EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-04-2021 22:39   Güncelleme : 28-04-2021 22:45

HANAU IHK’SI İLE TİCARİ İLİŞKİLER YÜZLERİ GÜLDÜRECEK

TC. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer, IHK ziyaretleri doğrultusunda 16 Nisan 2021´de Hanau IHK`sini (Sanayi ve Ticaret Odası) ziyaret etti.

HANAU IHK’SI İLE TİCARİ İLİŞKİLER YÜZLERİ GÜLDÜRECEK

 

Bu ziyarete Başkonsolos Erdem Tuncer`le beraber Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, Ticaret Uzmanı Sinan Korkmaz ve TC. Cumhurbaşkanlığı yatırım Ofisi Almanya Temsilcisi Ferruh Parmaksız katıldılar.

Konuk heyeti; IHK Başkanı Dr. Norbert Reichhold, Başkan Yardımcıları Salih Taşdirek, Dr. Sven Spickerman ile Genel Sekreter Dr. Gunther Quidde karşıladılar. Cok verimli geçen bu görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği ve ticaret konuşuldu.

Başkan Dr. Norbert Reichhold bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve IHK Hanau-Gelnhausen-Schlüchtern hakkında misafirlere bilgi verdi.

’IHK´mız 1871 yılında kurulmuştur. Bütün MKK bölgesi bize bağlıdır ve 30 bin üyemiz vardır. Bunun yaklaşık 900’ünü Türk kökenli girişimciler oluşturmaktadır. Üyelerimiz, kimya sanayi, makine sanayi ve otomabil parçaları tedarikçileri başta olmak üzere her sektörden oluşmaktadır.

IHK meclisimizde 40 kişi vardır ve IHK seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır. IHK´mızda ikinci dönem Başkan yardımcılığı görevine seçilmis olan Salih Taşdirek, IHK´miz ile Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi odaları arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Aynı zamanda da Türk ve yabancı kökenli üyelerimizin manevi danışmanlık görevini severek yürütmektedir.

Salih Taşdirek ile bir Türk girişimcisinin IHK ´mızda iki dönem seçilmiş Baskan Yardımcısı olması, bizim bütün insanlara aynı değeri verdiğimizin göstergesidir. Almanya’da bunun ikinci bir örneği yoktur“ dedi.

Franfurt Baskonsolosu Erdem Tuncer de ’Bu kabulden dolayı çok memnun olduklarını ve buraya ekibiyle birlikte geldiğini söyled. Ev sahibine bu güzel misafirperliklerinden dolayı teşekkür etti.

’Odanızda Salih Taşdirek´in Başkan Yardımcısı olması bizi mutlu etmenin yanında, kendimizi burada daha rahat ve aileden hissediyoruz. Hessen ile Türkiye arasındaki her türlü ticaret icin Baskonsolosluk olarak, Ticaret Ateşemiz ve Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi olarak her zaman görüşmelere ve ticari ilişkileri daha ileriye taşımak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız“ diye konuştu.

TC. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Almanya Temsilcisi Ferruh Parmasız da yatırım ofisi hakkında, IHK yönetim kuruluna bilgi verdi. Parmaksız, Yatırım Ofisini tanıttı ve Frankfurt Messe Turm`da ofis açtığını ve her türlü iş bağlantıları ve görüşmeler için hazır olduğunu ifade etti.

Toplantinin ikinci bölümünde Hanau IHK üyesi olan ve savunma sanayisine yüksek tekloloji ürünleri üreten bir firmanın CEO´su Peter Ullinger, şirketlerinin Türkiye’de şube açıp, yatırım yapmak istedikleri için Ticaret Ateşesiyle ve Yatırım Ofisi Temsilcisiyle ikili görüşme gerçekleştirdi.

Bu görüsmeleri devam ettireceklerini bildiren Başkonsolos Erdem Tuncer, ’Her yıl IHK´nızı ziyaret etmekten mutluluk duyacağız“ dedi.

Tuncer, Hanau IHK yönetim kurulu üyelerine hediye takdim ederek teşekkür etti.