SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-05-2021 00:37   Güncelleme : 31-05-2021 00:37

31 MAYIS SİGARASIZ DÜNYA GÜNÜ

Bugün, her yıl dünyanın dört bir köşesinde milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olan sigara alışkanlığıyla mücadele amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ilan edilen „Sigarayı Bırakma Günü“.

31 MAYIS SİGARASIZ DÜNYA GÜNÜ

 

Almanya‘da yaklaşık 20 yıl önce kurulan Sigarasız Yaşam Derneği‘nin Başkanı Öğretmen Mehmet Şaşmaz, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün salgını dönemininin sigarayla mücadelenin önemini bir kez daha gösterdiğini hatırlattı.

Amaçların öncelikle genç kuşaklara tütün kullanımımın çok yönlü zararlarını gösterip, sigaraya alışmalarını önlemek olduğunu belirten Şaşmaz, „Aynı zamanda sigara tiryakisi yetişkinlere de ulaşıp, bir an önce bu kötü alışkanlıktan vazgeçmeleri için ikna etmeye çalışıyoruz“ dedi.

Tüm dünyada 1.1 milyar kişinin sigara içicisi olduğunu hatırlatan Şaşmaz, hem insan sağlığına ve doğal çevreye zarar veren, hem de ekonomik ve doğal kaynakların israfına yol açan tütün kullanımın yaygınlığı nedeniyle 31 Mayıs‘ın yanısıra, her yıl 9 Şubat ve 20 Kasım tarihlerinin de DSÖ tarafından „sigara alışkanlığıyla mücadele“ ve „sigara kullanımınından vazgeçirme“ amaçlı bilgilendirme günleri olarak ilan edildiğini belirtti.

Koronavirüsün neden olduğu kovid-19 hastalığının öncelikle insanların solunum sistemini hedef aldığını ve sigara alışkanlığı nedeniyle zayıflayan akciğerlerin hastalığa daha çabuk yenildiğini hatırlatan Şaşmaz, „Bilindiği gibi bu hastalıkla mücadele için insanların toplu bulunduğu yerlerde maske takılması en önemli koruma önlemlerinden biri. Ancak sigara alışkanlığı olanlar, sigara içmek için bulundukları ortamlarda maskelerini indiriyorlar. Böylece bir yandan sigaranın dumanıyla çevrelerindeki insanlara zarar verirken, diğer yandan da virüsün yayılmasına da katkıda bulunuyorlar. Yani koronavirüs pandemisi döneminde sigaranın zararlarının daha da artmış durumda“ dedi.

Başlangıçta zevk veren ve hatta sağlıklı bir davranış olarak görülen tütünün zararlarının farkedilmesinden sonra, 20‘nci yüzyılın başından itibaren sigarayla alışkanlığıyla mücadele amacıyla çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Şaşmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

„Başlangınça kimilerince ilaç sanılan tütünün zararları ortada olmasına rağmen milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. 2002 yılında Almanya‘da kurduğumuz derneğimiz, bizim insanlarımız tarafından kullanılan bu zararlı maddeye olan alışkanlığın yaygınlaşmasını önlemek için bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Sigaranın zararları saymakla bitmez. İnsan sağlığına zararının yanısıra, kağıdından, paketine sigaranın üretimi için tüketilen ormanlar, tütünün yakılmasıyla çevreye salınarak insanlara ve doğaya zarar veren zehirli gazlar. Giysilerimizi sigara kokusundan arındırmak için sık sık yıkamak için kullanılan