EĞİTİM
Giriş Tarihi : 11-10-2021 22:33   Güncelleme : 11-10-2021 22:40

Almanya’da Türk Dil Bayramı Kutlaması

Almanya‘nın Hessen eyaletine bağlı Ehringshausen kasabasında Türkçe ve Türk kültürü öğretmeni olarak çalışan Mehmet Şaşmaz, „Türk Dil Bayramı“nı (26 Eylül) öğrencileriyle birlikte kutladı. Törende İstiklal Marşı`nı Müzik öğretmeni Ahu Yıldırım okuturken, Andımız`ı da Gülcan Şaşmaz öğrencilere okutturmuştur.

Almanya’da Türk Dil Bayramı Kutlaması

 

 

            Ehringshausen’da 41 yıldır görev yaptığı Dillwiesen İlkokulu‘ndaki töreni özellikle son yıllarda 7. sınıflardan itibaren Türkçe derslerine yönelik ilginin azalması nedeniyle düzenlediğini söyleyen Şaşmaz, katılan öğrencilere Ordu İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından gönderilen hediyelerin yanısıra Gürsoy ve Altaş Şirketleri`nden fındık ve fındık yağı, Türk bayrağı ve Lahn Dill Bölgesi‘nden çeşitli kuruluşların katkıları ile bütün öğrencilere döner, simit ve ayran ikramında bulunuldu.

 

            Törene katılan Bulgaristan Türklerinden Almanya‘ya göç etmiş bir ailenin çocuğu olan Melek’in (Mariela) Türkçe‘ye olan ilgisini ve özenini diğer öğrencilerine örnek gösteren Şaşmaz, „Ailesinin ve okulda bizim Melek dediğimiz öğrencimizin kağıt üzerindeki adı, Bulgaristan‘daki bu alandaki baskılar nedeniyle Mariela. İsmini bile özgürce yazdıramayacak durumda olan bu çocuğumuz, Türkçe ve Türk kültürü derslerini istekli olarak, hiç aksatmadan takip ediyor. Milli marşı, andımızı, dini bilgileri ve tarihimizi öğrenmeye çalışıyor. Öte yandan Türkiye‘den gelen vatandaşlarımızın çocukları maalesef çok önemli bir bölümü ise derslerimize ilgi duymuyor. Bu kutlama vesilesiyle Melek ve ailesini tüm insanlarımıza örnek göstermek istedim“ diye konuştu.

 

Mehmet Şaşmaz, Mariela (Melek) ile.

 

            Bu arada Almanya‘daki Türkçe derslerinin geleceğiyle ilgili, camilerde de Türkçe dersi verilebileceğine dair son tartışmalara da dikkat çeken Şaşmaz şunları söyledi: „Türkçe derslerinin okullarda öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dini bilgiler camiilerde ya da evde öğrenilebilir. Bölgelerindeki çocuklarımız için Türkçe derslerini organize etmek isteyen derneklerimizin yardım alacağı yer de, ülkemizin yetkili kurumlarınca görevlendilerilen yetkililerin yer aldığı eğitim ateşelikleri olmalıdır. Herkes Türkçe konuşabilir, ancak Türkçe öğretemez.“

 

            Bu yıl 89. kez kutladığımız Türk Dil Bayramı, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) Atatürk’ün öncülüğünde 26 Eylül 1932’de gerçekleştirilen ilk Türk Kurultayı’nda başladı. Atatürk’ün “Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin…” dediğini hatırlatan Şaşmaz, Karamanoğlu Mehmet Bey’in “Bugün itibariyle hiç kimse; dergahta, divanda, mecliste ve sarayda Türkçe’den başka dil konuşmayacaktır.” sözlerini içeren fermanının tarihi olan 13 Mayıs 1277’nin de bu açıdan çok önemli bir tarih olduğunu hatırlattı.

Gülcan Şaşmaz (soldan birinci), Ahu Yıldırım (sağdan ikinci)