DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-07-2021 22:49   Güncelleme : 26-07-2021 22:49

Frankfurt’ta Milli Birlik Günü Kutlandı

ALMANYA’NIN Frankfurt kentinde, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olanların anıldığı etkinlik düzenlendi. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçeri’nin Başkonsolosluk Türk Kültür Merkezi’nde düzenlediği anma etkinliği töreni, şehitler anısına saygı duruşunda bulunulması, hep birlikte İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Etkinlikte Ditib Langen Ulu Camii Din Görevlisi Ayhan Köse ile Ditib Frankfurt Merkez Camii Din Görevlisi Hüseyin Ali Dindar Kuran-ı Kerim okuyup , şehitler ve Türkiye için katılımcılara dua ettirdiler.   

Frankfurt’ta Milli Birlik Günü Kutlandı

  Hain 15 Temmuz darbe girişimi.                

 Konukları selamlayıp 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik konuşmasıyla programı açan Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçeri  ,” Bugün burada Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) tarafından gerçekleştirilen, ancak milletimizin cesaret ve kararlılığıyla engellenen hain 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yıldönümünde bu büyük ihanet sayfasını hatırlamak ve hatırlatmak, darbe girişimi sırasında kaybettiğimiz Aziz şehitlerimizi anmak , gazilerimize ve yüce milletimize bu menfur girişimine karşı verdikleri büyük mücadele için şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız” diyerek konuşmasına başladı.                                              

251 insanımızı kaybettik               

Başkonsolos Erdem Tunçeri , “ Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulunulan o gece 251 insanımızı kaybettik 2000’i aşkın insanımızın yaralanmasına sebebiyet veren , Meclisimizin, Cumhurbaşkanlığımızın ve vatandaşlarımızın üzerine bombaların yağdırıldığı darbe teşebbüsü Fethullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) olarak tanıdığımız Gülenci şebekenin işlediği en kanlı cürüm olmakla beraber aslında tabiri caizse ‘buzdağının görünen parçasıdır” ifadelerini kullandı .                                                         

Yeni nesil Terör Örgütü                                   

Onlarca yıl mutlak bir gizlilik içinde ordudan yargıya ve sivil bürokrasiye Türkiye’nin tüm kritik kurumlarına Gülen’in sirayet ettiğini sözlerine ekleyen Başkonsolos Erdem Tunçeri ,” Örgütün elebaşı Gülen’in ifadesiyle ‘ devletin tüm kılcal damarlarına ‘ nüfus etmeyi hedef bellemiş yeni nesil bir terör örgütü ile karşı karşıya olduğumuzu bugün artık net bir şekilde biliyoruz’’dedi.      Devletimiz güçlü bir sınav verdi.                  

Başkonsolos Erdem Tunçeri “ 15 Temmuz gecesi Türk Demokrasisi ve Türk devleti güçlü bir sınav vermiştir. Her kesimden ve her siyasi görüşten Türk halkı kendilerini korkusuzca silahların, tankların önüne atarak demokratik haklarını talep etmiş , tarihi bir direniş ve dayanışma örneği göstermiştir. FETÖ terör örgütünün büyük tehdidinin bertaraf edilmesinde en büyük pay , kendi iradesi üzerinde başka bir güç tanımadığını , devletini, ülkesini ve demokratik kazanımlarını korumak ve hayatını feda etmeye hazır olduğunu ortaya koyan necip Türk halkına aittir “ dedi.       

Dini bir cemaat                                                 

“ Bir dini cemaat olduğu gibi eğitim ve hayır işlerinde faaliyetlerini sürdürdüğü izlenimi vermesine rağmen , kamu personeli sınavlarında sahtecilikten , yasa dışı dinlemelere , kumpas davalarıyla nice vatansever insanların hayatlarının karartılmasından para aklama operasyonlarına kadar uzanan bir sicile sahip suç şebekesi olduğu ortaya çıkmıştır “ diyerek sözlerini sürdüren Başkonsolos Tunçeri darbe girişimin arkasındaki FETÖ ile binlerce subay ve astsubayın irtibatta olduğunu ve Bylock şifreli iletişim sistem kullandıklarını söyledi.                               

150’yi aşkın ülkede okul.                 

FETÖ’nün Almanya dahil olmak üzere 150’yi aşkın ülkede okulları, sivil toplum ve medya kuruluşları ve şirketleriyle faaliyette olduğunu belirten  Başkonsolos Erdem Tunçeri ,” Böylesine karanlık ve gizli bir yapıyla mücadele etmek kolay değildir. Devletimiz bu tehditi bastırmak ve nihai olarak bertaraf etmek için haklı önlemler almıştır , almaya da devam etmektedir.  Hain darbe girişimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde , halkın kahramanca direnişi ve devletine sadık güvenlik güçlerinin kararlı karşı harekatı sayesinde başarısızlığa uğratılmıştır “ dedi.  Köklü bir geçmişe sahip büyük bir Türk milleti olarak bu tecrübeden gerekli sonuçlar çıkartıldığını söyleyen Başkonsolos Tunçeri “ Önümüzdeki yıllarda da bu hadiseden ders çıkarmaya devam etmeliyiz, bu hafızaya sahip çıkmalıyız “ diyerek sözlerini şöyle noktaladı :” 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğimizi Covid-19 şartlarında da olsa Frankfurt ve çevresindeki dernek ve STK’larımız ile vatandaşlarımızın katılımıyla düzenleyebilmiş olmaktan memnuniyet duyuyorum. 15 Temmuz şehitlerimiz ile beraber Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatan uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi minnetle anıyor; kahraman gazilerimize ve yüce milletimize şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum “ dedi.  Büyük bir Türk milleti ve çok sayıda işadamı, Sivil Toplum Örgütü Başkanı,  üyesi , medya mensupları ve konsolosluk çalışanlarının tam kadro katıldığı etkinlikte konuşmaların ardından konuklara yiyecek ve içecekler sunuldu.                                                                 

İsa DEVEÇEKEN/ FRANKFURT.