KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-05-2021 23:37   Güncelleme : 17-05-2021 23:41

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

  Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra, yurdumuzu yabancı işgal kuvvetlerinden kurtarmak için, milletce giriştiğimiz Kurtuluş Savaşı 16 Mayıs 1919’da „Bandırma Vapuru“ ile İstanbul’dan ayrılarak, 19 Mayıs 1919‘da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün başlamıştır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

 

 

            Osmanlı Devleti 1914-1918 1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de düşmana karşı başarılı bir mücadele verdi. Birlikte savaştığımız Almanlar yenilince Osmanlı Devleti de yenik sayıldı. İtilaf Devletlerini oluşturan İtalyan, İngiliz ve Fransızlarla Mondros Antlaşması’nı imzalamak zorunda kalmıştı. (Limni Adası’nın Mondros Limanı’nda 30 Ekim 1918’de Bahriye Naziri Rauf Bey tarafından imzalanmıştır.)

            Bu anlaşmayla, yurdumuz galip devletler tarafından paylaşılmıştır. Adana’ya Franzıslar, Antalya’ya İtalyanlar, İzmir’e Yunanlılar, Samsun’a İngilizler, İstanbul’a galip devletlerin tümü birden asker çıkarmıştı. Türklere, Ankara ve civarı kalmıştır.

            Samsun’a 9. Kolordu Müfettişliğiyle görevlendirilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yola çıktığı günlerde, İstanbul’da Sultan Ahmet Meydanı’nda işgalleri protesto mitingi düzenlendi. Ünlü yazarımız Halide Edip Adivar siyah giyisiler içinde kürsiye çıkmış „Sevgili hemşirelerim, yurttaşlarım! Bugün Türk Milleti’nin kara bahtı gibi Türk Bayrakları da siyaha boyanmıştır. Ona gerçek, al rengini kazandıracak ancak sizin, temiz soylu Türk kanınızdır.“ sözleriyle kalabalığı coşturmuştur.

            Bu gelişmelerden sonrası, yoğun çalışmalar başladı. Genelgeler, kongreler, silahlı çatışmalarla, Sakarya Meydan Savaşı’nın sonunda üç yıl süren çarpışmalardan sonra 30 Ağustos 1922’de Büyük Zafer’e ulaşıldı.

 

            19 Mayıs, böylesine yüce bir günün yıldönümüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bugünü, ülkemizin sınırlarının korunması, her türlü iftiralardan birlik ve beraberlikle alnımızın akıyla çıkmamız için, gereken gücün damarlarımız da bulunan asil kanda mevcut olduğunu vurgulayarak, Türkiye’yi Türk Gençliği‘ne emanet etmiştir.

Mehmet Şaşmaz

Öğretmen