GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-05-2021 23:51   Güncelleme : 18-05-2021 23:58

Süpermarketlerdeki hijyenik kurallar, yenilikler ve kıyma çekebilme „Zertifikası“

Dernek Yönetim Kurulu olarak, Pandemi sürecinde bile Üyelerimizin ve bölge Esnaflarimiza hizmetlerimizi devam ettirmek zorundayız.

Süpermarketlerdeki hijyenik kurallar, yenilikler ve kıyma çekebilme „Zertifikası“Çevremizdeki Supermarketlerin en büyük sorunu olan, resmi makamların son zamanlarda Hijyenik konulara daha önem verdiklerini duyuyoruz. Özellikle Marketler de Et bölümleri, üretim yerleri, İmbislerde ve insanların bir biri ile yakın temas olan yerlerde Covid-19 ‚dan kosunması gerekmektedir.
Bizim derneğimizin filozofisinde ünlü manevi bilginlerden Şeyh Edebalinin bir sözünü önemsiyoruz. „İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın“ biz de bu duyguyla esnaflarımıza tüm imkanlarımızı sunalım ki onlar da gelişsin ki bizler de yaşayalım.

Kendilerine bu sorunlarında yardımcı olabilmek için Yönetim Kurulumuz, Hijyenik konularda uzman olan Gıda Yüksek Mühendisi sayın Harun Şimsek‘i Mannheim‘a davet ederek Market sahiplerine ve işletenlerine yardım sağlamıştır. Marketçi arkadaşlarımızın bildiği gibi bu konuda kontroller artmış olup yaptırımlar ağırlaştırılmıştır. Bu konlara dikkat etmeyen esnafımıza kontrollerden sonra büyük masraflar ve yaptırımlar doşacağı aşikar olmasına rağmen konu sorumlular tarafindan çok hafife alınmaktadır.

Yaklaşık 10 Türk ve Suriyeli marketçilerin katıldığı seminer SUNTAT Merkezi Wattstr. 2-10, 68199
Mannheim‘da 16 Mayıs tarihinde başarılı bir şekilde yapılmış olup, kendilerine faydalı bir çok bilgiyi, kanun ve yönetmeliklerdeki yaptırımları ve yenilikleri öğrenmişlerdir. Marketçiler için yeni olmayan ancak bilinmesi gerekli bir çok konu hakkında ki bilgilerini de tazeleme olanağı bulmuşlardır. Seminere katılan marketçilere Zertifikaları verilmistir.

Özellikle sunu belirtmek isteriz ki, Türk marketleri giderek büyüyor ve artık Avrupalı mağazalara rekabet oluyorlar. Bu gelişmeyi maalesef teknik ve kuralları tekip etmiyorlar ve daha sonra belirli kontrollarda büyük cezalar vermek zorunda kalıyorlar. Lütfen bizleri takip edin TID ( Türk İşverenlerin) yaptığı seminerlerden faydalanın. Bölgenin 1995 yılından beri hizmet veren en eski Dernekleriden biriyiz. Marketçi arkadaşlarımıza bu olanağı sağlamakla dernek olarak hem takdir görmüş hemde kendilerine yardımcı olunmuştur.

Dernek onursal Başkanımız Mustafa Baklan bizzat katılımcıları selamlamış ve kendilerine başarılar dilemiştir. Semineri organise Eden Yönetim Kurulu üyeleri Güven Baklan ve Hüseyin Sakman büyük çabaları sayesinde hazır bu başarılı etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Semineri başarıyla yürüten, değerli bilgileriyle bizleri aydınlatan Gida Yüksek Mühendisi Harun Şimsek,
Avrupa Birliği gıda yasasında belirtilen hususları çok iyi bilen ve bu yasalara uygun şekilde Zertifika verrebilen, yetenekli ve başarılı bir Gıda Mühendisimizdir.
TID - Yönetim Kurulu