GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 22:42   Güncelleme : 05-10-2021 11:06

Aile Ataşeliği’nin 42. Koruyucu Aile Toplantısı Online Yapıldı

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği 27.09.2021 tarihinde, IGMG’nin sosyal hizmet kurumu Fudul e.V. ile birlikte koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Aile Ataşeliği’nin 42. Koruyucu Aile Toplantısı Online Yapıldı

 

Programın açılışını IGMG Fudul’dan Emel Başer yaptı. Başer, yaptığı konuşmada özetle şu hususlara değindi:

Kurum olarak koruyucu aileliği önemsemekte ve mağdur olan çocuklarımıza dilimizi, dinimizi, kültürümüzü ve Türk toplumuna aidiyet duygularını verebilecek güvenilir yuvalara teslim edilmelerini ümit ediyoruz. Bu minvalde 2021 yılında koruyucu aile seminer serisini başlattık ve başarıyla devam ediyoruz. Aile Ataşeliğine bu konuda kurumumuza destek oldukları için teşekkür ederiz.

T.C. Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı ise selamlama konuşmasında konunun önemini aktarıp şunları ifade etti:

Almanya’da Türk koruyucu ailelerin oranının çok düşük olduğu istatistiklerle sabittir. Biz de bugüne kadar yaptığımız toplantılarda 500’ün üzerinde bir koruyucu aile adayı kitlesine ulaştık. Her STK kendi üzerine düşen görevleri yerine getirirse daha çok insanın koruyucu aile olmasına vesile oluruz. Bugünkü toplantımızda mevcut koruyucu ailelerimiz de tecrübelerini aktaracaklar. Onlar bu konunun asıl kahramanlarıdır. Bu örnekler bizim koruyucu ailelerimizin içinde yaşadığımız topluma olumlu katkılarının olduğunu göstermektedir.

Daha sonra koruyucu aile olmak için neler yapmak gerektiği sorusu ele alındı. Bu konuyla ilgili Aile Ataşeliği pedagoglarından Emine Arslan-Bilgin bir sunum gerçekleştirdi. Arslan-Bilgin koruyucu aile olmanın şartlarını, modellerini, başvuru yapılabilecek kurumları ve Ataşeliğimizin destekleri hakkında geniş bir bilgilendirme yaptı. Koruyucu aile olmanın zor bir süreç olmadığını, aranan en önemli üç şartın, bağımsız bir maddi gelirin olması, evin yeteri derecede büyük olması ve ebeveynlerden birisinin Almanca bilmesi olduğunu vurguladı. Ayrıca koruyucu aile olmak için evli olma şartının olmadığını, tek ebeveynli ailelerin de hatta bekârların bile koruyucu aile olabileceklerini ifade etti. Ayrıca her koruyucu aileye Alman devletinin aylık olarak yaklaşık 1000 Euro’ya yakın bir maddi yardım yaptığını, dolayısıyla çocukların maddi bir yük olarak değil, tam tersine bereketleriyle aileye geldiklerinin altını çizdi. Ayrıca farklı ırklardan bakımını üstlenilen yavrulara da toplumsal birlik beraberlik tohumu atıldığı, minik yavrulara huzur dolu bir yuva olarak ırkçılığa ve İslamofobiye karşı bir eylem gerçekleştirilmiş olacağına değindi.

Akabinde koruyucu aile olan Ayşe Sarıkaya Hanım koruyucu aile olma konusunda ailece yaşadıkları tecrübeleri ve süreçleri dinleyicilerle paylaştı.