EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-10-2021 00:10   Güncelleme : 22-10-2021 00:14

Almanya’da binlerce KOBİ’nin yönetimi göçmenlere geçebilir

Almanya’da halen faaliyette olan onbinlerce KOBİ’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni yöneticiler tarafından devralınması gerekiyor. Frankfurt’ta başlatılan bir proje bu işletmelerin sahipleriyle, onları devralabilecek göçmen kökenli girişimcileri biraraya getirmeyi hedefliyor.

Almanya’da binlerce KOBİ’nin yönetimi göçmenlere geçebilir

 

Araştırmalara göre Almanya’da önümüzdeki iki yıl içinde toplam 260 bin küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ’ler) firma içinden ya da dışından yeni yönetimlere devredilme durumuyla karşı karşıya kalacak. Ancak bunların büyük bir bölümünün bu devir teslim süreci için herhangi bir hazırlığı yok. Frankfurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası danışmanlarından Adrian Burghart’a göre bu durum Frankfurt ve Rhein Main Bölgesi’nde kayıtlı 30 bin işletmenin üçte biri için geçerli. 

Öte yandan Almanya’da kendi işletmesini kurmaya hazır binlerce göçmen kökenli girişimci yaşıyor.    Frankfurt ve çevresinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin kuruluşuna destek veren kurumlardan KOMPASS’ın Genel Müdürü Ellen Bommersheim, “Bölgemizdeki yeni işletmelerin yüzde 75’inin kurucusu göçmen girişimcilerden oluşuyor” diyor.

Hanau-Gelnhausen-Schlüchtern Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek, Frankfurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası İşletme, Teknik ve Dijitalleşme Danışmanlığı Bölümü’nden Adrian Burghardt, KOMPASS Genel Müdürü Ellen Bommersheim, projenin yöneticileri Nalan Seval ve Emre Berk ile KUBI Genel Müdürü Arif Arslaner katıldılar (soldan sağa).

Kısa bir süre önce başlatılan “follow mi” projesi bu iki kesimi biraraya getirmeyi hedefliyor. Yaklaşık 30 yıldır Frankfurt ve çevresinde büyük bölümü eğitim ağırlıklı olmak üzere çok yönlü sosyal yardım, eğitim ve entegrasyon çalışmaları yürüten kuruluşlardan KUBI (Eğitim ve Kültür Derneği) tarafından başlatılan proje, bir işyeri kurmak isteyen girişimci göçmenlerle, KOBİ’lerin yöneticilerine devir teslim sürecinin tüm aşamalarında eşlik ediyor. Bu süreç her iki kesimi bilgilendirmek, gerekli ön araştırmaların yapılmasına ve resmi işlemlere destek vermek, yabancılar hukukundan, şirketler ve vergi hukukuna çeşitli alanlarda, ya da kredi ve ekonomik teşvikler konularında danışmanlık yapmak gibi çok yönlü hizmetleri içeriyor.  Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen proje, bu nedenle bu konunun uzmanı hukuk kuruluşları, meslek odaları ve KOMPASS gibi kurumlarla işbirliği içinde yürütülüyor.

“follow mi” projesinin tanıtımı amacıyla kısa bir süre önce "kamu yararına çalışan şirket" (gGmbH) olarak yeniden yapılanmış olan KUBİ’nin Frankfurt’taki merkezinde düzenlenen toplantıya KOMPASS Genel Müdürü Ellen Bommersheim, Frankfurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası İşletme, Teknik ve Dijitalleşme Danışmanlığı Bölümü’nden Adrian Burghardt ve Hanau-Gelnhausen-Schlüchtern Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek ile KUBI Genel Müdürü Arif Arslaner ve “follow mi” projesinin yöneticileri Nalan Seval ve Emre Berk katıldılar.

Çok sayıda medya kuruluşunun katıldığı toplantıda sıfırdan yeni bir işyeri kurmaktansa, yıllardır faaliyet gösteren, ancak yöneticilerinin emekliye ayrılması ya da başka nedenlerle kapanma riskiyle karşı karşıya olan işletmelerin devralınmasının hem taraflar açısından, hem de ülke ekonomisi açısından daha verimli olacağına dikkat çekildi. KUBİ’nin yıllardır Frankfurt ve çevresinde yürüttüğü çalışmalarla biriktirdiği deneyim ve toplumsal bağların bu projenin başarısı için önemli bir faktör olduğuna dikkat çekildi. Kendi çalıştığı Alman firmasını devralıp, geliştirerek faaliyete devam ettiren bir girişimci olan Salih Taşdirek de hedeflenen şeyin başarılı bir örneği olarak toplantıyı zenginleştirdi. Taşdirek’in firması Erbacher + Kolb’un, kurucularından birinin Frankfurt’un eski Büyükşehir Belediye Başkanı Walter Kolb’un oğlu olması bu örneği daha da ilginç kıldı.