTİK, SİZ DE MUTLAKA GİDİN

Ispanya´nın Kanarya adalarindan Gran Canaria Gemi turu muhtesem. Avrupa Olay Gazetesi muhabiri Necdet Karaşahin, Kanarya Adalarından Gran Canaria´yı okuyucularımız için gezip gördü.

BİZ GİTTİK, SİZ DE MUTLAKA GİDİN

 

Dünya’nın sayılı güzel bölgelerinden olan İspanya’nın Kanarya Adalarından Gran Canaria´ya bir hafta boyunca Alman şirketi AIDA gemisiyle gezen Karaşahin, ‘ Gran Canaria’nın da içinde yer aldığı 5 adayı gemi ile gezdik. Ani bir karar vererek çıktığımız bu gezi eşim ile hayalimizi gerçekleştirmek için bir fırsat oldu.

Dünyamızda 7 milyar insan yaşıyor ve hepsinin hedefleri birbirinden farklı. Kimi iş, kimi aş derdinde. Parayı kazananların bazısı ev alıyor, kimin araba, bazısı biriktirip mezara götürmeye çalışır, kimisi sadece maneviyatla ilgilenir. Bir de gezginler vardır, onların derdi ise kısa ömürlerinde dünyayı ve kültürleri tanımaktır. Ben de galiba biraz bu son kategoriye giriyorum. Fırsatı bulduk mu eşim ile değişik ülkeleri gezmeyi ve doğayı çok seviyoruz daha çok gezilecek yerler var’ dedi.

Karaşahin, ‘Mart 2021´de İspanya’nın Atlas Okyanusunda yer alan Fas açıklarındaki adalarından Gran Canaria’ya gemi ile yaptığımız bir haftalık turumuz Frankfurt’tan 4,5 saat sürdü. Kanarya adalarının doğal bitki örtüsü genel olarak iki türlü. Ya kupkuru tepeler, dağlar ve çöller ya da yemyeşil sup tropik bitki örtüsü mevcut. Bu tezatlıklar adalara ilginç bir özellik katıyor. Ada çok büyük değil kuzeyden güneye ve batıdan doğuya yaklaşık 45-50 km uzunluğu var, ortası çok dağlık, kıyıları düzlük, volkanik bir ada.

Yerleşim yerleri ile trafik genelde doğu ve güney bölgelerinin kıyıları autobanlar üzerinde yoğunlaşıyor. Playa Del Ingles (İngiliz Plajı) Gran Canaria da en ilginç şey ne diye sorsak,  bir numaraya Maspalomas kumlarını koymak gerekir. Bu kum tepelerinin üzerinde yürümek,  bir yandan da okyanusu seyretmek insana tarif edilmesi imkânsız güzel bir his yaşatıyor. Bildiğim kadarıyla dünyada başka turistik destinasyonlarda böyle bir yer yok’ diye konuştu.

Necdet Karaşahin Avrupa Olay Gazetesi okuyucularına seslenerek, ‘Gran Canaria da 7 kanarya adası bulunmakta. Biz bu adaların 5’ini gemi ile turladık. Gran Canaria, Tenefife, Kanarya Adaları’nın en büyük ve en önemli iki adasından biri. Tenerife´nin turistik açıdan daha zengin çok yönlü olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Tenerife de kuzey bölgeleri su tropik ve yemyeşil, Puerto de la Cruz ve L Orotava gibi turistik çekiciliği yüksek iki bölgeye sahip adalar birbirinden ayrı bir güzelliğe sahip.

Gemimiz La Palma dan hareket ederek Atlantik Okyanusunun 2-3 bin metre derinliğinde pırıl deniz suyundan geçerek la Palma, Teneriffa, Feuerteventura, Lanzarote, Gran Canaria turuyla 5 güzel adayı 7 günlük turumuzla tamamladık. Görmeye gitmeye değer yerler arasında geliyor. Gitmeyenlere duyurulur, biz gittik, siz de siz de kaçırmayın. Avrupa Olay okuyucularına tavsiye ediyorum’ diye ifade etti.