DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-09-2021 09:14   Güncelleme : 21-09-2021 09:17

KONAD Başkanı Sait Özcan’dan Almanya Türkleri’ne çağrı:

KONAD Başkanı Sait Özcan’dan Almanya Türkleri’ne çağrı: “Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım sağlayalım”

KONAD Başkanı Sait Özcan’dan Almanya Türkleri’ne çağrı:

 

26 Eylül’de yapılacak Federal Parlamento seçimleri için geri sayım devam ederken Türk-Alman ilişkilerinde önemli bir siyasi barometre konumundaki KONAD Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi KONAD Genel Merkezin’den yapılan açıklamada Alman vatandaslığına sahip Türklerin mutlaka seçimlere katılarak bu alanda demokrasiyi özümseyen bir topluluk olduklarını hissettirmeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kamuoyunun seçim atmosfer ve yorumuna odaklandığı bir dönemde sandığa gitmeyi bir kenara bırakmayalım diyen KONAD Baskanı sait Özcan, “Federal Parlamento seçimleri sadece Alman Toplumu için degil ülkede yaşayan herkesin hayatını yakından ilgilendirecek kadar önemlidir. 60 yıllık göç tarihimizde 15 genel seçim yaşadığımız Almanya’da bazı insanımız ilk defa oy kullanacaktır. Demokrasiye katılımın ilk adımı seçim sandığına giderek seçmenlik görevini bizzat seçerek yerine getirmektir. Alman vatandaşlığı olan hemşerilerimizin mutlaka bu hakkını kullanarak, bir yerde vatandaşlık görevini yerine getirerek seçimlere katılım sağlamalıdır. Katılım sağlamayan bir insanın söyleyecek sözü yok demektir. Oysa bu ülkede 60 yıldır Alman siyasetinden isteklerimiz var. Sürekli isteyen konumunda kalmayıp artık düzenleyen, belirleyen ve yöneten konumuna geçebilmemizin yolu da seçim lokallerine giderek ön plana çıkmamızdır gerektirmektedir” şeklinde konuştu.

Siyasi analiz ve tahminleri ile öne çıkan KONAD Başkanı Sait Özcan, “Çeşitli odaklardan Türk Toplumuna yönelik seçim tahmini için aranıyoruz, ancak Türk Toplumunun seçimlere olan ilgisini artırmak için bu çağrımızın bir seçim tahmini şekline dönüşmesini istemiyorum. 3 milyon civarında Türk asıllının yaşadığı bu ülkede ciddi bir siyasi temsile ulasşmak için sandığa giderek kendimize en yakın partiyi seçmemiz en doğru olandır” şeklinde konuşarak Alman parlamentosuna gidecek temsilcilerde Türk Toplumunun sorunlarına ilgi duyanların da olması son derece önemlidir. Ancak bunun yolu da seçim sandıklarına kendi irade ve tercihlerimizin yansıması ile olacaktır” dedi.

Bilindigi gibi KONAD Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi demokratik katılımın sağlanması için Türklere yönelik sürekli çağrılar yapıyor.