DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-09-2021 13:55   Güncelleme : 13-09-2021 13:55

Yurt Dışında Yaşayan Gençler YTB’nin Desteğiyle Teknofest’te Yerini Alıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), bu yıl 21-26 Eylül 2021 tarihinde Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST’e yurt dışından gençlerin katılımını desteklemek için ilana çıkmış bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından başvurulara açık olan destek programı sayesinde yurt dışında yaşayan gençler TEKNOFEST’te yerini alıyor.

Yurt Dışında Yaşayan Gençler YTB’nin Desteğiyle Teknofest’te Yerini Alıyor

 

Teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST), Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda binlerce genç hayallerini gerçekleştirmek için TEKNOFEST’te teknoloji yarışmaları düzenliyor. Bu yıl ise 21-26 Eylül 2021 tarihinde, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek olan festival, geçmişinden aldığı ilhamla, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna emin adımlarla devam ediyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da yurt dışında yaşayan gençlerin festivale ziyaretçi olarak katılımını sağlamak için destek programı ilan etti. Program sayesinde dünyanın dört bir yanından gençler başvuruda bulunarak Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST’te yerini alacak.

YTB’DEN ULAŞIM VE KONAKLAMA DESTEĞİ

YTB yurt dışından gençlerin TEKNOFEST’e katılımını desteklemek için ilana çıkmış bulunuyor. Başvurular kapsamında yapılacak değerlendirme sonucunda programa katılmaya hak kazanan adayların festival süresince İstanbul’da konaklamaları ve festival alanına ulaşımları YTB tarafından karşılanacak. Ayrıca katılımcıların yaşadıkları ülkelerden İstanbul’a gidiş-dönüş uçak biletlerine 100 Euro’ya kadar destek veriliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olanların başvurabileceği destek programından, 31.08.2003 tarihinden önce ve 01.01.1991 tarihinden sonra doğmuş olanlar yararlanabilecek. Ortaöğretimini yurt dışında tamamlamış olmak da başvuru şartları arasında yer alıyor. Yurt dışında; havacılık, uzay ve mühendislik bilimleri alanında; öğrenim gören, mezun olan, uzmanlığı olan veya bu alanlara ilgi ve meşguliyeti olduğunu belgeleyenler bu programdan yararlanabilecek.

NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Başvurular 15 Eylül 2021 tarihine kadar https://basvuru.ytb.gov.tr/ adresi üzerinden alınıyor. Adaylar ayrıntılı bilgi için ise teknofest@ytb.gov.tr adresine e-posta göndererek müracaatta bulunabilir.