DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-05-2021 12:03   Güncelleme : 12-05-2021 12:08

Avrupalı Türkler siyasi güç olma yolunda

KONAD Başkanı Sait Özcan; “Avrupalı Türklerin siyasi gücü şimdi daha belirgin hale geldi”

Avrupalı Türkler siyasi güç olma yolunda

OFFENBACH-Avrupa’da yaşayan Türklere yönelik çalışmaları ile bilinen KONAD Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan son araştırmanın sonuçlarında Türkiye asıllı kitlenin hem Avrupa hem de Türkiye’de siyasi güçlerinin giderek daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığı belirtti.

Avrupa genelinde 6 milyona yakın Türkiye asıllı topluluğun önümüzdeki dönemde belirgin siyasi gücünü hem Avrupa’da, hem de Türkiye’de daha çok hissettireceği belirtildi.

KONAD Başkanı Sait Özcan, geçtiğimiz ay tele-anket yöntemi ile yapılan kamuoyu yoklamasının sonuçlarını açıklarken, ”Çoğunluğu Batı Avrupa’da olmak üzere milyonlarca Türkiye asıllı seçmen kitlesinin yaşadıkları ülkelerde belirleyici siyasi güç olarak ortaya çıkması ile yaşadıkları ülkelerin siyasi partileri artık bu kitleyi hesaba katmak zorundalar.

Türkiye kökenli seçmen kitlesinin bilindiği gibi sadece sosyal demokratlara değil, diğer partilere de aynı mesafede durduğu, hatta muhafazakar bir çizgiye kaydığı ortaya çıkıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

KONAD Başkanı Sait Özcan, “Bayramın birleştirici manası ile başta Türkiye ve Almanya olmak üzere tüm insanlığa mutluluğa vesile olmasını diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.