DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-10-2021 00:54   Güncelleme : 31-10-2021 01:01

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin ilanının 98.yıldönümü, Nürnberg tarihi Belediye Binasında coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümü, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz tarafından verilen resepsiyon ile kutlandı. Covid-19 tedbirleri kapsamında 2G uygulamasına uygun şekilde gerçekleşen resepsiyona, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Spordan ve Uyumdan Sorumlu Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, SPD Milletvekili ve Bavyera Genel Sekreter Arif Taşdelen, Nürnberg Başkonsolos Yardımcıları, Ataşeleri ile birlikte Türk ve Alman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz konukları kapıda karşıladı. İstiklal Marşımız ve Alman milli marşının okunması ile bir dakikalık saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhuriyet kutlama mesajı okundu.

Nürnberg Belediyesi tarihi binasında verilen resepsiyonda Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz davetlilere hitaben 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemini anlatan bir konuşma yaptı.

Deniz ‘Cumhuriyetimizi bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kere daha saygı ve minnetle anıyoruz’ dedi.

‘Pandemi nedeniyle Cumhuriyetimizin ilanının 97.yılını kutlayamadık. Bu sene 98. Yılını kutladığımız Cumhuriyetin Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu’ söyleyen Deniz, ‘Türk-Alman ilişkileri 3 asır öncesine

dayanır. 60 sene önce Almanya’ya gelen Türk toplumu, Alman toplumuyla el ele vererek Almanya’nın kalkınmasında, gelişmesinde büyük emek vermiş ve bu ülkenin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir’ dedi.

Deniz, ‘60 sene önce Almanya’ya gelen vatandaşlarımız Almanya’da büyük başarılara imza atarak dikkatleri üzerine toplamıştır. Corona virüs aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türel ile Almanya’nın yeni Meclis Başkan Yardımcılığına getirilen Aydan Özoğuz bizleri gururlandırmış ve sevindirmiştir.

Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerimiz 40 milyar doları aşarak 50 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye- Almanya arasında Suriye, terör gibi konularda fikir ayrılığı olmasına rağmen, tarihe dayanan Türk- Alman ilişkileri bozulmadan devam etmektedir’ dedi.

Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, ‘Bugün Nürnberg’de Cumhuriyetin 98. Yılını, yarın da Türkiye-Almanya Göç Anlaşması’nın 60. Yılını kutluyoruz’ dedi.

König, ‘Nürnberg ve çevresinde yaşayan herkes bizim vatandaşımızdır. NSU kurbanlarından Enver Şimşek’in adını bir meydana verdik’ dedi.

Spor ve uyumdan sorumlu Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann da konuşmasında, ‘Türkler 60 sene önce trenlerle geldiler ve bugün Almanya’nın ayrılmaz bir parçası oldular. Ekonomiye büyük katkı sağlayan Türkler bu ülkede spor, politika dahil her alanda başarı sağladılar. Kardeş şehir ilişkilerimiz çok iyi devam etmektedir’ dedi.

Cumhuriyet kutlaması sonrası davetlilere Türk mutfağının seçkin lezzetlerinden örnekler ikram edildi.

İlhan Baba-Nürnberg