DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-10-2021 22:49   Güncelleme : 27-10-2021 23:01

Asimilasyon ile Entegrasyon arasında yorulduk

KONAD Başkanı Sait Özcan’dan Almanya Türkleri için ilginç tarif; “Asimilasyon ile Entegrasyon arasında yorulduk”

Asimilasyon ile Entegrasyon arasında yorulduk

 

 

Türklerin Almanya’ya gelişinin 60. yılında sürekli olarak dile getirilen asimilasyon - entegrasyon tartışmalarının Türk Toplumunu yorduğunu dile getiren KONAD Başkanı Sait Özcan, “Bu tartışmalar Türk topumunda sadece yorgunluk değil, ciddi bir sinir yorulmasına da yol açıyor” dedi.

Sürekli olarak Türklerin uyumsuzlugunun dile getirilmesinin Almanya’ya birşey kazandırmayacağını dile getiren KONAD başkanı Özcan, “Bu ülkeye 4 neslin ömrünü veren, hatta yarıdan fazlası artık Alman vatandaşı olan bir topluluğunun uyumsuzluğundan bahsetmek son derece saçmadır. Kurumsal anlamda yapılmasa da Almanya’da özellikle sağ popülist siyaset tarafından dile getirilmeye çalışılan Türk karşıtı söylemler önce Türklerin bu ülke için 60 yılda ne yaptıklarını farketsinler. Benim babam bu ülkeye geldiğinde Türkleri eleştirenlerin bir çoğu daha doğmamıştı. Yıllarca bu ülkede Türkleri Asimilasyon  - Entegrasyon tahterevallisinden çekip alacak politikalar üretilmedi. Çok kültürlü bir toplum olduğunu kabul eden Almanya artık Türklerin kültürel kimlik ve değerlerine saygılı olmayı da öğrenmelidir. Bunun yolu da Türk-Alman Dostluğu ve ortak tarihini iyi öğrenmekten geçer. Ortada ciddi anlamda bir bilgi eksikliği mevcuttur” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi KONAD Başkanı Sait Özcan sosyo kültürel anlamda yaptığı açıklamalar ve Türk-Alman entellektüellerine yaptığı uyarılar ile tanınıyor.