KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-07-2021 22:44   Güncelleme : 26-07-2021 22:44

Türk Tiyatro Festivali perdelerini online açtı

Almanya'nın Frankfurt şehrinde 17 yıl önce Türk tiyatrosunu bu ülkede yaşayan Türk ve Almanlara anlatmak için kurulan Tiyatro Frankfurt'un düzenlediği "7. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali" perdelerini online açtı. Tiyatroseverler, oyunları Tiyatro Frankfurt'un YouTube sayfasından takip edebilecek.      

Türk Tiyatro Festivali perdelerini online açtı

                     

ALMANYA’DA yaşayan tiyatro oyuncusu Kamil Kellecioğlu'nun 17 yıl önce kurduğu Tiyatro Frankfurt’un düzenlediği Frankfurt Türk Tiyatro Festivali , tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bu yıl sosyal medyadan yayımlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği, bütçesinin tamamını Alman Bilim ve Kültür Bakanlığının üstlendiği Frankfurt Türk Tiyatro Festivali 29 Kasım 2021 tarihine kadar Tiyatro Frankfurt'un sosyal medya ve YouTube hesabından yayımlanacak.

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu ile Türkiye Koordinatörü Nur Onur'un yönettiği açılış programında, Tiyatro Frankfurt Onursal başkanları Ayla Algan, Haldun Dormen, Tamer Levent, Ayşenil Şamlıoğlu ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, sosyal medya vasıtasıyla bir araya gelerek söyleşi yaptı.

 "Tiyatronun gelişimi", "çocuk tiyatrosu", "tiyatro festivalleri" gibi konularının duayen tiyatrocular tarafından ele alındığı festivalde, ünlü sanatçılar izleyicilerin yazdığı soruları da yanıtladı.         Türk Tiyatrosu gururla sahneleniyor

 Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Tiyatro Frankfurt'a festivaldeki başarısı dolayısıyla teşekkür ederek, etkinliği desteklemeye devam edeceklerini kaydetti Mustafa Kurt , Devlet Tiyatroları’nın Kovid 19 dolayısıyla sanattan uzak kalan seyircisiyle 29 Ekim’e kadar online olarak başta Almanya olmak üzere tiyatrosever dostlarıyla buluşacak “ dedi.

 Türk tiyatrosunun yazarları ve oyuncularıyla zengin olduğunu, bu zenginliği tüm  dünyaya taşımak istediklerini söyleyen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, "Dünyanın pek çok yazarının eserini, repertuvarımıza alıyoruz. İstiyoruz ki dünya tiyatrolarında da Türk yazarların eserleri ve oyuncuları olsun. Çok yetenekli oyuncularımız, rejisörlerimiz, ışık, kostüm tasarımcılarımız var. Türk tiyatrosunu gururla dünyanın her yerinde sahneleyebiliriz." ifadelerini kullandı.                                    

  Onursal Başkan usta tiyatrocu Ayla Algan        

60 yıldan beri tiyatro için çalışan sanatçı Ayla Algan da festivale Onursal Başkanlık yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Türk edebiyatının varlığının yurt dışında yok sayıldığını, Türk yazarların dünyada ödül almasıyla bu durumun tersine döndüğünü kaydeden Ayla Algan, bu başarıda tiyatronun önemi ve payının olduğunu belirtti.               

Yıllar önce Keloğlan’ı sahnelediler  Almanya'da yıllar önce usta sanatçı Şener Şen ile "Keloğlan" eserini sahnelediklerini hatırlatan Ayla Algan,  "Şener Şen Keloğlan'ı, ben annesini canlandırdım. Sahnede Keloğlan ile annesi kucaklaşıyor. Alman çocuklardan oyunu izledikten sonra eseri resmetmeleri istenmiş. Çocuklar, anne ile oğlun kucaklaştığı anı resmetmiş. Bu durum, Alman yaratıcı drama hocalarının ilgisini çekiyor. Çünkü Almanya'da anneler, çocuklarını öyle kucaklamazmış ve biz o resimleri Almanya'da sergiledik. İşte kültürümüz, davranışlarımız ve özümüz tiyatroyla geleceğe taşınmış oldu. Bunun bir örneği de o dönemde yaşandı. Türk tiyatrosunun kurucusu ve Türkiye'de ilk filmi çeken Muhsin Ertuğrul’ın uluslararası bir sanatçı olduğu unutulmamalı. Ve festivalde ara ara bunun da dile getirilmesinin gerekli olduğunu vurguladı. Dünyaya tiyatromuzu tanıtmak gerek ‘dedi.                                    

Tiyatro Frankfurt önemli bir iş yapıyor

 Usta tiyatrocu Haldun Dormen ise Türk tiyatrosunun gücünü, başarısını ve oyuncuları yurt dışında tanıtmanın 21. yüzyılda çok önemli olduğunu söyleyerek , "Tiyatro Frankfurt büyük bir işi başarıyor. Dünyaya kendimizi anlatmamız, tiyatromuzu tanıtmamız çok mühim. Çünkü bizim gelişmiş bir tiyatromuz var. Bunun için festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."dedi. Sanatçı Tamer Levent de koronavirüs döneminde dijital çalışmaların yapılmaması durumunda tiyatroya çok ara verileceğini, bunun da sağlıksız bir durum olduğunu belirterek, "Sanat, bu yüzyılın kendine has deneyimlerini yaratmalı. Dijitali sanatta iyi kullanmalıyız." dedi.

Söyleşi ve atölyeler.                                    

Açılışta, Ankara Devlet Tiyatrosunun bu sezon sahnelediği, yönetmenliğini Mustafa Kurt'un üstlendiği "Sonsuzluk Kitabevi" isimli eser izleyiciyle sosyal medyada buluştu. Festival boyunca, Ayla Algan, Ayşe Kökçü, Reha Özcan, Kubilay Karslıoğlu, Hilmi Zafer Şahin, Celal Kadri Kınoğlu, Canan Kırımsoy, Hakan Çimenser, Beyti Engin, Nazlı Başaran, Nur Onur, Hilal Saral, Esra Dermancıoğlu, Cüneyt Yalaz, Cüneyt Uzunlar, Veda Yurtsever gibi ünlü isimlerin katılacağı söyleşi ve atölyelerde "temel oyunculuk teknikleri", "dramaturji yazarlık", "karakter yaratma süreci", "tiyatronun izleyicisine ne kadar dokunabildiği", "kuşaklar arası tiyatro", "oyunculukta karakter tasarımı", "dünden bugüne tiyatro", "bir tiyatronun sahnelenme serüveni" konularında bilgiler paylaşılacak.