SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-05-2021 13:11   Güncelleme : 09-05-2021 13:19

Sağlıklı gülüşler için implant uygulması

Her şey de olduğu gibi dişlerimizin kıymetini de kaybedince anlıyoruz. Ne kadar ah, vah etsek de ana dişlerimizi geri getiremiyoruz. Ana dişleri geri getiremesek de alternatifleriyle sağlıklı dişlere kavuşabiliyoruz.

Sağlıklı gülüşler için implant uygulması

 

Artık eskisi gibi eksik dişlerle hayata devam etmiyoruz. Hem yeme ve içme de hem de estetik açıdan eksik dişlerin yerini doldurabiliyoruz. Peki bu nasıl oluyor derseniz? Implantlarla… Implantlarla çok kısa zamanda sağlıklı dişlere kavuşmak artık çok kolay. Yapay diş kökü anlamına gelen implantlar, ağız içerisindeki eksik dişlerin tedavisinde kullanılan en rahat ve en avantajlı tedavi yöntemidir. Tek diş ve ya daha fazla diş eksikliğinde sabit restorasyonların vazgeçilmezidir.

Günümüzde artık insanlar eksik dişlerle hayatını sürdürmek istemiyor. Haksız da değiller. Eksik dişler estetik açıdan hem kötü bir görünüme neden oluyor hem de sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor. Gelişen teknolojilerle günümüzde eksik dişler implant yöntemiyle kısa sürede tedavi edilebilirken diğer dişler de zarar görmüyor.

Kimlere implant uygulanabilir?

Bize sorulan soruların başında, “benim için de implant olur mu?” Bu soruyla çokça muhatap oluyoruz. Ağız hijyenini iyi/yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısına sahip herkese implant uygulanabilir. Yapacağınız ilk iş hekiminizle görüşüp hızlı bir şekilde yol almaktır.

Implant yapımı için soru teşkil eden sistemik hastalıkları (şeker hastalığı, pıhtılaşma problemi, ileri derecede kemik erimesi vb.) olmayan herkese implant uygulanabilir.

Implant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. Implantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Ayrıca implantlar diğer protez seçeneklerine oranla çok daha uzun ömürlüdür.

Özellikle diş eksikliklerine bağlı olarak sabit protez kullanma şansını yitirmiş hastalarımızda ya da kemik erimesine bağlı total protezlerinin ağızlarında sabit durmamasından şikayetçi olan hastalarımızda ilk akla gelecek alternatif implant tedavisi olacaktır.

Zira yaşam standartlarının gelişmesine bağlı olarak uzayan insan ömrü, pek çoğumuzu ileri yaşlarda da belirli bir yaşam konforunu talep eder duruma getirmiştir. Yine genç yaşlardan itibaren hareketli (takıp çıkartılabilen) protezler kullanmak yine hiç birimizin arzu edeceği bir şey değildir. İşte tam da bu noktada implantlar bize büyük bir tedavi alternatifi sunar.

Diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak diş kayıplarının ya da doğuştan gelen diş eksikliklerinin neden olduğu fizyolojik ve psikolojik sorunlara kesin ve sağlıklı bir çözüm imkanı da sunmaktadır.

Tedavi ne kadar sürer?

Implant diş yapımı ve protez safhasına geçilmesi için implantın çene kemiğine kaynaması gerekir. 2-3 aylık bir süre zarfında implant ve çene kemiği bütünleştikten sonra, dişler hazırlanır ve tedavi uygulanır. İmplant cerrahisi sonrasında hasta dişlerini kısa süre sonra eski fonksiyonunda kullanmaya başlayabilir.

Sağlık gülüşler ve hayata pozitif bakabilmeniz için dişlerinize sahip çıkın. Eksilen dişlerinizi de implant uygulamasıyla tamamlayın.

Sizleri kliniğimize ücretsiz muayene ve kahve içmeye bekleriz.

Sağlıklı günler dilerim.

Dt. Oğuz Kaan Gögebakan