KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-11-2021 20:03   Güncelleme : 02-11-2021 20:10

21.Frankfurt Türk Film Festivali“Altın Elma ödülleri”dağıtıldı

21.Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nde 2021 yılının ödülleri sahiplerini buldu. Frankfurt’ta gerçekleştirilen festivale Reha Özcan, Serdar Akar, Nida Karabol, Alp Yenier, Fehmi Yaşar, Bülent Emrah Parlak, Arif Özserin gibi bir çok oyuncu, yönetmen ve yapımcı katıldı. Selçuk yöntem 2020 yılı yaşam boyu onur ödülünü alırken 2021 yılı jüri değerlendirmesi sonucu ödüle layık görülen Senan Kara, Emir Özden, Uluç Bayraktar, Alara Hamamcıoğlu Bayraktar, Reis Çelik, Selin Kavak, Rena Lusin Bitmez, Yiğit Armutoğlu, Doç. Dr. Nurdan Tümbek Tekeoğlu ve Cem Sultan Ungan’a da kalabalık bir izleyici önünde gerçekleşen törenle Altın Elma Ödülleri takdim edildi.

21.Frankfurt Türk Film Festivali“Altın Elma ödülleri”dağıtıldı

 

 

 Frankfurt’ta 2021 Altın Elma ödülünü kazananlar belli oldu

FRANKFURT – Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali 21’inci yılında Frankfurtlu sinemaseverlerle bir araya geldi. 25-30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki festival, film gösterimlerinin ardından düzenlenen ödül töreniyle son buldu.

 Film gösterimleriyle oyuncu, yönetmen ve yapımcıları izleyicilerle bir araya getiren 21. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri festivalinin 2021 yılı kazananlarına takdim edilen ödül töreninde konuşan Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali Kurucu Başkanı Hüseyin Sıtkı, “ Zor zamanlardan geçtiğimiz pandemi döneminde 2020 festivalini gerçekleştirememenin üzüntüsünün ardından bu yıl her iki festivali bir arada yapabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlar sinemayı çok özlemiş. Bunu festival süresince film gösterimlerine olan yoğun ilgiden görebilme fırsatımız oldu. Ne yazık ki, korona tedbirlerinin devam etmesinden dolayı paneller, sergi ve hapishanede film gösterimi gibi bazı etkinliklerimizi gerçekleştiremedik. Dileğimiz 2022’de tüm bu etkinliklerimizi pandemisiz bir ortamda gerçekleştirebilmek. Bu zor şartlarda bize destek olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza, Hessen eyaleti Bilim ve Sanat bakanlığına, , Frankfurt Büyükşehir Belediyesi’ne, Frankfurt başkonsolosluğumuza, bize destek veren tüm sanatçı ve sinemaseverlerin yanı sıra festivalimizin gizli kahramanları olan tüm ekip arkadaşlarıma gösterdikleri çabalardan dolayı çok teşekkür ederim”dedi.

21.Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivaline katılan Frankfurt Türkiye başkonsolosu Erdem Tunçerde Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinin Alman toplumunda ne kadar önemli bir yer tuttuğunun altını çizerek başta Festival başkanı Hüseyin Sıtkı’yı ve ödül alan tüm oyuncu yönetmen ve senaristleri tebrik etti.

Sinemaseverlerle 2022de yeniden birlikte olma temennilerinin ardından takdim edilen Altın Elma ödüllerini kazanan isimler kategorilerine göre şöyle sıralanıyor,

 2021 ALTIN ELMA ÖDÜLLERİ

Yaşam Boyu Başarı Ödülü : Halil Ergün ve Suna Yıldızoğlu Vefa Ödülü : Bilge Olgaç

En iyi Film : 9.75 En iyi Yönetmen : Gölgeler IQçinde, Erdem Tepegöz

En iyi Kadın Oyuncu : Bilmemek, Senan Kara

En iyi Erkek Oyuncu : Gölgeler IQçinde, Numan Acar

Jüri Özel Ödülü : Bilmemek, Emir OT zden

En iyi Görüntü Yönetmeni: Gölgeler IQçinde, Hayk Kirakosyan

En iyi Senaryo : 9.75, Uluç Bayraktar - Damla Serim

En iyi Müzik : OT lü Ekmeği, Reis Çelik

2. Belgesel Yarışması Birincisi : Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne, Rena Lusin Bitmez

2. Belgesel Yarışması Özel Ödülü: Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Orhan Tekeoğlu

13. Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması - Türkiye birincisi: Majid’den Sevgilerle, Yiğit Armutoğlu

13. Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması - Almanya

Ökkeş TOYÖkkeş TOY